>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

שלום לך לסבית מתחילה. אחרי שפרגנו לסרטים הגאים שזכו באוסקר ובגלל שאנחנו יודעים שאת מחפשת להעשיר את עולמך התרבותי בתוכן קולנועי להט"בי, החלטנו לקבץ עבורך עשרה סרטים תוך התמקדות בעולם הלסבי: אז לקראת הסופ"ש קבלי סרטים לסביים קלאסיים שאת פשוט חייבת לראות.

גו פיש (Go Fish)

במאי\ת: רוז טורץ'

שנה: 1994.

מה קורה שם: סרט אינדי אמריקאי על "ביצה" לסבית קטנה ושוקקת בשיקגו, ובתוכה מקס (גוונויר טרנר), לסבית צעירה שמחפשת את האבירה על הסוסה הלבנה. אחרי עשרה חודשים בלי סקס היא מוצאת את אלי.

מסקנה: אם עדיין לא ראית את הסרט הזה יש לך שתי ברירות –  להגיש מכתב המודיע על התפטרותך המיידית למועצת הלסביות הקרובה לביתך או פשוט לראות אותו, עכשיו. גו פיש זכה עם השנים למעמד קאלט והפך את הכוכבת שלו, גווינויר טרנר לוינונה ריידר של הלסביות. הוא רחוק מכל ניחוח הוליוודי, מצולם בשחור לבן כולל סצנות חלום הזויות וציטוטי שירה – סרט של לסביות בשביל לסביות.

אמה ויגואר (Aimée & Jaguar)

במאי\ת: מקס פרברבוק (על פי ספרה של אריקה פישר)

שנה: 1999

מה קורה שם: סרט המגולל את סיפור האהבה האמיתי שנרקם בברלין בזמן מלחמת העולם השניה בין אליזבת ווסט (אמה), עקרת בית גרמניה, לבין פליצה שרנגהיים (יגואר) צעירה יהודיה הוללת. השתיים ניהלו מערכת יחסים במשך שנתיים, עד שבאוגוסט 1944 נעצרה פליצה בידי הגסטפו ונשלחה לתרזיינשטאדט. הספר (ובעקבותיו הסרט) נכתב מתוך זכרונות ששמעה פישר מפיה של אליזבת ווסט עצמה.

מסקנה: הסרט והסיפור האנושי שמאחוריו שופך אור חדש על חייהן של לסביות במלחמת העולם השניה, ובעיקר מציג סיפור אהבה מרגש בלב הטרוף.

מולהולנד דרייב (Mulholland Drive)

במאי\ת: דיוויד לינץ'.

שנה: 2001

מה קורה שם: אחרי שעברה תאונת דרכים על כביש מולהולנד דרייב המפותל, אישה הלוקה בשכחה יוצאת למצוא רמזים לעברה ברחבי לוס אנג'לס. הסרט נא באופן בלתי פוסק בין חלומות למציאות, כאשר באל.אי כמו באל.אי, לא ממש ברור איפה החלום נגמר והמציאות מתחילה.

מסקנה: אם יצאת מהסרט מבולבלת, בלי להבין מה לכל הרוחות קרה שם – את לא לבד. גם נעמי ווטס, כוכבת הסרט, לא ממש יודעת לומר מה הייתה כוונתו של דיוויד לינץ' כשיצר את דרמת המתח ההזויה הזו. מה שכן, רק לינץ' מסוגל לשחק עם המוח שלנו ככה ולצאת מזה בשלום.

אבודות והוזות (Lost and Delirious)

במאי\ת: ליה פול

שנה: 2001.

מה קורה שם: סיפור אהבתם הנכזבת (חצי ספויילר) של ויקטוריה ופולי (פייפר פראבו), שתי נערות פנימיה מיוסרות ולוהטות במיוחד. הוא מעביר באופן קיטצ'י אך אפקטיבי את תחושת ה"אנחנו נגד העולם", שמאפיינת סרטי נעורים בכלל, וסרטי נעורים לסביים עם עלילה צפויה בפרט.

מסקנה: עם כל הפדיחה שבדבר, בכיתי בפעם הראשונה שראיתי אותו (בגיל 20) וזה בדיוק מה שיקרה גם לך.

ד.ב.ז (D.E.B.S)

במאי\ת: אנג'לה רובינסון

שנה: 2004

מה קורה שם: D.E.B.S היא חבורה מצודדת של תיכוניסטיות שלומדות באקדמיה מיוחדת למרגלות. איימי, ה-DEB הבלונדינית והמצטיינת, מפתחת אובססיה כלפי גנבת התכשיטים המרושעת לוסי דיימונד. כאשר הן נפגשות במהלך מרדף, נוצר בין השתיים קליק והן פוצחות ברומן לוהט.

מסקנה: כאן אין לסביות חמוצות ומרירות – רק לסביות משעשעות שיכולות להרוג אותך בעזרת הזרת שלהן. אחלה קומדיה.

שעת הילדים (The Children’s Hour)

במאי\ת: וויליאם ווילר (על פי מחזה של ליליאן הלמן)

שנה: 1961                                                       

מה קורה שם: קארן (אודרי הפבורן) ומרתה (שירלי מקליין) הן החברות הכי טובות, המתגוררות יחד ומנהלות פנימייה לבנות. העניינים מתחילים להשתבש כאשר אחת מבנות הפנימייה מפיצה שמועה זדונית בדבר היותן לסביות. מרתה מתייסרת על רגשותיה כלפי חברתה, בעוד קארן התמימה אינה חושדת בכלום ובטוחה שהשמועה חסרת כל בסיס מכיוון שני הצדדים.

מסקנה: סרט שכולו נשים, וכולן היסטריות לגמרי! עם זאת הוא מרתק ומומלץ ביותר.

סיפורן המופלא של שתי נערות מאוהבות (The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love)

במאי\ת: מריה מגנטי

שנה: 1995

מה קורה שם: סיפור אהבתן החמוד להפליא של שני נערות לסביות המגיעות מרקעים חברתיים שונים: רנדי דין היא בייבי בוצ' כובשת שעובדת בתחנת דלק וגרה אצל דודתה ובת זוגה, ואייבי רוי היא תלמידה מצטיינת מבית טוב.

מסקנות: חמוד כבר אמרנו? מעבר לזה, הזדמנות נהדרת לראות את לורל הולמן המוכרת לנו כטינה הפמית הכנועה מ"ישנן בנות", כרנדי הבוצ' השרמנטי.

But I’m a cheerleader

במאי\ת: ג'יימי באביט

שנה: 1999

מה קורה שם: מייגן (נטשה לאוני) בת ה-17 היא מעודדת, נוצריה הגונה, פופולארית עם חבר שווה. בלי שום הזהרה מוקדמת או מודעות עצמי מצידה, הוריה מודיעים לה שהם יודעים שהיא לסבית ואין טעם להסתיר. הם שולחים אותה למחנה קיץ שתפקידו להמיר אותה חזרה לחייק החם של ההטרוסקסואליזם – מיותר לציין שללא הצלחה.

מסקנה: אחת מהקומדיות הלהט"ביות המוצלחות, הרוויחה ביושר את מעמד הקאלט שלה.

ג'יה (Gia)

במאי\ת: מייקל כריסטופר

שנה: 1998

מה קורה שם: סיפור חייה האמיתי של ג'יה מארי קרנג'י – סופר מודל לסבית בשנות ה-70 המאוחרות וה-80 המוקדמות. קרנג'י, אותה משחקת אנג'לינה ג'ולי שגם קטפה גלובוס זהב על התפקיד, הייתה מכורה לסמים וחלתה באיידס בעקבות מחט נגוע.

מסקנה: אנג'לינה ג'ולי בשעתה הטובה, ללא ספק קלאסיקה. אה, ותתרחקו מסמים, שמעתן!

יותר טוב משוקולד (Better Than Chocalate)

במאי\ת: אן ווילר

שנה: 1999

מה קורה שם: מגי וקים מתחילות לפתח רומן עם פרוספקט מזהיר, כשאמה התמימה של מגי מחליטה לקפוץ לביקור ולהשתכן בביתה של הבת לתקופה בלתי מוגבלת. את ההצגה גונבת ג'ודי, חברתן הטראנסקסואלית של הזוג, אות ומופת לאישה חזקה ובטוחה בעצמה.

מסקנה: I’m Not A Fucking Drag Queen!

>> חמישים הגאים והגאות של 2011

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה