"מופע הקולנוע של רוקי" יצא בשנת 1975 והפך מאז לסרט הפולחן המפורסם בכל הזמנים, שעד היום מצליח למלא אולמות במעריצים שמגיעים לבושים ומאופרים כמו הדמויות ויודעים את כל התסריט בעל-פה. אבל האם ידעתם שנכתבו לו ארבעה סרטי המשך - ושאחד מהם גם הופק? כזכור, הסרט המקורי הוא פרודיה מוזיקלית על סרטי האימה של התקופה. הוא מתחיל עם ההודעה על אירוסיהם של בראד וג׳נט, זוג נורמטיבי ומשעמם, שיוצאים לבקר את ידידם דוקטור סקוט, המורה שלהם לשעבר והאיש שהכיר ביניהם. בעקבות פנצ׳ר השניים מגיעים לטירתו המבודדת של דוקטור פרנק נ. פורטר, מדען טרנסווסטיט מכוכב הלכת ״טרנסקסואל״, ושם מגלים דברים מפתיעים על המיניות שלהם.

בסוף הסרט המשרתים מבצעים הפיכה, רוצחים את ד״ר פורטר, את הגרופית שלו קולומביה ואת הגבר מעשה ידיו רוקי, נותנים לבראד וג׳נט ללכת - ומשגרים את עצמם ואת הטירה בחזרה לכוכב הלכת טרנסקסואל. אז מה קורה בסרטי ההמשך?

Rocky Horror Shows His Heels - 1978

בשנת 1978 התסריטאי ריצ'רד או‘בריין, שכתב את הסרט המקורי יחד עם הבמאי ג׳ים שרמן, חיבר המשכון ראשון בשם ״רוקי בורח״ - שלא הפך לסרט אמיתי מפני שטים קארי לא רצה להמשיך לגלם את דוקטור פרנק נ. פורטר, ומפני ששרמן חשב שהתסריט דומה מדי לסרט המקורי. אה, והיה עוד עניין אחד - סוזן סרנדון, שגילמה את ג׳נט, ביקשה מיליון דולר כדי לשוב להפקה (לשם השוואה, התקציב של הסרט הקודם כולו הוערך בכ-1.4 מיליון דולר).

בסרט החדש ג׳נט בהיריון עם ילדו של ד״ר פורטר, בראד וד״ר סקוט מתוודים על ההומוסקסואליות שלהם, ורוקי ״נולד מחדש באורח פלא״ עם משאלה להקים מן המתים גם את היוצר שלו, ד״ר פורטר.

כשד״ר פורטר חוזר לחיים באמצעות דמם של בראד וד״ר סקוט, הוא מעורר את תשוקתם של שני תורמי הדם - אבל בעצמו מעוניין בכלל להתרכז בלגדל את בנו (למורת רוחה של האם), ובלערוך מסיבת ברית אגדית ותחרות תחפושות בטירה שלו.

ד״ר פורטר מפזר על אנשי העיירה אבק קסמים שהופך אותם לטרנסקסואלים חובבי מסיבות, בדומה לאורחי המסיבה בסרט הראשון. אבל עד מהרה הוא נופל למשכב, ואומר לבראד ולד״ר סקוט שהוא יצטרך תרומת דם מ-11 גברים בתולים כדי לשרוד. בראד משכנע כמה גברים צעירים לתרום דם, ומפספס את העובדה שאחד מהם אינו בתול.

בינתיים, שני אנשים מסתוריים המחופשים לרוחות רפאים חוטפים את התינוק של ג׳נט מבית החולים ואומרים לה שהוא מת. ג׳נט עוקבת אחריהם לאחוזה, ושם מתוודה על אהבתה לד״ר פורטר, שמגיב בגועל. גופו מתחיל להירקב בגלל דמו של הנער הלא-בתול, וכך הקסם פג ותחפושותיהם של באי המסיבה מתפוגגות. שני ״רוחות הרפאים״ מתגלים כריף-ראף ומג׳נטה, המשרתים של ד״ר פורטר מהסרט המקורי.

כשאנשי העיירה נטולי הכישוף מתחילים לפנות נגד בראד, ד״ר סקוט ורוקי על כך ששיתפו פעולה עם ד״ר פורטר, ריף-ראף הורג את ד״ר פורטר וחוטף את התינוק של ג׳נט יחד עם מג׳נטה. סצנת הסיום מבהירה שהתינוק יגדל ברוחו הרוקנ׳רולית של ד״ר פורטר.

למרות שהסרט לא הופק, חלק מהשירים שנכתבו לו עובדו בהמשך לתסריט של ״The Brad and Janet Show״, שעובד בתורו לתסריט של ״Shock Treatment״ בשנת 1981.

The Brad and Janet Show - 1980

בניסיון לחבר תסריט שלא יהיה דומה לסרט המקורי, או׳בריאן כתב המשכון נוסף ברוח שונה לגמרי. כאן בראד וג׳נט חוזרים לעיר הולדתם דנטון שבטקסס - ג׳נט עובדת כמנהלת ערוץ הטלוויזיה המקומי, ובראד הוא בטטת כורסה ומעביר את ימיו בעישון, שתייה והתמרמרות. ד״ר סקוט, שמאיזושהי סיבה עובד גם הוא בערוץ הטלוויזיה, אומר לג׳נט שבראד הוא ״נכה רגשית״ שצריך לעבור טיפול רציני בבית חולים לחולי נפש. ג׳נט מסכימה בחוסר רצון, ושולחת את בראד לאשפוז כפוי תחת השגחתם של שני ״רופאים״ תימהוניים בעלי קרבה משפחתית, ששמותיהם קוזמו וניישן מקינלי.

מה שג׳נט לא יודעת הוא שבית המשוגעים הוא חלק מתוכנית גדולה יותר של הבעלים של ערוץ הטלוויזיה, פיירלי פלייברוס, שעשה את הונו בעסקי המזון המהיר. פלייבורס רוצה לשווק רשת ארצית של בתי מרגוע, ומתכנן שג׳נט תהיה הפנים החדשות של המותג. אבל יש לו גם מניע נסתר: הוא חבר לד״ר סקוט, ניישן וקוזמו כדי להרחיק את בראד מג׳נט ולשכנע אותה שבראד שונא אותה כדי שפלייבורס יוכל לפתות את ג׳נט ולהפוך אותה לסנסציה - וגם לאשתו.

למרבה המזל, שני בלשים שמסתובבים במסדרונות ערוץ הטלוויזיה מגלים את תכניתו של פלייבורס. הם עוזרים לבראד להימלט מהאשפוז, ומתעמתים עם פלייבורס באירוע הפתיחה של בית ההבראה החדש שלו.

בסוף הסרט בראד וג׳נט מתאחדים, ופלייבורס מודיע לקהל באירוע הפתיחה ששניהם חולי נפש ושאסור לבטוח בהם. הבלשים, לעומת זאת, אומרים לקהל שהם צריכים לחשוב באופן עצמאי במקום לתת אמון עיוור ברמאים.

״המופע של בראד וג׳נט״ היה הופך לסרט אמיתי לולא שביתה של גילדת שחקני הקולנוע בשנת 1980 - אבל עד שהשביתה נגמרה נותר רק חלק מזערי מהזמן שהוקצב להפקה, וכך קיבלנו את:

Shock Treatment - 1981

מפני שנותר רק זמן קצר מאוד לצילומים, המפיקים החליטו לצלם את ״המופע של בראד וג׳נט״ באולפן, מה שהפך את סצנות הפנים המסובכות ואת כל סצנות החוץ לכמעט בלתי אפשריות להפקה. הנסיבות הללו אילצו את או׳בריאן לעבד את התסריט לתוצר מבולבל שזכה לשם ״טיפול בהלם״.

בסרט זה העיירה דנטון כולה ממוקמת בתוך אולפן טלוויזיה (עובדה זו לא זוכה להסבר כלשהו). העלילה דומה לתכנון המקורי, אלא שחלק מהאירועים מתרחשים בתור תוכניות טלוויזיה עם קהל חי באולפן, ואחרים מתרחשים מאחורי הקלעים, בין השחקנים ואנשי הצוות - שהם, למעשה, כולם תושבי העיירה.

בראד וג׳נט הם מתחרים בשעשועון טלוויזיה לנשואים טריים בשם ״Marriage Maze״ (״מבוך הנישואים״). כשבראד ״מפסיד״, הוא נשלח לבית משוגעים שנמצא בתוך אולפן הטלוויזיה, ומשמש למעשה כסט של תכנית ריאליטי דרמטית בשם ״Dentonvale״. בהמשך מתגלה שהבעלים של ערוץ הטלוויזיה וענק המזון המהיר פיירלי פלייבורס השתלט על העיירה כולה, וכלא את בראד כדי שיוכל להפוך את ג׳נט לזמרת ולכוכבת טלוויזיה. למרות שג׳נט מודאגת בהתחלה מגורלו של בראד, היא נכנעת בסופו של דבר לתענוגות התהילה שמציע לה פלייבורס.

שאר העלילה דומה לתכנון המקורי, עם הרופאים המוזרים שמטפלים בבראד, הבלשים והיתר - רק עם טוויסט: פיירלי פלייבורס מתגלה כתאום האבוד של בראד, שזומם להרוס את חייו ולקחת ממנו את ג׳נט. זוג הבלשים מציל את בראד מבית המשוגעים, וכל השלושה נכלאים יחד עם ג׳נט על ידי פלייבורס. בסוף הסרט הם מצליחים להימלט יחד עם חברי להקה מקומית, בזמן ששאר אנשי העיירה נשארים כפופים למרותו של פלייבורס.

מיותר לציין שהסרט לא מגיע לקרסוליו של המקור, בנוסף לעובדה שצוות השחקנים שלו שונה לגמרי. עם זאת, יש לזקוף לזכותו את התחזית המוקדמת בנוגע לעתיד העגום של תוכניות הריאליטי, וגם את השינוי בהשקפה - אם בסרט המקורי הרוקנ׳רול והפאנסקסואליות היוו איום לתמימות הפרברית של בראד וג׳נט, כאן דווקא הערכים השמרניים הם המשחיתים את הנפש.

צפו בסרט המלא:

Revenge of the Old Queen - 1988 

בשנת 1988 כתב או׳בריאן המשכון נוסף, שזכה לשם ״נקמתה של המלכה הזקנה״, ומתרחש עשור וחצי לאחר אירועי הסרט המקורי. בכוכב טקנסקסואל ריף-ראף הוא גנרל של צבא המלכה הזקנה, השליטה הגוססת ואמו של ד״ר פורטר. המלכה, שלא יודעת שבנה מת, שולחת את ריף-ראף לכדור הארץ כדי להחזיר את פורטר למולדתו ולהכתיר אותו כיורש שלה.

ריף-ראף, שרצח את אחותו מג׳נטה בהתקף קנאה על כך שניהלה רומן עם הדודן הגמלוני של המלכה לורד די לורדי, חוזר לכדור הארץ ומוצא את עצמו בטירה, שהפכה לבית מקלט נטוש שבו חיים הטרנסילבניים הגולים. שם הוא מתלבש כאישה, ומסמם ומפתה את סטיב, אחיו הצעיר של בראד. סטיב עובד ב״משרד חקר העב״מים״ של ארצות הברית, והגיע אל הבית כדי לחקור את אירועי הסרט הקודם. בעזרת טכנולוגיה טרנסילבנית ריף-ראף משגר את סטיב לאלסקה, ואז חוזר בזמן כדי לנסות ולמנוע את הרצח של ד״ר פורטר - רצח שביצע במו ידיו.

בינתיים, חוקרת אחרת של ״משרד חקר העב״מים״ בשם ג׳ודית משגרת את עצמה בטעות לכוכב טרנסקסואל, ומתאהבת בלורד די לורדי. המלכה תופסת אותם על חם ומאשימה אותם בבגידה, אבל אז נודע לה על הרצח של מג׳נטה וכולם משתגרים לכדור הארץ לקרב יריות אינטרגלקטי על מדרגות הטירה של ד״ר פורטר מהסרט המקורי. לפני שריף-ראף מספיק לעשות משהו כדי למנוע מעצמו של העבר לרצוח את ד״ר פורטר, הוא נקלע לקרב היריות האמור והורג את ג׳ודית ואת לורד די לורדי. הטירה משגרת את עצמה לטרנסקסואל, בדיוק כמו בסוף הסרט המקורי.

הסרט די מתעלם מג׳נט ומבראד - הוא מספר לנו רק שג׳נט התמכרה לאלכוהול ולסיגריות, וילדה את בנו של ד״ר פורטר, מוזיקאי חללי וקווירי בשם סוני - שהוא, למעשה, היורש של המלכה בסוף הסרט. בראד, אגב, הפך לרקדן בלאס-וגאס, ומת אחרי שנפל מטרפז בעודו לבוש בצ׳וקר משובץ יהלומים ונעלי עקב בלבד.

>> 15 הרגעים שעשו לקהילה הגאה את העשור

>> 14 אירועים שהרסו לקהילה הגאה את העשור

>> "עד לפני חודש תמיד עשיתי סקס תחת השפעת סמים"

התסריט הזה מצא את דרכו לרשת (כאן), אם אתם סקרנים. או׳בריאן ניסה לשלב חלקים ממנו במחזה שכונה על ידי המעריצים "Rocky Horror: The Second Coming“, בתקווה להפוך אותו לסרט אם ההצגה תזכה להצלחה - אבל אפילו ההצגה אף פעם לא הופקה.