>> מה אתם חושבים על הרשימה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

דיוות מצויירות (צילום: עדי רם)
קטפה את המקום השביעי - סינדרלה | צילום: עדי רם

אז אחרי מצעד הדיוות בעולם ורשימת הדיוות המקומיות, הגיע הזמן לדרג את הדיוות הגדולות של העולם המצויר. תראו לי אוחצ'ה קלאסית שלא מכירה את שירי "בת הים הקטנה" בעל פה? שלא ראתה את "פוקהונטס" 5,000 פעם?

אז הרשו לנו להציג בפניכם הפעם את מצעד הדיוות המצוירות: מהנשים החזקות ועד לזמרות המעודנות. דירגנו את עשר הדיוות שללא ספק הותירו חותם ברבים מאיתנו:

מקום העשירי: שלגיה

היא הייתה שם ראשונה. הסרט המצויר הראשון בהיסטוריה באורך מלא, שפרץ את הגבולות. וכבר כאן החלה הנערה הצחה כשלג לקחת על עצמה את תפקיד הדיווה, כאשר בזכות שריקה קטנה היא מנצחת על תזמורת של ניקיון. אז נכון, יש משהו קצת סטריאוטיפי באישה שמככבת בזכות ניקיון. אבל תכל'ס, אם כבר נסתכל על זה מהמקום של ניצול ודיכויים, יש כאן בעצם ניצול בוטה של בעלי חיים. הם אלה שניקו כאן בעיקר...

מקום התשיעי: ג'סיקה ראביט

רק תראו את הנוכחות הבימתית של אשת הארנב המטורף רוג'ר. צבעונית, נוצצת, גליטרית – ממש ציונה פטריוט בגרסה החטובה. אפילו בטי בופ (הדיווה של דור הסבים ההומואים בארון) מסתכלת מהקהל ומסמיקה בשחור-לבן.

מקום השמיני: גברת פלפלת

כדי להיות דיווה לא חייבים לשיר. מספיק להחזיק בכפית קסמים ולחולל פלאים. מלבד זאת, הגברת שיוצאת גדולה דווקא כשהיא הופכת לקטנה גייסה את הדיווה הישראלית חני נחמיאס, ששרה את אחד הלהיטים הגדולים ביותר שיצאו מהסדרות המצוירות. תכל'ס, רק שירי הפתיחה שהקליטה אילנית ("הלב", "הקוסם מארץ עוץ" וכו') יכולים להתחרות בה.

מקום שביעי: סינדרלה

דיווה קלאסית, ג'ודי גרלנד המצוירת. השיר "חלום הוא משאלת קסם" סוחף אותנו בחלומות על עתיד טוב יותר. וחוץ מזה, כולנו מזדהות עם סינדרלה: אנחנו חולמים על האחד, הנסיך על הסוס הלבן שנוכל לרכוב עליו (על הסוס, יא סוטים!).

מקום שישי: הפיה הסנדקית

ואם סינדרלה היא דיווה דווקא מהמקום של הנערה חסרת האונים, הלוא הפיה הסנדקית מלמדת אותנו מהי אישה חזקה. בשנייה אחת היא מגיעה, משנה את הכל עם מטה הקסם וה"ביבידי-בבידי-בו". רק למה היא יצאה כזאת כלבה וקצבה את זה בזמן? ועוד עד חצות? מתוקה, בחצות רק מתחילה המסיבה בגלאם, את לא יכולה לתת לנו לפחות על ארבע לפנות בוקר?!

מקום חמישי: קרואלה דה-ויל

אם יש משהו שחייבים למחות עליו הוא שהדמות הנוראית הזאת הגיעה למקום כל כך גבוה. אבל זה בא להצביע על תופעה זוועתית: יותר מדי קוקיצות אוהבות את דמות הביצ'ית ונהנות להיות מרושעות. חבר'ה, להרים אחת על השנייה בצחוק וברוח טובה זה סבבה. אבל קצת רגישות. אין שום דבר טוב בלהיות נבזי ומגעיל. תחשבו על זה, אחרת, כשתגיעו לגיל מבוגר, אתם תיראו כמו קרואלה – ולא בגרסה המצולמת עם גלן קלוז...

מקום רביעי: פוקהונטס

אם באמריקה היו יודעים משהו על תחרות הזמר של האירוויזיון, הם כבר היו שולחים אותה. כי השיר "Colors Of The Wind" הוא זוכה אירוויזיון קלאסי. שימו לב לאפקטים, לשמלה הייחודית והלוק מזכיר מאוד את לורן משבדיה – שחומה יחפה עם שיער ארוך.

מקום שלישי: שירה נסיכת הכח

כל מי שנולד אחרי 1991 לא יידע על מה אנחנו מדברים. אבל הייתה סיבה שערוץ הילדים שידר דווקא את הסדרה הזאת ללא דיבוב לעברית, אלא בשפה האנגלית המקורית. רק שימו לב לטקס ההפיכה של אדורה לשירה, הגרסה הסטרייטית הדיוותית לזינה הנסיכה הלוחמת. באמת אפשר לתרגם לעברית את: "For the honor of Grayscull" מבלי שזה יאבד את העוצמה שלו?

מקום שני: אריאל

רוצים דרמבלבוס? אין סרט ששיריו שגורים בפי מעריצי הדיוות כמו "בת הים הקטנה". הנסיכה שחולמת על עולם אחר ובו דברים נפלאים כל כך. ולנו זה גרם דווקא לחלום על הים. כי כמו שאמר סבסטיאן, החיים מתחת למים טובים הרבה יותר: תזמורת גדולה וגם מקהלה! כולנו רצינו להיות כמו פלאונדר, הידיד ההומו של הדיווה... ולמי שתוהה מה זה לעזאזל דרמבלבוס: זהו השם שנתן השחף לחולץ פקקים, בדיוק כמו שהמזלג הופך אצלו לגיל קרקפת והמקטרת לשפורפר.

ובמקום הראשון: אורסולה

ואם ב"בת הים הקטנה" עסקינן, הנה לכם הדיווה הגדולה ביותר בסרטים המצוירים. כי אורסולה היא פשוט מלכת דראג במלוא מובן המילה. השיר "יצורים אומללים" הוא שיר דראג קלאסי, והטקסיות שבה היא מבצעת את כשפיה הייתה מפילה כל אחד מאיתנו ברשת וגורמת לנו לחתום על ההסכם שייתן לנו להשיג למצוא את הנסיך שלנו.

>> ממרקו עד בינבה: המצויירים שצריכים לצאת מהארון

>> למצעדים נוספים במדור GayList, היכנסו