זו השנה השלישית ברצף שענקית הג'ינס ליווי'ס חוברת לקרן ע"ש הארווי מילק, ומייצרת ליין מיוחד של אופנת דנים גאה. ליווי'ס תתפור ותשווק השנה טי-שירטים, ג'קטים, מכנסיי ג'ינס וכובעים – כולם במיתוג גאה, ששואב השראה מתרבות הגייז המחתרתית, בארצות הברית בשנות השבעים.

ליווי'ס נחשבת לאחת החברות הידידותיות ביותר לקהילה הלהט"בית, ומתגאה בכך שהיתה מהראשונות להשוות בין תנאי העסקה של עובדים להט"בים לסטרייטים. כמו כן, היא נוהגת בשנים האחרונות לתת חסות למצעד הגאווה בסן פרנסיסקו, שם נמצא גם אחד ממשרדי המטה שלה, וכן חנות דגל של המוצר, שמדי שנה נצבעת בצבעי גאווה.

בקמפיין הקידום לליין הגאה, בחרו במותג האופנה לערוך מחווה לתרבות הגייז המחתרתית בארצות הברית בשנות השבעים. כך, למשל, אחת התמונות במסע יחסי הציבור היא צילום אחורי של ג'ינס, שמכיסו מציצות מטפחות בשלל צבעים:

 

אין תמונה
תכול המטפחת

זו קריצה לקוד המטפחות, ששימש בעיקר גברים להט"בים לציון העדפות מיניות בצורה לא מילולית, כמו תגיות בעידן טרום אינטרנטי. גברים שיצאו למועדונים ובארים גאים היו מצויים גם ככה בסכנת חשיפה, וחששו מגילויי אלימות. כתוצאה מכך, התפתחו כל מיני נורמות תרבותיות מחתרתיות לזיהוי הדדי, בהן גם קוד המטפחות. לבישה של מטפחות או בנדנות בצבעים שונים הצביעה על האקט המיני שהלובש רצה לבצע או שיבצעו בו. מטפחות כחולות כהות ציינו, למשל, מין אנאלי, מטפחות משובצות שחור-לבן ציינו מין בטוח, ומטפחות ירוקות ציינו עיסוק או עניין בזנות. גם הבחירה בכיס המכנסיים לא היתה מקרית, וכיסים שמאליים ציינו אקטיביוּת באקט, והימניים ציינו פאסיביות.

אין תמונה
חנות בצבעי הגאווה

 

זו היתה מעין שפה סמויה, ששימשה קהילה שנאלצה להתנהל בסודיות, וגיבשה לעצמה קודים תרבותיים כדי שהחברים בה יוכלו לראות, לזהות ולהבין זה את זה גם בלי לפנות ישירות ולהסתכן ביציאה כפויה מהארון. דימויים מתת התרבות הזו חלחלו גם לתרבות המיינסטרים עם הלהיטים של הווילג' פיפל, שחבריה התלבשו כמו מדריך להומו העירוני המתחיל בסבנטיז:

למעשה, יש הטוענים שגם עטיפת האלבום הרוק האייקוני Born in the USA של ברוס ספרינגסטין הושפעה מתת התרבות הגאה. על עטיפת האלבום מופיע ישבן גברי במכנסי ג'ינס, שמהכיס הימני שלהם בוקע כובע מצחיה אדום. את התמונה, שהפכה מאז לסמל תרבותי אמריקאי, צולמה על ידי אנני לייבוביץ', צלמת לסבית שהכירה היטב את תרבות המטפחות, וייתכן שהשתמשה בדמות הכל אמריקאית של ספירנגסטין בקריצה או באופן חתרני.

מצאו את ההבדלים – קוד המטפחות:

קוד המטפחות (צילום: wikimedia.org)
כל מטפחת מסמלת אקט מיני שונה | צילום: wikimedia.org

Born in the USA:

ברוס ספרינגסטין
שימוש חתרני בטוסיק של ברוס ספרינגסטין - Born in the USA