לפעמים מסרים תומכים בקהילה הגאה יכולים לעבור לא רק בצעקות ובהפגנות, אלא גם בשיא הפריים טיים ובכל המוסדות הממשלתיים - רק בדלת האחורית. קמפיין דיגיטלי חדש ברשתות החברתיות של התוכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים אֶפְשָׁרִיבָּרִיא כנגד צריכה עודפת של מלח, מתאר מצבים קומיים שונים של בחורים במדי מלחים (SAILOR), הנכנסים לבית משפחה, מפלרטטים עם האם, מקעקעים לילד ציור ומעלים את לחץ הדם של אביו. בשלב מסוים, דן כנר, כקריין, מבין שמדובר בטעות בניקוד העברי, והכוונה אינה למָלָח SAILOR, אלא למֶלַח SALT, הפוגע בבריאותנו.

הקמפיין הוא אמנם חלק מתכנית רחבה להפחתת צריכת הנתרן בישראל (מרכיב מזיק בתוך מלח), במטרה לצמצם תחלואה הנגרמת עקב צריכה עודפת של מלח, לרבות יתר לחץ דם, הגברת הסיכון לשבץ מוחי, מחלות לב, כלי דם, אי ספיקת כליות ועוד. אלא שבמהלך הסרטון, מוצא את עצמו אב המשפחה במיטה עם שני המלחים, לעיניה המשתהות של אשתו. איך קשורה שלישייה גאה לכל העסק?

"חשבנו בתחילה גם על סדרה של קונספטים אחרים כמו לשחק על המילה 'מלכים', או להשתמש בסלוגן 'אוכל אותו בלי מלח'", אומר רמי הסמן, מנהל אסטרטגיה שיווקית של התוכנית "אפשרבריא" ופעיל ותיק למען קהילת הלהט"ב. "אבל הגענו למסקנה שהקונספט הזה יעבוד הכי טוב ברשת. הומור הוא דרך נהדרת להעביר מסרים רפואיים בלי להרתיע ולהפחיד, ובלי לייצר אצל הצופים מנגנוני הגנה".

כלומר, המסר הגאה הוא חלק מהקמפיין?
"בוודאי. יש את המסר המקצועי לגבי הפחתת צריכת נתרן, שזה המסר המרכזי של הקמפיין, אבל יש גם מסר נוסף שהוא חלק ממגמה כללית של להפוך את הזוגיות הלהט"בית לנורמטיבית. בכל מקום היום כבר רואים זוג גברים או שלושה גברים, מתנשקים או מחזיקים יד ביד - רצינו לומר שההתנהלות שלנו כהומואים היא נורמטיבית, לזה כיוונו".

"אני חייב להודות שבתחילת דרכם המלחים היו מאוד סטייל ז'אן פול גוטייה, כלומר - נוטפים מיניות, שרירנים בלי חולצה ועם איפור שחור בעיניים, אבל ביקשו שנלביש אותם בחולצות כי הקמפיין מיועד להיות מופץ גם בכל בתי החולים וקופות החולים, ולא רצו שלאנשים דתיים ומסורתיים תהיה בעיה עם זה. אז הורדנו את המינון של המיניות, העלינו את מינון ההומור ולקחנו שחקנים במקום דוגמנים, אבל עדיין שמרנו על הקונספט שבו הבעל נתפס במיטה על ידי אשתו כחלק מהסיפור".

ולא נתקלתם בהתנגדות מצד אף גורם?
"בפירוש לא, הייתה ממש תמיכה גורפת. משרד הבריאות אהבו, כנ"ל משרדי החינוך והתרבות והספורט. אפילו שרת הבריאות אישרה את זה".

התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים, אֶפְשָׁרִיבָּרִיא, פועלת מטעם משרדי הבריאות, התרבות והספורט ומשרד החינוך, בעקבות החלטת ממשלה מדצמבר 2011. מטרת התכנית הלאומית היא ליצור סביבת חיים פיזית, חברתית, תקשורתית ומוסדית, המקדמת ומאפשרת חיים פעילים ובריאים ותומכת בהם. התכנית הלאומית הוקמה כדי לגרום לעם ישראל לצאת מאורח החיים היושבני, לעודד פעילות גופנית ואכילה בריאה.

עוד ב-mako גאווה: