>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
נגמר העוף. זכה להצלחה אדירה
גם הסופר זיו כהן, המשמש כמו"ל וכעורך הראשי של "סלע ספרים" לא ציפה להצלחה שכזו. סדרת הספרים שכתב "נגמר העוף" (אבל...) הפכה לאחת מסדרות הספרים המצליחות בישראל בשנים האחרונות, עם כמעט  100,000 ספרים שנמכרו, כאשר 40,000 עותקים מתוכם מהספר הראשון בסדרה.

קהל היעד של הספר, שחרג הרבה מעבר לדיילים ולגייז, הפתיע גם את הסופר. "כשסיימתי לכתוב את הספר, הערכתי שקהל היעד שלו יסתכם בגייז ובאנשים שחלומם הוא להיות דיילי אוויר, לכן הפתיע אותי שהוא פרץ במהירות למיינסטרים וקהל הקוראים מורכב בעיקר מסטרייטים בטווחי גילאים של 16 ועד 70".

הופתע מקהל הקוראים הסטרייטי

נגמר העוף (אבל גם הקוסקוס טעים) יצא לאור לפני 4 שנים והיה לספר הראשון בז'אנר הספרות הפופולארית שגיבוריו הם גייז. הספר זכה להצלחה רבה, תוך שהוא סוחף קהלי יעד רבים ומגוונים: מצעירים ועד קשישים, מהומואים ולסביות ועד סטרייטים. בעקבות ההצלחה הגדולה של הספר, ראו אור שלושה ספרי המשך: נגמר הקוסקוס (אבל גם הדג טעים), נגמר הדג (אבל גם הבקר טעים) ונגמר הבקר (אבל גם ככה אנחנו תיכף נוחתים). גם הם הפכו לרבי מכר וזכו לשבחי הביקורות.

"סיפור המסגרת, המתאר בחור שמצטרף לחברת תעופה כדי להחזיר לחייו את האהבה הראשונה שלו שעובד כדייל - הוא דמיוני, למרות שהוא בהחלט אפשרי", מסביר כהן שעבד כדייל במשך ארבע שנים בחברת אל על. "אנשים הרי חוצים גבולות וממירים את דתם עבור האהבה. הדמויות, למרות שהן לא קיימות במציאות, בהחלט מאופיינות על ידי מוטיבים שנלקחו מאנשים שפגשתי במרוצת השנים".

אין תמונה
זיו כהן
כהן מיקם את עלילת הספר בחברת תעופה, כיוון שהאכסניה הזו משרתת היטב את העלילה. "מעבר לכך שנופך של חו"ל אף פעם לא מזיק כמו גם העובדה שהמקצוע בו עוסקים הגיבורים היה ועודנו חלומם של רבים, מצאתי שהאמינות של חלק מהדמויות מקבלת חיזוקים כשהם פועלים מחוץ למגרש הטבעי שלהם. בין הגיבורים יש טייס נשוי שעורג לדיילים צעירים ודייל שיעשה הכול כדי לא להיות הומו, והרבה יותר פשוט מבחינתם לפעול הרחק מהבית, במקום בו איש לא מכיר אותם ואיש לא יכול לחשוף את זהותם".

מעבר להיותו ספר מצחיק וקל לעיכול – גם עבור הקוראים היותר מבוגרים וגם כאלה שהעיסוק בגייז מרתיע אותם, הספר הצליח מעבר להנאת הקריאה. "לצד תגובות מרגשות מצעירים שהספר נתן להם כוח לצאת מהארון, מאות אנשים שבעקבות הספרים ניסו להתקבל לאל על וכאלה שהולכים למסעדות, בתי המלון, המועדונים והאתרים שבהם מתרחשת העלילה כדי לחוות את החווייה עד הסוף".

אין תמונה
הספר הרביעי בסדרה. נגמר הבקר

>> ספרות גאה: מצעד הספרים שאתם חייבים לקרוא

ולמרות העיסוק בדייל הומו ובנושא הקרוב לעולמם של גייז רבים, דווקא בקרב אנשים בתוך הקהילה היו כאלה שפחות התחברו לספר ולא אהבו את אופן הייצוג של ההומואים. "היו בהם שטענו שמועברים בספרים מסרים הומופוביים. אז נכון שחלק מהדמויות לא מתחברים להווייה של מצעדי גאווה ופוחדים מהרגע שבו נטייתם המינית תתגלה, אבל בין זה להומופוביה המרחק גדול".

ולמרות שעם הצלחה לא מתווכחים, החליט כהן לסיים את הסדרה אחרי ארבעה ספרים. "בין היתר מהרצון לעסוק בדברים אחרים. עולם התעופה הרי מספק עשרות סיפורים שיכלו לשמש עלילות משנה לרומן הלא ממומש בין הגיבורים, אבל החלטתי לסיים בשיא. סדרות, מטבען, מתחילות לאבד מערכן כשהן מתחילות להימרח. בעיני, הספר הרביעי בסדרה, "נגמר הבקר (אבל גם ככה אנחנו נוחתים)", שעוסק ב'טיפולי המרה', הוא הטוב מבין הארבעה, גם הכי מצחיק, ולכן חסמתי כל אפשרות לספר חמישי על ידי בחירת השם של הספר הרביעי".

ומה הלאה? לאחרונה סיים לכתוב ספר חדש בשם "אין כמו במבי", העוסק בצעיר שעובר מדימונה לתל אביב, מפוטר סדרתי מכל העבודות בהן הוא עובד כיוון שהוא לא מצליח לעמוד בפיתויים שהעיר מציעה וכל בוקר מתעורר לצד בחורה שהוא לא זוכר איך קוראים לה. הספר צפוי לצאת בספטמבר וכן, הוא לא עוסק בגייז".

המהדורה המיוחדת והמהודרת תימכר במבצעי שבוע הספר בכיכר רבין במהלך שבוע הספר.

>> מה שיר הגאווה שלכם? הצביעו והשפיעו