ארגון הנוער הגאה איגי, שהפך בשנים האחרונות לארגון הלהט"ב הגדול בארץ, החליט לחזק את החיבור בין היסטוריה גאה, תרבות וחינוך בעזרת משחק לכל המשפחה. בארגון יצרו דרך חדשה ומהנה לשמר את התרבות הלהט"בית בישראל ולהנחיל אותה לדורות הבאים, בצורת משחק ילדים ישראלי גאה ראשון מסוגו, המבוסס על משחק הקלפים המוכר "רביעיות". 

החפיסה כוללת 56 קלפים, המחולקים ל-14 קטגוריות, והם אוירו על ידי טובי המאיירים חברי וחברות הקהילה הגאה בהתנדבות מלאה. הקלפים  והם מציגים את ההיסטוריה של הקהילה הגאה בישראל ובעולם, דרך תיאורי דמויות ואירועים כמו מצעד הגאווה הראשון בישראל, זכייתה של דנה אינטרנשיונל באירוויזיון ודמויות תרבות פופולריות כמו אסי עזר ובל אגם. 

"בקורס ההורים של איגי הייתה שיחה על 'הבית כמרחב גאה'", אומרת טליה מנסבך, שהובילה את הפקת המשחק. "נשאלה השאלה מה אפשר לעשות כדי להכניס את התרבות הגאה אל תוך הבית שלנו? השאלה הזו הובילה אותנו באיגי להרחיב את תחומי האחריות שלנו ולהוסיף לה את האחריות על המרחב המשפחתי והביתי". 

רביעיות גאווה (צילום: איגי)
"רביעיות גאווה" | צילום: איגי

בר אפרים, היועץ הקריאייטיבי ורכז המאיירים מספר שמשום שהמשחק הוא פעילות לכל המשפחה, הוא החליט על קו איורים ססגוני, שיהפוך את המשחק למסמך אמנותי המכבד את התוכן המשמעותי שהוא נושא. "זה היה נראה כמו אתגר גדול, אבל ההיענות הגדולה של מאיירים מהקהילה הראתה שהוא לא סתם עוד משחק קלפים, אלא במה ליוצרות ויוצרים מוכשרים מהקהילה שלנו", סיפר. "כל אחד בסגנון ובשפה האישית שלהם, מפגן עוצמה אדיר של כישרון למטרת שימור הזיכרון הקהילתי". 

"משחקי ילדות, כמו משחקי קופסא וקלפים, הופכים לאייקונים ומלווים אותנו בשנים בהן אנחנו מגבשים את הזהות שלנו", הוא מוסיף. "חלק אינטגרלי מחיי היומיום שלנו כילדים ומתבגרים הם זיכרון מתוק, בסיס ידע והזדמנות לפתח יכולת חברתית.  מרגשת אותי האפשרות שהמשחק הזה יהיה חלק מילדוּת של ילדים וילדות, שכדרך משחק יכירו את ההיסטוריה הקהילתית שלנו, ויחוו מודלים קוויריים לחיקוי באופן טבעי". 

"אין ספק שהדרך למיגור שנאה ולהט"בופוביה מתחילה בילדות, בחינוך, בידע ובפירוק הסטיגמות והדעות הקדומות", אמר עופר נוימן, מנכ"ל ארגון הנוער הגאה. "כל כך מרגש ומשמח להפיק מוצר מופלא כמו הרביעיות הגאות הראשונות ואני מקווה שכל משפחה בקהילה הגאה ומחוץ לה תבחר להחזיק את המשחק הזה וללמוד דרכו אהבה וגאווה".

לרכישת המשחק "רביעיות גאווה"