בשונה משנים קודמות בהן הליינים הגדולים של חיי הלילה הגאים והמותגים המסחריים השתלטו על חודש הגאווה עם להיטי פופ גדולים שבוצעו בקולן של הזמרים והזמרות הגדולות בישראל, השנה הגאווה לא רק נראית ומרגישה אחרת, היא גם נשמעת מעט שונה - היא מגיעה מלמטה. 

בעקבות המלחמה שנגזרה עלינו וביטול המצעד התל אביבי והחלפתו בעצרת, אפשר להרגיש איך מותגים, אמנים וליינים נמנעים השנה, בצדק, מהפקת להיט מועדונים מסחרי שנתקע בראש לכבוד חודש הגאווה. אך עם זאת, דווקא בתוך הריק הזה צצים האמנים הגאים, העירוניים והלא מיינסטרימים ותופסים את הבמה.

ארז עובד, אילונה הרפז, לישי סלמאן – למה אין ללהט"ב שוויון?

"באיזה קטע מסיתים מול גייז ולא עומדים לדין?", תוהה הזמרת אילונה בתחילת שיר הגאווה החדש, פרי יצירתו של ארז עובד, רגע לפני שהיא פוצחת בפזמון "למה אין ללהט"ב שוויון?".

עם כתיבה מילולית (ויש שיגידו מילולית מדי), קליפ ורטיקלי הכולל כמה כוכבי רשת בולטים בקהילה הגאה, ולקיחת בעלות על הציטוט הצורם הידוע לשמצה של ח"כ יצחק פינדרוס, "למה אין ללהט"ב שוויון" הפך ליותר מסתם שיר גאווה, אלא לקליפ מהסוג שכל אחד מאיתנו ירצה לשתף לסטורי. שיר המחאה מבין את צו השעה של הקהילה הגאה, ומשמש ככלי המחאה הפשוט ביותר לכל חבר בקהילה, או לכל אחד שרוצה להביע תמיכה. אחרי הכל, רק צריך לשתף סטורי. 

אופורי ודיספורי בו זמנית, "למה אין ללהט"ב שוויון?" מצא את עצמו הופך לשיר מחאה לפני שהוא שיר גאווה, ובו זמנית גורם לנו להרגיש גאים מאוד באמנים הגאים שלנו, שמצליחים לייצר להיטי דאנס ולזכות לצפיות רבות גם בלי זמרי איי ליסט בכותרת. אחרי הכל, כמו שלישי סלמאן שרה בסוף הבית שלה, יש לנו אלף סיבות להיות גאים, ולמי שלא? יש אחת - קוראים לה שנאה.

הציטוט שנתקע בראש: לא נכנעים יותר, לא נכנעים / לא תשתמשו בנו כשזה מתאים

אביהו פנחסוב, ג'נדריה - סדנה להעצמה עצמית (Pride Remix)

הלהיט של מועדון הקצב של אביהו פנחסוב לא יצא במקור כשיר גאווה, אבל בעזרת רמיקס גאווה גדול מהחיים, פנחסוב ומלכת הדראג ג'נדריקה, שמזמן הפכה לסנסציה, הצליחו להפוך את הלהיט של פנחסוב ללהיט להעצמה גאה לכל דבר. 

כשקולו הגדול של פנחסוב מלווה בקרקסיות והאנרגיות של מלכת הדראג, משפטים כמו "מי שלא הולך עד הסוף, בסוף הוא נעלם", שלא נכתבו על המאבק הגאה, מקבלים משמעות חדשה, ומשפט כמו "כמה אני גבוה, כמה אני יפה, כמה אני מזיע, כמה אני שמן" הופך לביקורת מבריקה לדימוי גוף בקהילה הגאה. 

זו לא הפעם הראשונה ששירים שלא יועדו להיות שירי גאווה הופכים להמנונים גאים. משירים אגדיים מהעולם כמו I Will Survive ועד שירים ישראלים כמו "שם" של אילנית, גם הלהיט של פנחסוב מצליח לגרום לנו לרקוד, לשמוח, קצת לדמוע (בין אם מצחוק או מהתרגשות), וכמובן להרגיש מוצלחים יותר .

הציטוט שנתקע בראש: "כמה אני יפה, כמה אני מוצלחת, כמה יש לי ויש לי"

הנרי ולישי - Israeli Girls

לישי לא נחה לרגע והשנה היא הוציאה שני שירי גאווה. רגע לפני שלקחה חלק בשיר הגאווה המחאתי של ארז עובד, לישי שיתפה פעולה עם המפיק המוזיקלי הנרי והשניים השיקו ביחד עם mako את שיר הגאווה הלאומי Israeli Girls, המוקדש כולו לכל אישה ישראלית ונולד כמענה לתנועות אנטי-ישראליות המנסות להציג את ישראלים בתור "לבנים פריווילגים". 

בין אם במכוון או לא, כאשר תחפשו את הביטוי Israeli Girls ברשתות, תיתקלו בסרטונים מחרידים מה-7 באוקטובר לצד השיר החגיגי והמרים של סלמאן והנרי. עבור אחרים זה עשוי להצטייר מפתיע, אך עבורנו זוהי סטירת גדולה לפרצוף שמזכירה לנו את המציאות הנוראית שבה אנו חיים. בו זמנית, הדבר מדגיש כמה העם שלנו טוב יותר מהכל בלהסתכל קדימה ולהשאיר את הראש מורם למרות התופת. אחרי הכל, "נשים ישראליות הן החזקות ביותר בעולם". 

הציטוט שנתקע בראש: "תעזבו אתכם שטויות, אין על ישראליות"

יובל גלבוע – בתוך הילד הזה מסתתרת אישה

אם "אחלה גבר" של דנה אינטרנשיונל וסטטיק ובן אל התחיל לאחוז בנרטיב של הקהילה הטרנסית, "בתוך הילד הזה מסתתרת אישה" מנסה להמשיך את דרכו הלהיט הגאה והציף את הקשיים שיש בהגדרה עצמית כבר בשלבים המוקדמים של החיים. מהילדות בה נערים ונערות גונבים בסתר לאמא את האיפור ושמים מגבת מגולגלת על הראש כאילו זאת תסרוקת גדולה מהחיים, או הקשיים בבית הספר בחדרי המלתחות, ואף הקשיים במערכת הצבאית, "בתוך הילד הזה מסתתרת אישה" מגולל לפרטי פרטים את הקשיים שיש בהבנת הזהות המגדרית.

ציטוט שנתקע בראש: "אני לא בטוח מה אני, אולי נשי אולי גברי" 

שחף בלאש – שחרר את רבי

הוא לא נוגע ביציאה מהארון, לא נוגע במאבק הגאה, אבל עדיין – "שחרר את רבי" הוא שיר גאווה לכל דבר. בזמן שהוא עוסק בפרידה של מה שנדמה כמערכת יחסים בין שני גברים, הזמר הצעיר שחף בלאש נותן לנו שיר פופי ונעים לשמוע בדרך למסיבה, ביחד עם קליפ אסתטי שבו הוא מחליף אאוטפיטים עם כל אחד מצבעי דגל הגאווה.

הציטוט שנתקע בראש: "שחרר את רבי, אחי"

אליעד מלכי – תרימי

עושה רושם שמעבר לכמה סצנות סקס בין גברים בחלל שמזכיר את הסאונה, לצד שימוש במילה "תרימי", אין ממש קשר בין השיר החדש של אליעד מלכי לגאווה. עם זאת, אי אפשר להתכחש לרמת ההשקעה בהפקה ובצילום שנעשה בשיר הגאווה של מלכי, שכבר הספיק להגיע ליותר מ-600 אלף צפיות תוך שבועיים.

הציטוט שנתקע בראש: "תרימו לי"