בגלריית MooiMan בהולנד נפתחה לאחרונה תערוכה המציגה את צילומיו של האמן ההומו החרדי בנימין רייך.

רייך, אמן ישראלי המתגורר בברלין, נולד בירושלים למשפחה חסידית יהודית עם אחד עשר ילדים. כבן לרב מכהן בקהילות חרדיות בארץ ובחו"ל, בילה רייך את ילדותו בלימודי תורה בחדר ובישיבה. כשהיה בן 15 החליט לפעול לפי הספקות שקיננו בו לגבי אורך החיים אותו הוא חי, והוא עזב את החיים האורתודוקסים.

בנימין רייך
אחד התצלומים בתערוכה

"זה היה תהליך ארוך שלקח זמן", מסביר רייך, "עד היום למסורת ולאמונה יש תפקיד בחיים שלי ואני מתמודד איתן יום יום, זה לא משהו שפשוט עזבתי מאחור".

רייך החל ללמוד צילום בגיל צעיר בירושלים, ובהמשך עבר ללמוד אמנות בצרפת.

"החיים בקהילה האורתודוקסית הם כמו חיים במדינה בתוך מדינה, היינו מנותקים מהחיים בישראל וחיינו במעין גטו מודרני, עם חוקים מאוד נוקשים. הרגשתי שאני רוצה לעשות משהו אחר. מפני שכנער נמשכתי לאמנות. עזבתי את אורח החיים האורתודוקסי ועברתי ללמוד אמנות בפריז, שם אוכל ללמוד כשאני חופשי מהעבר שלי".

רייך מציג בצילומיו את ה"גבריות" כפי שהוא חווה אותה כנער צעיר בסביבה האורתודוקסית. בין התמונות שלו ניתן למצוא תמונות של גברים במקווה, לומדים תורה ואפילו בחדר השינה הפרטי שלהם.

"בעבודה, היופי ואסתטיקה שלי משתלבים יחד עם המסורת עליה גדלתי. המטרה שלי היא ללכוד את האיש החרדי כנער / גבר יפה וחושני, בניגוד לסטריאוטיפ של איש הדת היהודי הלא מושך ולא אסתטי".

בנימין רייך
אחד התצלומים בתערוכה

רייך מודע לקו ההומו-אירוטי בעבודותיו, "אני הומוסקסואל אז זה חלק ממני. התערוכה היא מעין דוקו, מפני שהיא מציגה המון רמזים על החיים שלי".

היצירות של רייך מוצגות לראשונה במסגרת התערוכה 'oh boy ... עיר אחת, שני עולמות", יחד עם ציורים ופסלים של גיאורג וייזה. התערוכה תציג בגלריית MooiMan בחרונינגן, הולנד עד ה-5 בינואר 2015.

בנימין רייך
אחד התצלומים בתערוכה
בנימין רייך
דיוקן עצמי. בנימין רייך
בנימין רייך
דיוקן עצמי. בנימין רייך