>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה בירושלים (צילום: מיכאל טוסבאינן)
חוגגים במצעד הגאווה בירושלים | צילום: מיכאל טוסבאינן
ב-1993 התכנסו עשרות מחברי הקהילה הגאה בגינת שינקין, מעוז החופש באותם ימים ויצאו באופן סימבולי מתוך ארונות. שלוש שנים לאחר מכן, בשנת 96' יצאה שיירה של חמישים מכוניות מרידינג לכיוון גן מאיר מעוטרת בדגלי הגאווה ושלטים בעד שוויון זכויות לקהילה הגאה.

היו אלה שני אירועים פרוביזוריים ולא מאורגנים או ממונים – בהם ניסתה הקהילה הגאה להעלות על סדר היום את מענייניה. רק שנתיים מאחור יותר, בשנת 98' הפך מצעד הגאווה להמוני, גדול וססגוני – הדומה במתכונתו לאירועי הגאווה הנחגגים מדי שנה מאז.

2002 – הגאווה גם בירושלים

בדומה למדינות אחרות בעולם, מרבית הפעילות הגאה מתנקזת לערים הגדולות. כמו סן פרנסיסקו, ניו יורק, ברלין וסידני – הערים הגדולות מבטאות את החופש והפלורליזם, בעוד מצבם של חברי הקהילה הגאה בשאר האזורים נותר עגום.

אין תמונה
גאווה באילת
בארץ החלה הגאווה לפרוץ את גבולות העיר העברית הראשונה בשנת 2002, אז התקיים מצעד גאווה גם בירושלים. זאת למרות ההתנגדויות של הקהילה הדתית החרדית בעיר. בשנים האחרונות החלו להתקיים מצעדים גם בחיפה ובאילת. לאט לאט הגיעה הגאווה לערים נוספות. בשנתיים האחרונות התקיימו לראשונה מצעדי גאווה גם בראשון לציון ובאר שבע.

השנה הנוכחית כמות מצעדי הגאווה כמעט ותכפיל את עצמה ויתקיימו לא פחות מעשרה מצעדי גאווה, חלקם גם בערים שאינם מרכזיות באופן יחסי ואינן מזוהות כגיי פרנדלי. באופן סימבולי, הוחלט השנה בתל אביב על הסלוגן: "כל הארץ דגלים, דגלים", מתוך כוונה להביא את הגאווה מתל אביב לפריפריה, לכל הערים והישובים.

לצעידה בפרפריה יש משמעות חשובה דווקא בגלל חוסר הנראות של הקהילה הגאה לעתים באזורים אלו.

למרות השמחה שמספרם של מצעדי הגאווה הולך וגדל, עולה בעיה מהותית: מרבית העיריות לא מתקצבות את מצעדי הגאווה או את הפעילות הגאה בכלל ואינן מכירות בפעילות זו כחלק מהפעילויות העירוניות.

למה לצעוד בפרפריה?

מיכל נויגבורן, בת 25, מורה מתגברת לאנגלית ופעילה בשש השנים האחרונות בארגון שישה צבעים, יזמה השנה את מצעד הגאווה הראשון שיתקיים בחדרה ב-29 ביוני. מתנגדים למצעדי גאווה בערי הפריפריה טוענים לרב כי יש מצעד גאווה בתל אביב, וזה מספיק. נויגבורן מתנגדת: "למה עליי לנסוע עד עיר אחרת כדי להרגיש חופשיה עם מי שאני? אני רוצה לקיים פעילויות גאות מסודרות, עם תקציבים ותמיכה עירונית וביטחון שלא יפרצו למקום וישרפו אותו כמו שנעשה בניסיון הקודם להקים בו פעילות מהסוג הזה", היא אומרת.

לשאלה מה לקח כל כך הרבה זמן ומדוע עד היום לא היו מצעדים בערים נוספות בפריפריה, מסבירה נויגבורן, כי השמרנות הדתית והחברתית גורמת לקהילה להתחבא, לפחד ולהרגיש שאין לה מקום בפריפריה. "לכן גם יש הגירה שלילית של חברי הקהילה בפרט וצעירים בכלל מהפריפריה לת"א ואזורים שבהם יש ליברליות וחופש".

נויגבורן מזכירה עד כמה המציאות של חברי הקהילה מחוץ למדינת תל אביב בעייתית. "הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים סובלים מבדידות, חוסר מענה, חסך בשיח ונראות קהילתית, בידוד, השפלה, פחד, לעג, אפליה, הטרדה מינית, אלימות מילולית ולעתים פיזית". כך, רבים נאלצים להישאר בארון. "מדובר ב'ארונסטיות' כפויה מתוך חוסר הקבלה המשווע של החברה ההטרוסקסואלית מסביב".

בהיעדר תמיכה תקציב, בעיקר זקוקים המארגנים למתנדבים שירימו את אירועי הגאווה בעיר. נויגבורן מוסרת כי כל המעונין לקחת חלק במצעד, שיצור קשר עמה בטלפון 0502215263.

מצעד הגאווה בתל אביב (צילום: איתי פיליבה)
הכי גדול, הכי צבעוני: מצעד הגאווה בתל אביב | צילום: איתי פיליבה
חדרה איננה היחידה שתצעד השנה. אירועי הגאווה יתקיימו במאי באילת ובמקומות נוספים. כדי שלא תפספסו את ההזדמנות לצעוד למען זכויות הלהט"ב, קבלו את הרשימה המלאה.

הרשימה המלאה של מצעדי הגאווה שיתקיימו בחודשים הקרובים:

מצעד הגאווה בראשון לציון

מתי: 10/5/12 בשעה 17:00

מסלול: מצעד הגאווה בראשון לציון יהיה הראשון שיתפח את אירועי הגאווה. המצעד שיתקיים בפעם השלישית בל"ג בעומר יתחיל בהתכנסות להכנת שלטים במגרש החנייה שליד התחנה המרכזית החדשה ויסתיים בעצרת מחאה בגן המושבה.

בכל השנים הקודמות המצעד לא תוקצב על ידי העירייה. זאת למרות, שהשנה נשלח מכתב בקשה למימון של העירייה כבר בפברואר. מארגני המצעד קיבלו בתגובה מכתב בו נכתב שהם קיבלו את הבקשה והם ידונו בה. עד כתיבת שורות אלה, טרם התקבלה תשובה מהעירייה.

מצעד הגאווה באילת

מתי? 18/5/12 בשעה 13:00

מסלול: המצעד ייצא משדרות התמרים ליד תחנה המרכזית

במהלך סוף שבוע הגאווה באילת שיתקיים בתאריכים 17/5-19/5 יתקיים גם מצעד הגאווה. העירייה אמנם דוחפת בהבאת התיירות הגאה לעיר, אך היא איננה תומכת באופן ישיר במצעד הגאווה. במסגרת האירועים מתוכננת חגיגה גדולה של גאווה בעיר, במסגרתה הפקה ענקית בה ידג'ה פילך רומנו האגדי ודנה אינטרנשיונל תופיע. עוד מתוכננות הפתעות, מסיבות, אירועים במהלך כל סוף השבוע.

מצעד הגאווה בתל אביב

מתי? 8/6/12 בשעה 11:00

מסלול: מגן מאיר לחוף גורדון

המצעד הגדול ביותר של הקהילה הגאה יתקיים כרגיל ביום שישי בתמיכתה של עיריית תל אביב תחת הלוגו "כל הארץ, דגלים דגלים".

האירוע יפתח בגן מאיר, משם יצעדו על רחוב קינג ג'ורג' עד עיריית תל אביב – ללא משאיות. המשאיות יצטרפו לצעדה ברחוב אבן גבירול, דרך ארלוזורוב ועד לחוף גורדון – שם תתקיים מסיבה המונית כמיטב המסורת עם אמנים ומוזיקאים. מוטי רייף יהיה אחראי על ההפקה השנה. מצעד הגאווה בתל אביב הנו חלק מאירועי הגאווה בעיר שיחלו השנה ביום הבנ"ה: היום הבינלאומי נגד הומופוביה ב-17 במאי, ויסתיימו עם ה TLVFest, פסטיבל הקולנוע הגאה הבינלאומי שיתקיים בין ה9-16 ביוני.

מצעד הגאווה תל אביב 2011 (צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה )
בקרוב החגיגה חוזרת. מצעד הגאווה בתל אביב | צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה
מצעד הגאווה בפתח תקווה

מתי? 17/6/12 בשעה 18:00

מסלול הצעידה: מכיכר המייסדים לפארק פתח תקווה

מצעד הגאווה בחיפה

מתי? סופ"ש גאווה 21-23/6

בחיפה עדיין מתלבטים אם לערוך מצעד או לקיים אירוע מחאתי. פעילי הקהילה הגאה בחיפה כועסים על כך שארגוני הקהילה לא מתוקצבים על ידי העירייה. וזאת למרות שעיריית חיפה מנסה לצייר את עצמה כעירייה פלורליסטית ושוויונית.

מצעד הגאווה בחדרה

מתי? ב- 29/6/12 בשעה 11:00

המצעד בחדרה לא מקבל כל מימון של העירייה. העירייה טוענת כי היא לא תומכת בפעילות אזרחית וכי יש להגיש בקשות למחלקת החינוך. פעילי הקהילה הגאה בחדרה ניסו לקבוע פגישה עם מחלקת החינוך אבל, מהמחלקה מסרבים להיפגש עמם.

מצעד הגאווה ברעננה

מתי? ככל הנראה יתקיים בסביבות חודש יולי

ההכנות למצעד ברעננה התחילו ממש לאחרונה, מארגני המצעד מקווים שהוא יתקיים בחודש יולי.

מצעד הגאווה בבאר שבע

מתי? התאריך יקבע בשבועיים הקרובים  

המצעד מתקיים בשיתוף של עיריית באר שבע.

מצעד הגאווה בהרצליה

מתי? טרם נקבע

מצעד הגאווה בירושלים

מתי? 2/8/12 בשעה 16:00

מצעד הגאווה בבירה יסגור, ככל הנראה, את מצעדי הגאווה השנה. המצעד מתקיים לאחר שעיריית ירושלים חויבה על ידי בית המשפט העליון לקיימו. למעט בתקצוב מסוים לבית הפתוח, העירייה אינה תומכת בפעילות של הבית הפתוח או באירועי המצעד. 

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה