בילי טיפטון (1914-1989)

בילי טיפטון היה מוזיקאי ג’אז והסולן המוביל בכמה להקות. הוא החל את דרכו בלהקת KFXR. משם המשיך לסיבוב הופעות במערב התיכון של ארה"ב, מעוז השמרנות הקיצונית, והצטרף לפרק שמן של שנתיים למועדון הקוטום קלאב של ג’ופלין. הוא המשיך לנגן ברחבי צפון מערב ארה"ב, עד שהתמקם בלונגוויו, וושינגטון שם הקים את הבילי טיפטון טריו. ציידי כישרונות של אולפני טופס רקורדס לקחו את השלישיה תחת חיקם ופרסמו באופן עצמאי שני אלבומים של סטנדרטים שזכו להצלחה צנועה. טיפטון תרם מכישרונו למופעי וודוויל והלחין מערכונים בסגנונות מוכרים של אלביס פרסלי וליברצ’ה.

היו לו כמה מערכות יחסים ארוכות טווח, אחת עם הרקדנית האקזוטית קיטי קלי, איתה היו לו שלושה ילדים מאומצים. אולם קלי לא עשתה את תפקידה בתור אם, והואשמה מאוחר יותר בהתעללות. טיפטון לעומת זאת השתדל להשקיע את זמנו ומרצו בילדים, ונתן להם את מירב האהבה שהיה יכול. רק במותו בגיל 74, בזמן ניסיונות ההחייאה של הצוות הרפואי, גילו בניו שהוא היה טרנסג’נדר.

אלאן ל. הארט (צילום: ויקיפדיה)
אלאן ל. הארט | צילום: ויקיפדיה

אלאן ל. הארט (1890-1962)

הארט היה רדיולוג, רופא וחוקר שחפת מהשורה הראשונה בארה"ב, שהיה מפורצי הדרך בשימוש בדימוי רנטגן לאבחון מחלת השחפת. חוקרי רפואה משערים שבזכותו אינספור נפשות זכו לאבחון מוקדם וטיפול ראוי. בנוסף, הוא היה הגבר הטרנסג’נדר הראשון שעשה מעבר כירורגי בארה"ב.

עם זאת, הקהילה הרפואית לא לגמרי הייתה בעדו, ואחד מעמיתיו לעבודה הוציא אותו מהארון, ובכך סיים את נישואיו וקטע את מהלך הקריירה שלו. כדי להמחיש את חומרת המצב, מדובר בשנת 1923 בארה"ב, שבה היה אסור, ואף נאכף בפועל "לבישת בגדים של המין השני". ידועים אפילו כמה מקרים שבית המשפט האשים טרנסג’נדרים/ות בהתחזות.

נישואי השניים לעדנה רודיק בשלהי שנת 1925 ליוו אותו לשארית חייו. עם סיום לימודי התואר השני בבריאות הציבור מאוניברסיטת ייל, הארט ועדנה עברו לקונקטיקט, שם עדנה הרצתה באוניברסיטת הארטפורד ואילו הוא המשיך במאבקו נגד השחפת. בנוסף למחקרו הרפואי ארוך השנים, הארט היה סופר פורה שפרסם כמה רומנים ומספר סיפורים קצרים.

ווילמר "ליטל אקס" ברודנקס (1916-1992)

ווילמר ברודנקס העביר את מיטב שנותיו בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת בשירה עם רביעיית גוספל, ונודע בזכות קול הטנור שלו. לאחר מכן הצטרף לרביעיית ספיריט אוף ממפיס, ועם מספר אמנים נוספים בעלי שם בסצנת הגוספל. בשלהי הקריירה שלו הוביל רביעיית זמר נוספת בשם ליטל אקס והגולדן אקוס.

הידיעה על המעבר המגדרי שעשה ברודנקס התגלתה רק לאחר מותו ב-1992, אולם אחיו הבוגר "ביג אקס" ידע במשך כל חייו, ותמך בו ללא סייג.

צ’ארלי פארקהרסט (1812-1879)

סיפורו של צ’ארלי פארקהרסט החל בתחילת המאה ה-19. הוא היה בעליה של חווה, רועה בקר, ונהג עגלה בקליפורניה. הוא נולד בניו אינגלנד וגדל בבית יתומים, אולם ברח משם במהרה להתחיל את חייו החדשים בתור צ’ארלי בקליפורניה, ארץ תקוות האושר של המאה ה-19.

במהלך בהלת הזהב הגדולה הוא נודע בכישוריו בתור עגלון ברחבי החוף המערבי, ונסיבות חייו התגלו רק לאחר מותו ב-1879.

לו סאליבן (1951-1991)

האקטיביסט והסופר האמריקאי לו סאליבן ידוע בתור עבודתו למען זכויות טרנסג’נדרים, ובעיקר מלחמתו בדעה הקדומה שהייתה רווחת בשנות השמונים, כי זהות מגדרית קשורה בהכרח לנטייה מינית. הוא נלחם למען ההכרה בגברים טרנסים המזהים כהומואים, ונשים טרנסיות ולסביות. הוא הקים ניוזלטר שהפך במרוצת השנים לעמותה, וכתב מספר ספרים ומאמרים שהופנו הן לקהל הרחב, והן לקהל הטרנסג’נדרי בנוסף לכמה מדריכים שיועדו לטרנסים.

מאבקו העיקרי היה באגודת הפסיכיאטרית האמריקאית, שלא אישרה ניתוחים לגברים טרנסים שהזדהו כהומואים. בנוסף, סאליבן היה ממייסדי האגודה ההיסטורית הגאה שבסן פרנסיסקו. הוא הלך לעולמו מסיבוכים הקשורים באיידס ב-1991, חמש שנים לאחר שאובחן לראשונה עם פרוץ מגפת האיידס בסן פרנסיסקו.