גבר חרדי יושב בתחנת אוטובוס וממתין. הוא בוחן מטבע עליו כתוב "24 שעות - החלמה" בזמן שגבר צעיר מתיישב צמוד על ידו. הרגליים נוגעות אחת בשנייה, המבטים מתחלפים והמתח ללא ספק מורגש באוויר. החרדי קם ומתרחק, אבל משהו מונע ממנו להיעלם לגמרי מהאזור. 

"אלוהים, תן בי את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנות, את האומץ לשנות את אשר אוכל ואת התבונה להבדיל ביניהם", אומר לעצמו החרדי, רגע לפני שהוא מסתובב בחזרה וצועד אל הגבר שזה עתה הכיר למפגש סוער בין השיחים. אחרי שסיים את הבילוי הספונטני, הוא שב לארוחת ערב עם לא אחרת מאשר אשתו, שמחכה בבית. 

את הסרט הקצר "אנונימי" יצרו ישראל רון ריגלר וכלליה ברטרנד, עבור תחרות הסרטים של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה "מעלה". במסגרת התחרות נתבקשו המתמודדים להפיק סרט קצר בן שתי דקות תחת הכותרת "הביתה". "זו הפעם הראשונה שאני אוהב את מה שאני עושה וגם מצליח בזה", סיפר ישראל בשיחה עם mako ושיתף בהשראה שקדמה ליצירת הסרט הקצר. 

"בזמן האחרון שני חרדים נשואים שאני מכיר יצאו מהארון מולי", הוא מגלה, "שניהם סיפרו לי על המשיכה שלהם לגברים בסמיכות אחד לשני והייתי ממש מופתע, בחיים לא הייתי חושד בהם. התחלתי להבין שפגשתי הרבה חרדים הומואים ושבאמת אי אפשר לדעת מה נמצא בלב האדם. אני איפה שאני נמצא היום בגלל שפחדתי להמשיך בדרך שתוביל אותי להיות כמוהם - נשוי ובוגד. אחרי שהם התוודו בפני הרגשתי שאני צריך ורוצה לדבר על זה, כי זה כמעט הייתי אני".

אז הדמות שמופיעה בסרט, אותה אתה מגלם, היא למעשה אתה?
"בקלות הייתי יכול להיות האדם הזה. הייתי מבלה בפארקים עם גברים חרדים נשואים ואז הבנתי שיש כאן בעיה. חשבתי שאני אתחתן ואפסיק עם הדבר הזה, שאשמור את הסוד לעצמי. אבל אז פגשתי אותם, גברים שהתחתנו עם בחורות יפות וטובות, והם עדיין היו איתי. הבנתי שזה לא משהו שנישואים היו עוצרים". 

ישראל רון ריגלר (צילום: שעיה צ׳סנר, פרטי)
צילום: שעיה צ׳סנר, פרטי

ישראל נולד לזוג הורים אמריקאיים חוזרים בתשובה וגדל בעיר העתיקה בירושלים. "הם חשבו שאנחנו חרדים, אבל אני ידעתי שאנחנו לא עד הסוף", הוא מודה, "הייתה לי ילדות טובה, אבל ככל שגדלתי הבנתי שאני נמשך גם לגברים וזה נהיה סוד שגדל וגדל". 

איך נראו חייך כתלמיד ישיבה בארון?  
"חייתי חיים כפולים. ביום הייתי לומד בישיבה ובלילה שוכב עם מבוגרים זרים בפארקים. הכל התחיל להשתנות אחרי שפתחתי את הנושא מול חבר טוב בגיל 19. לאט לאט נפתחתי עד שהבנתי שכל מי שאני אוהב ואכפת לי ממנו כבר יודע, אז אין סיבה להסתיר את זה מאנשים שלא אכפת לי מהם". 

ישראל יצא מהארון באופן רשמי בגיל 23, קצת לפני שיצא לטיול הגדול. באותה תקופה גם חווה קונפליקט פנימי עם הדת. "היו עליות וירידות, אבל עכשיו אני לא שומר תורה ומצוות למרות שמאוד רוחני ומחובר לאמונה", הוא אומר, "אני מגדיר עצמי כביסקסואל ומנסה להיות פתוח עם העולם, בעיקר כי אני לא רוצה לחזור למקום החשוך שבו הייתי פעם". 

המקום החשוך הזה קשור למשפט שמופיע בסרט ומאפיין מכורים?
"הייתי בקבוצה של מכורים למין ואני יודע איך זה מרגיש להיות מכור. אתה חסר אונים מול הדבר הזה שנקרא 'מין עם גבר'. לדמות בסרט יש איבוד שליטה, אבל זה בעיקר מבחינתו. חשוב לי להעביר שקורה הרבה בתוך הלב של האדם ואי אפשר לדעת מה באמת קורה איתו בסתר". 

ישראל רון ריגלר (צילום: זאב שוורץ, פרטי)
צילום: זאב שוורץ, פרטי