>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

שוש פנקס (צילום: תומר ושחר צלמים)
שוש פנקס והתאומות. "סבתא גאה" | צילום: תומר ושחר צלמים

מתן זרע, תרומת ביצית, הורמונים, אם פונדקאית, הפריה חוץ גופית, החזרת עוברים. מבוגרים רבים לא מצליחים להבין את ההליך המורכב, הקשה, המיוחד והנפלא שעוברים הומואים בדרך להפיכתם להורים. אותה דרך חתחתים לצד רגעי התרגשות עצומים, שעוברת בין יבשות ומדינות, מלווה באכזבות, קשיים וציפיות, כשבסופם האושר הגדול מאין כמותו, שמסתכם בחיוך הכי יפה בעולם שמציץ מהסלקל.

עכשיו איך מסבירים את כל זה לילד? כיצד הופכים את המושגים לנגישים וקלילים? בפני המשימה הלא פשוטה הזו ניצבה שוש פנקס, סבתא גאה לגל ונועה ואמו של איתי פנקס, פעיל בולט בקהילה הגאה.

כך, אחרי עבודה של חודשים, מחשבה רבה ותחקיר מעמיק יצטרף בקרוב למשפחה תינוק נוסף, אחר ובכריכה קשה: ספר הילדים הראשון שלה, שעוסק בחינוך מיני לילדים ומתאר את אופן הגעתן של גל ונועה לעולם באמצעות אם פונדקאית. "אחרי לילות רבים ללא שינה בניסיון למצוא את המילים המתאימו נולד הספר", היא אומרת.

"בינתיים הבנות מתעניינות באיורים"

הספר, המיועד לבני 3 ומעלה, מתעסק בנושא הרציני והמורכב בצורה קלה לעיכול וחינוכית. "האבאים של גל ונועה" מעלה על הכתב את סיפורה של פנקס-ארד בעזרת חרוזים ובליווי איורים של חוליה פיליפונה ארז, אך בעצם מתאר גם את סיפורן של יותר ויותר משפחות של הורים גאים, שהחליטו ללכת בדרך הלא פשוטה של הבאת ילדים לעולם באמצעות אם פונדקאית. את ההקדמה, אגב, כתבה שרת החינוך לשעבר פרופ' יולי תמיר.

אין תמונה
האבאים של גל ונועה

פנקס מסבירה, כי הבנות עדיין לא יודעות על הדרך המיוחדת בה הגיעו לעולם, ובינתיים נהנות בעיקר מהתמונות. "לא סיפרנו לגל ונועה את הסיפור, הן רק מתעניינות באיורים ומהרגע הראשון הן זיהו שזה ספר על אבאתי ואבאיו, על גל ועל נועה. בבוא הזמן, כשיגלו התעניינות, נספר להם את הקטעים הרלוונטיים לגיל בו יהיו באותו זמן".

הפיכתה לסופרת ילדים הייתה שינוי מרענן לקריירה ארוכת שנים ומגוונת של פנקס. היא למדה תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בכלכלה ומדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב. בהמשך עבדה בתחומי הכלכלה, הכספים והניהול במגזר הפרטי ובעיריית תל אביב. בתפקידה האחרון כסגנית מנהל האגף לבריאות הציבור נחשפה לתחום הבנייה, השיפוץ והתכנון של טיפות החלב בתל אביב. "כשהחלטתי על פרישה מוקדמת, קבלתי החלטה ללמוד לימודי עיצוב פנים. עם סיום הלימודים פרשתי מהעירייה והתחלתי לעבוד כמעצבת פנים עצמאית". מהיום היא גם סופרת.

כפי שנהגה בכל שלב בחייה, טרם פרסום הספר עשתה פנקס מחקר מקיף בכל הקשור לספרות ילדים שעוסקים בחינוך מיני לילדים. בהמשך הציגה את הספר בפני פסיכולוגית קלינית ומומחית לגיל הרך ומנחת גננות ומטפלות במעונות. "ההתלהבות הייתה רבה ונתבקשתי להציג את הספר בפני גננות ומטפלות המעונות".

"רציתי למנוע מהבנות מבוכה"

מעורבותה של פנקס בקהילה הגאה אינה זרה למשפחה. בנה, איתי פנקס, הוא אחד הפעילים המוכרים למען הקהילה הגאה בישראל, ונבחר לכהן במועצת העיר תל-אביב מטעם מרצ. יחד עם יואב ארד הביאו לעולם את בנותיהן.

למרות השינוי שחל בקהילה הגאה והצטרפותה של משפחת פנקס-ארד למשפחות רבות בקרב הקהילה הגאה אשר בחרו להביא ילדים לעולם,בתחום ספרות הילדים ניתן למצוא ספרים בודדים בלבד העוסקים במשפחות גאות ובפרט בחינוך מיני למשפחות גאות.

שוש פנקס (צילום: תומר ושחר צלמים)
שוש פנקס | צילום: תומר ושחר צלמים

"אחרי שגל ונועה נולדו וככל שחלף הזמן העסיקה אותי יותר ויותר המחשבה מה יספרו להן יואב ואיתי כשהן ישאלו 'איך באנו לעולם'?. תהיתי מה אני אספר להן ומה תהיה תגובת הגננות, ילדי הגן והוריהם", מספרת פנקס. "רציתי בעיקר למנוע מהן מבוכה או ניסיונות התחמקות מהנושא ומאחר שלא מצאתי תשובה מניחה את הדעת בספרות הילדים הקיימת החלטתי לכתוב בעצמי".

כל גיל והסיפור שלו

כפי שמסביר הפסיכולוג, ד"ר אילן טבק אבירם, ספרים מסוג זה חשובים אבל אינם מחליפים את הצורך של כל משפחה ליצור את הסיפור האישי שלה. "הסיפור האישי מאפשר לילדים בהדרגה ללמוד, לעכל ולעבד את האופן השונה והמיוחד שבו הגיעו לעולם, וזה צורך טבעי וחיוני של כל ילד בכל משפחה - לדעת איך הגיע לעולם".

"הקושי בסיפור של המשפחה החד מינית, במיוחד זו שנוצרה באמצעות פונדקאות, תרומת ביצית או תרומת זרע בא לידי ביטוי במורכבות היחסית של התהליכים בה", מסביר טבק אבירם. "כולנו יודעים שאפילו למבוגרים לא פעם קשה להבין את התפקידים השונים בתהליך הרפואי ולעשות את האבחנה בין הפונדקאית ובין תורמת הביצית למשל".

ככלל, ממליץ טבק אבירם שהאופן בו הורים גאים יספרו לילד על האופן בו הגיע לעולם יהיה בעיקרו ויזואלי ומבוסס על חומר מצולם מהתהליך כולו: מהנסיעה המקדימה, דרך האולטרסאונדים, ועד הנסיעה ללידה, השהות בבית החולים ובחו"ל והחזרה ארצה. "לילדים קל יותר להתחבר דרך תמונות  וסרטונים אותם אפשר להראות ממש מגיל שנה וחצי שנתיים. בהמשך, לתמונות יצטרפו גם פרטים הדרגתיים שיעבו את הסיפור ויתנו לו נפח רב יותר".

איתי פנקס ויואב ארד (צילום: תומר ושחר צלמים)
הבן, איתי פנקס, יחד עם בן זוגו, יואב ארד והבנות | צילום: תומר ושחר צלמים

בכדי להתגבר על המורכבות כדאי בגילאים הצעירים (עד 4-5) לפשט את המושגים ואת התהליך ולמשל לדבר על כך ש"לפני שבאת לעולם היית בבטן של אישה ששמרה עליך בשבילנו עד שהיית מוכנה לצאת". 

טבק אבירם מדגים כיצד ניתן להשתמש במטפורות שונות על מנת להסביר את התהליך. "למשל, סמדר שיר השתמשה במטפורה של 'תנור אפייה', אך יש משהו בכך שעושה 'החפצה' של תפקיד הפונדקאית ולא היינו רוצים בכך. לכן מוטב להסתפק במונחים כלליים של שמירה ועזרה".

בגילאים יותר מבוגרים  (5-6) שבהם כבר ילדים לומדים על המונחים של זרע וביצית, אפשר גם לספר על תהליך תרומת הביצית ולהוסיפו למשוואה. "כמו שכתבתי בעבר, חשוב להדגיש שהגעת הילד לעולם נבעה מאהבה ומרצון שיגיע למשפחה, ממש כמו במשפחה עם הורים סטרייטים".

"לספר יש משמעויות ומסרים נוספים"

כדאי להיות מאד רגישים לתגובות של הילד לסיפור. בתקשורת עם ילד סקרן יהיה קל יותר לשתף אותו בתהליך, אך גם חשוב לא להתפתות ולהרחיב עמו יתר על המידה טרם הגיל המתאים באופן שיבלבל אותו". לעומת זאת, ילד שמרגישים שמנסה להימנע מלשמוע את הסיפור כנראה מבטא קושי כלפי השונות של המשפחה ומוטב לא ללחוץ ולכפות עליו לשמוע את הסיפור, אך להמשיך ולהציע מדי פעם להביט בתמונות ולשוחח על כך".

ד"ר אילן טבק אבירם (צילום: תומר ושחר צלמים)
כל משפחה והסיפור שלה. ד"ר אילן טבק אבירם | צילום: תומר ושחר צלמים

מתי צריך לערב איש מקצוע? נראה כי הימנעות מוחלטת של ילד מהנושא צריכה להטריד. "אם הילד אינו רוצה לשוחח על העניין או מסרב להתייחס לנושא, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע כדי לראות איך אפשר להקל על הילד בהקשר זה".

פנקס מצפה שהספר יתרום להעלאת המודעות לנושא הלגיטימיות של המשפחות החדשות ולזכותן לחיות חיים מלאים ומספקים. "ככל ששקעתי יותר ויותר בכתיבה הבנתי שלספר הזה יש משמעויות ומסרים נוספים שאני רוצה להעביר. בנוסף, רציתי לתת  לילדים החיים במשפחות החדשות את התחושה שהם שייכים באופן לגיטימי לחברה הישראלית, ובאותה הזדמנות רציתי להראות לחברי הקהילה שיש אור בקצה המנהרה".

הספר מוצע במחיר מוזל (35% הנחה) לגולשי ערוץ הגאווה, ועלותו 51 ש"ח (כולל 10 ש"ח דמי משלוח).
מעוניינים בספר, שלחו לנו פרטים וכתובת מדויקת למשלוח לכתובת המייל

>> אמא לבן הומו: " תנו גם לי להיות סבתא"

>> ספרות גאה: מצעד הספרים שאתם חייבים להכיר - חלק א'

>> ספרות גאה: מצעד הספרים - חלק ב'