בלב ליבה של סן פרנסיסקו בארצות הברית, פועל מעצב האופנה היהודי ג'ורדן סטאר, שמספר בגאווה כי את ההשראה לבגדים שלו הוא שואב מהמשפחה, השורשים היהודיים והזהות הלהט"בית שלו גם יחד. בחודש דצמבר האחרון, סטאר השיק את המותג "בובלה" (כינוי חיבה ביידיש), עם הסלוגן "בגדים שנוצרו באהבה, עם מעט חרדה". 

המותג החדש מביא לידי ביטוי את הזהות היהודית-דתית של סטאר, לצד הזהות הלהט"בית הגאה. כך הוא מצליח לשלב בין רעיונות וקווים קלאסיים לבין סטייל חדש, מודרני ומרענן. לדבריו של סטאר, הזהות הקווירית והיהודית שלו מצליחות במובנים רבים להשלים אחת את השנייה ואיך שהוא רואה את הדברים הן גם חולקות ערכים משותפים כקהילה. חשוב לו להיות מזוהה עם שתי הזהויות האלה ואחת הדרכים בהן הוא עושה זאת היא דרך הבגדים שהוא מעצב, כמו אלו המוצגים בקולקציה החדשה שלו - Holey ("מחורר", אבל גם נשמע כמו "קדוש"). 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by bubuleh (@shopbubuleh)

אנחנו כבר יודעים כי באופן מסורתי היהדות מקדשת צניעות וכיסוי חלקי גוף. הגברים אף מבצעים את טקס הנחת התפילין באופן יומיומי, שכידוע זו פעולה של קשירת עור סביב הידיים והראש. לדבריו של סטאר, הכיסוי והקשירה אלו פעולות נפוצות גם בפרקטיקות ובמסורות אחרות, ביניהן גם בחיי הלהט"בים, למרות שהסיבות לכך שונות לחלוטין. 

סטאר מספר איך שתי הקבוצות, היהודית והלהט"בית, יודעות שלעיתים יש צורך "להתכסות" עבור הגנה וביטחון. חברי הקהילה הגאה יודעים שלא תמיד אפשר ללכת יד ביד ברחוב, משום שלעיתים יש בכך סכנה אמיתית לחייהם. גם היהודים מכירים את הסכנה האורבת בהחצנה של הזהות שלהם, ולא רק מתקופות אחרות בהיסטוריה - הוא מספר כי רק לאחרונה, בעיר הולדתו שליד בוסטון, בוצע פשע אנטישמי במהלכו הוצת בית כנסת מקומי ונשרף לחלוטין. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by bubuleh (@shopbubuleh)

כאדם המשתייך לשתי הקהילות האלו וגאה בכך, סטאר מסביר כי המושגים המשתנים ולעיתים גם הסותרים של קדושה, נראות, כיסוי, גילוי וקשירה - הם הרעיונות שהעסיקו אותו ביצירת הקולקציה האחרונה ונתנו לו השראה ביצירה שלה - "אלו שלוש חולצות נטולות מגדר שחושפות את החלק העליון של הזרוע, באזור בו מניחים תפילין", הוא מסביר. "הן חושפות את האזור כדי לחגוג את הגוף שלנו, אבל גם את השורשים". שכולנו נהיה גאים ככה. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by bubuleh (@shopbubuleh)