את הראיון הזה עם שנג'לה תכננתי להציג כראיון עם המנצחת הגדולה של "אולסטארס 3" לפני שהיא בעצמה ידעה שהיא כזו, אבל אז המציאות - זאת אומרת, אג'ה ויתר המלכות המודחות - הורידה לנו Bitch slap, והיה זה הראש הבלונדיני של טריקסי מאטל שזכה לחבוש את הכתר שלא מעט מהצופים, ואני ביניהם, חושבים שהיה אמור ללכת לשנג'לה.

שנג'לה לקוויפה וודלי היא ללא ספק אחת מהמלכות היותר המוכרות מ"דראג רייס", עם חושים קומיים מופלאים, נטייה לחזור על קאץ' פרייזים בצורה אובססיבית וראש נכלולי שמתעקש לראות אסטרטגיות ובחישות בכל מקום. שבועות ספורים לפני שהיא מגיעה לארץ (ב-6.4, במסגרת שיתוף פעולה מבורך של הליינים פיור, טינופת וטנזן. כרטיסים ניתן לרכוש כאן), שוחחתי עם שנג'לה לאחר ששודר פרק 6 (הפרק שבו דה לה הדיחה את עצמה), כך שהיא כבר ידעה איך זה נגמר, אבל אני עוד שגיתי באשליות.

השיחה איתה נערכה לפני שנסעה לשדה התעופה בדרך לעוד הופעה, ולכן כשאמרתי "הלו" ראשוני והמתנתי במבוכה שהיחצ"ן שאיתו אני מדברת יואיל בטובו להעביר אותי כבר למיס וודלי, הקול הגברי הפך לקול צרוד וחזק שקרא "זאת אני, שנג'לה האני! הללו, חיכיתי לשיחה שלך!", ועכשיו ההפסד שלה מרגיש אפילו חמוץ יותר.

אחרי שהתחרית גם בעונה השנייה וגם בעונה השלישית, וכבר הספקת לייצר לעצמך קריירה עולמית, למה בחרת להעביר את עצמך את זה בפעם השלישית? הרגשת שעוד יש לך משהו להוכיח אחרי כל מה שעשית?

"אני לא חושבת שכל כך בשביל להוכיח, כמו בשביל להציג את מי שאני היום לעומת מי שהייתי בעונה השנייה והשלישית של 'דראג רייס'. כשהתחלתי לעשות דראג, הייתי תינוקת ואני מרגישה שבשש שנים וחצי האחרונות, התבגרתי והתפתחתי ולמדתי כל כך הרבה. התרגשתי לחזור ל'דראג רייס' עוד פעם אחת בשביל הכתר של האולסטארס ולהראות לרו, ולמעריצים שלי שתמכו בי מהיום הראשון, למה הפכתי ואני כל כך גאה בזה ואני כל כך נרגשת מכל מה שקורה השנה הזו".

את מרגישה שהצלחת להעביר את מי ששנג'לה היא כיום בתכנית?

"כן, כשנכנסתי לחדר (לוורק רום, בו המלכות עובדות על האתגרים, צ"ה), כבר הרגשתי כמו מנצחת כי הרגשתי שהתפתחתי כל כך הרבה. אנשים לא תמיד חשבו שאני שייכת לתחרות, לא כולם אהבו את מה שעשיתי כדראג קווין, אבל אני אסירת תודה לאנשים שכן תמכו בי, ואני רוצה לתת השראה גם לאחרים לא לוותר על החלומות שלהם, ולא משנה כמה פעמים אמרו להם בעבר לא, להמשיך לעשות את שלהם".

את חושבת שהעובדה שאת המלכה היחידה שרו בחר בפעם השלישית, מעידה על איזשהו קשר מיוחד שיש לו איתך? משהו שהוא רואה בך ולא רואה באחרות? 

"אני לא משווה את עצמי למלכות אחרות, אז אני רק אגיד שאני בהחלט מרגישה שרו רואה משהו בי ואני מלאת תודה לו על זה ואני לא רוצה אי פעם לאכזב אותו. הוא נתן לי כמה הזדמנויות להיות חלק מהמורשת של משפחת 'דראג רייס', ואני מאוד מעריכה את זה. אני תמיד רוצה להראות לו שהוא צדק, שהוא עשה בחירה נכונה, האני. הללו!".

כשדה לה עזבה את התכנית, האם הרגשת הקלה כלשהי מאחר שהיא הייתה די הפייבוריטית לניצחון? 

"את יודעת מה, תני לי לשאול אותך משהו - אם היית רצה מרתון באולימפיאדה, והחלטת באיזשהו שלב להפסיק לרוץ ולתת למספר שלוש מאחורייך לעקוף, אפילו שהיית מובילה לאורך כל הזמן הזה, זה עדיין הופך אותך למנצחת? האם דה לה הייתה זוכה במירוץ? לעולם לא נדע. את אף פעם לא יודעת מה יקרה, אז אני לא יודעת אם היא הייתה מנצחת או לא, אני רק יודעת שזה משחק שבו את יכולה להיות בטופ היום ובבוטום מחר".

בתור אחת מהמלכות שיותר מדברות על אסטרטגיה בתכנית, את חושבת שזה היה צעד אותנטי של דה לה או ניסיון לשמור על הטייטל של מיס קונג'יניאליטי גם בחיים האמיתיים?

"מי שראה את הפרק, ראה, לפחות לדעתי, שדה לה הרגישה לא מוכנה להתמודד עם האספקט הזה של התחרות מול הבנות, להידרש לשלוח אנשים הביתה ולהחליט החלטות קשות, והנה העניין שלי עם זה - אני מכבדת את ההחלטה שלה, כולנו אנשים שונים אבל בשבילי, בשביל שנג'לה ואני יכולה לדבר רק בשם שנג'לה, לפרוש מעולם לא הייתה אופציה בחיים שלי. גדלתי עם הורים שהיו עניים ותמיד הייתי צריכה לעבוד. לא לעבוד ולא לעשות משהו עם החיים שלי לא היה אופציה, לפרוש לא היה אופציה. כשהלכתי לקולג', קרעתי את התחת כדי להשיג מלגה ועבדתי כל הזמן, גם בזמן הלימודים, כדי לרכוש לעצמי השכלה. אני מקווה להראות למעריצים שלי שלא משנה כמה החיים יכולים להיות קשים, כי החיים יהיו קשים האני, לא כולם יהיו החברים שלכם, ולפעמים יהיו עימותים ואי אפשר פשוט לפרוש מהם. את חייבת להיות מסוגלת לקחת את החיים שלך בידיים, ולא לפחד להמשיך בדרך שלך אפילו כשזה קשה וזה מה שאני מקווה שהמסע שלי ב'דראג רייס' מעביר לאנשים - אל תפרשו, אל תהיו קוויטרים, בייבי".

בתור מלכה שמביעה את דעתה באופן גלוי, איך את מתמודדת עם ההייטרים?

"זה קשה כי כולנו אנשים, כולנו רוצים שיאהבו אותנו ויחבבו אותנו, אבל זה קשה לשמוע אנשים אומרים דברים שליליים עליך, במיוחד כשזה לא נכון. ואני קוראת ציוצים, ולפעמים אני רוצה להגיב, אבל חייבים להתעלות מעל זה כמה שרק אפשר. כולנו רוצים להגיב לפעמים למישהו חצוף, אבל ברוב המקרים אני פשוט מנסה להתמקד בטוב כי זה עוזר לי להיות אדם טוב יותר. אני נחמדה לאנשים, ואני מקווה שהם יהיו נחמדים אלי בחזרה".

את חושבת שיש מלכות ששומרות על עצמן יותר בעונות האחרונות וחוששות להביע את דעתן בגלל הבאקלאש ברשתות החברתיות? 

"אני מסכימה שיש מלכות ששומרות על עצמן יותר, כי את רואה איך המעריצים מגיבים כשאת סופר אותנטית, אבל הנה הקטע איתי ועם 'אולסטארס' - הגענו לעונה מבוססות, אתם יודעים מי ומה אנחנו, אין לנו יותר את הקטע של 'אני רוצה להיתפס בצורה כזו או אחרת', לא בייבי, אני מאה אחוז ריל! כולם הכרתם את שנג'י של עונה 2, את שנג'י של עונה 3, ובשום צורה אי אפשר להפוך את המשחק עכשיו. אני נאמנה למי שתמיד הייתי, ואני חושבת שזה ברור למעריצים שלי כי הם מכירים אותי. הייתי כזאת מאז עונה 2, תחזרי אחורה ותראי שגם אז ניסיתי למצוא אסטרטגיה וניסיתי למצוא דרך לנצח. גדלתי על צפייה בטלנובלות ואופרות סבון עם סבתא שלי מדי יום, אז הראש שלי חושב מיד 'דרמה גירל!'. אני אופרת סבון מהלכת".

מי בכל זאת שמרה על עצמה ולא באמת אמרה את מה שהיא חושבת?

"את יודעת, לכל אחד יש הגדרה משלו למה זה 'שמרה על עצמה'".

תעשי לי ניים דרופינג - מי סירבה להתלכלך? מי לא ספילד דה טי?

"הו האני, זה אולסטארס! את ראית אותן? הן כולן חזרו להתלכלך, לא חושבת שהייתה מלכה אחת ששמרה לעצמה דברים".

אם כבר מדברים על להתלכלך ועל באקלאש, מה חשבת על ההערות של רופול כלפי הקהילה הטרנסית באותו ראיון ידוע לשמצה ב"גארדיאן"?

"טוב, לפעמים יוצא לנו שיט מהפה (צוחקת), ולפעמים אנחנו אומרים משהו שלא חשבנו שיקחו אותו בדרך מסוימת אבל זה קורה, ורו כן התנצל. אני מכירה את רופול לפי מה שהוא מייצג, וזה תמיד היה הכלה, גיוון, קבלה ושוויון לכולם בקהילה שלנו".

אבל כרו גירל, הרגשת בנוח להעביר ביקורת על התכנית ועל הדברים שנאמרו?

"הו גירל, אני שנג'לה לקוויפה וודלי בייבי, כל מי שמכיר אותי יודע שאני אגיד מה שיש לי להגיד. אבל אני בוחרת לא לשפוט מישהו על הערה אחת שהוא אמר בראיון לעומת מה שהוא עשה כל החיים, ורו ייצג אותנו כל חייו ויצר הזדמנויות עבור כולנו ב'דראג רייס', כולל קהילת הטרנס. רו תמיד תמך בטרנסג'נדרים לאורך השנים, ובכנות, כל חייו מוקדשים לשוויון ולקדמה".

למי הרגשת הכי קרובה העונה?

"קנדי דוונפורט, לגמרי. גדלתי עליה, היא אחת מהדראג קווינס הראשונות שראיתי מופיעה כשהייתי בת 18, היא חיילת ותיקה בתעשייה, היא עושה את זה קרוב לעשרים שנה והיא כמו דמות אם עבורי, אני אוהבת אותה. יש לי את ה-Drag mom (דראג קווין מנוסה יותר שפורשת חסות על דראג קווין אחרת, צ"ה) שלי, אליסה אדוארדס, אבל כולנו מטקסס - אליסה, קנדי ואני, וכולנו חברות כבר הרבה שנים".

ומי מהמלכות האחרות השפיעה עלייך לאורך השנים?

"כמובן יש מלכות אגדיות כמו אליסה ורופול, ללא צל של ספק, אבל מישהי אחרת שהיא בכלל לא דראג קווין אלא בדרנית תמיד הייתה השראה עבורי וזו ג'ניפר לואיס, שיצא לי גם לחקות בסנאץ'".

ומה חשבת על הפרישה של קטיה מהופעות ומהרשתות החברתיות (מתמודדת בעונה 7 ו"אולסטארס" שהודיעה על הפסקה מדראג, צ"ה)? הרגשת לפעמים שמחיר התהילה גבוה מדי?

"למזלי, יש לי בחיים מנטורים ואנשים ששומרים אותי על הקרקע, כמו אימא שלי וסבתא שלי והחברים הקרובים שלי, הם שומרים עלי צנועה ומשגיחים שלא אשתגע. דיברתי עם אחותי קטי ואני כל כך גאה בה, ואני רוצה לומר שאתה צריך להיות אדם גדול כדי להבין את עצמך ולהקשיב לעצמך ולגוף שלך, ולהגיד 'אתם יודעים מה, אני צריכה ברייק'. אני יודעת שזה קשה כי יש הרבה הזדמנויות בחוץ, ואנשים ירצו לזרוק עליך כסף רק כדי שתמשיכי, אבל לפעמים אתה צריך הפסקה ואני גאה בה שהיא לקחה את הזמן שהיא צריכה כדי לשמור על עצמה בריאה".

יש התרגשות אחרת כשאת יוצאת מארה"ב למקום כמו ישראל?

"אני מתרגשת לבוא למקום כל כך יפה והיסטורי כמו ישראל. להביא דראג לכל העולם, למקום שבהם לא ציפית - הייתי למשל בדובאי ובעמן - ואני אומרת שאני מלאת כבוד כי אני מסוגלת להראות דווקא במקומות כאלה מה זה לחיות את החיים שלך במקסימום שלהם ואני חושבת שזה חלק גדול מהדראג שלי. אני לא יכולה לחכות כבר לבוא לתל אביב, כי אף פעם לא הייתי שם אבל חברים שלי היו ואני לא יכולה לחכות כבר לחוות את כל האהבה שיש בעיר".

Whoever did this... I LOVE YOU. And u know I’m coming for the seven Queendoms, Hunty!  #TeamShangela #StormbornFish

A post shared by Shangela (DJ) (@itsshangela) on

אז תגידי שנג'י, האם את צופה בסדרות שהן לא "משחקי הכס"?

"(צורחת) כשהתחלנו לצלם את 'דראג רייס' בקיץ, בדיוק סיימתי לראות מחדש את כל שבע העונות של 'משחקי הכס', אז זה היה מאוד טרי בראש שלי וזה היה הדבר היחידי שצפיתי בו במשך חודשים. 'אולסטארס' זה במידה רבה משחק של בריתות, ואה מנסה לכבוש את הכתר ולהפוך למלכה - זה בדיוק 'משחקי הכס'! אז הרגשתי כמו דאינריז טארגריאן האני, אני פה בשביל הכתר ביץ'".

מילים אחרונות, שנג'י?

"אני רוצה להגיד הללו תל אביב! אני לא יכולה לחכות לראות אתכם ולחוות את העיר שלכם ואת הקהילה שלכם ואני מאוד מתרגשת. תתכוננו כי אני באה בקופסה!