מאז עלה לפלטפורמת הסטרימינג המצליחה בעולם, מופע הסטנדאפ החדש של דייב שאפל לא מפסיק למשוך לא מעט אש וביקורת. כזכור, המופע עלה לאוויר בנטפליקס בשבוע שעבר, ובו שאפל לועג ליהודים, מספר בדיחות (לא מצחיקות) על איברי המין של נשים טרנסג'נדריות, מגן על האמירות השערוריתיות של הראפר דה בייבי וג'יי קיי רולינג ומכריז על עצמו כחלק מ"תנועת הטרף" (קבוצה התומכת בהדרת נשים טרנסיות מהמרחב הציבורי). 

עכשיו מתפרסם כי נטפליקס השעתה מתפקידה את טארה פילד, מהנדסת תוכנה בכירה בחברה, אחרי שניסתה להתפרץ לישיבת הנהלה במשרדי החברה יחד עם שני עובדים נוספים. עוד לפני כן, ביום בו נטפליקס העלתה לאוויר את הספיישל של שאפל, צייצה פילד ציוץ ארוך ומפורט בו היא מסבירה בדיוק מדוע אמירותיו של הקומיקאי מזיקות כל כך. 

"אני עובדת בנטפליקס. אתמול העלנו ספיישל נוסף של שאפל בו הוא תוקף את הקהילה הטרנסית ואת עצם הקיום שלה", כתבה פילד בציוץ. "אתם הולכים לשמוע בקרוב הרבה על עלבון. אנחנו לא נעלבות. אנחנו יוצאות נגד הנזק שתוכן כמו זה גורם לקהילה הטרנסית, ובפרט לנשים טרנסג'נדריות שחורות. קידום אידיאולוגיה כזאת (שזה בדיוק מה שעשינו על ידי כך שנתנו למופע הזה במה) פוגע ישירות באנשים על הקשת הטרנסית. זה לא ויכוח שיש בו שני צדדים, זה ויכוח עם טרנסג'נדרים שרוצים להיות בחיים ואנשים שלא רוצים שנהיה קיימים".

"אז במי זה בדיוק פוגע? למה שלא נעבור על רשימת הנשים בארצות הברית 'שלא נפגעו'' מהספיישל של שאפל", המשיכה פילד וצייצה 38 פעמים נוספות, כשכל ציוץ הוקדש לאישה טרנסית אחרת שנרצחה השנה בארצות הברית. "אלו הנשים שנלקחו מאיתנו בגלל השתיקה הרועמת של החברה. נשים שנרצחו בגלל שהיו מי שהן. וזה האמת דווקא כן פוגע בי".

לאחר פרסום הציוץ, שהפך ויראלי, ניסתה פילד על פי הדיווח של The Verge להתפרץ יחד עם שני עובדים נוספים לישיבת הנהלה במשרדי החברה, מה שהוביל להשעות את השלושה מתפקידם. כלי התקשורת פנה לחברה לתגובה, וזו הכחישה את הטענה שהצעד נגד פילד נעשה בעקבות הציוץ: "זה לא נכון לומר שהעובדת הושעתה בגלל ציוץ", נמסר מהחברה. "אנחנו מעודדים את העובדים שלנו להתבטא בפתיחות ותומכים בזכות שלהם לעשות זאת". 

דייב שאפל, 2018 (צילום: Michael Tran/FilmMagic via GettyImages)
דייב שאפל | צילום: Michael Tran/FilmMagic via GettyImages

במקביל, טד סרנדוס, מנכ"ל שותף בנטפליקס, הגיב לשאלות עובדים בתפוצת מייל רחבה על הספיישל של שאפל, ביניהן השאלה האם לא היה ראוי להתייעץ עם טרנסים וטרנסיות לגבי שידור המופע. שלא במפתיע, סרנדוס הגן על החלטות החברה. "זה אף פעם לא מרגיש טוב כשאנשים נפגעים, במיוחד לא קולגות", כתב המנכ"ל השותף, אך הבהיר כי אין לחברה שום כוונה להסיר את הספיישל מהאוויר. "שימו לב שחלק מהכוכבים שלנו עשויים לצאת בדרישה מאיתנו להוריד את המופע מהאוויר בימים הקרובים, אבל אין לנו כוונה לעשות זאת". 

סרנדוס הוסיף שהחברה תומכת ב"חופש יצירתי" של הטאלנטים, "למרות שהמשמעות היא שתמיד יהיה תוכן בפלטפורמה שחלק מהאנשים מאמינים שהוא פוגעני". "חלק מכם שאלו איפה עובר הגבול", הוא המשיך. "אנחנו לא מאפשרים בנטפליקס תכנים המעודדים שנאה ואלימות, ואנחנו לא מאמינים כי המופע של שאפל חוצה את הגבול הזה. עם זאת, אני מבין שקשה להבחין בפער בין פרשנות לפגיעה, במיוחד במופעי סטנדאפ שנועדו לפרוץ גבולות. בעוד יש אנשים שחושבים שאמנות הסטנדאפ היא מרושעת, יש אנשים שנהנים ממנה". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Gigi Gorgeous Getty (@gigigorgeous)

אתמול דיווחנו כי אל מחאת הגולשים הזועמים הצטרפו גם כמה שמות מוכרים בתעשייה, ביניהם גם ג'קלין מור, תסריטאית בסדרת הלהיט "אנשים לבנים יקרים" וטרנסג'נדרית, שהכריזה כי תפסיק לעבוד עם נטפליקס. 

היוטיוברית הטרנסית ג'יג'י גורג'ס הגיבה באינסטגרם על הספיישל, וכתבה: "מתי נגיד שמספיק זה מספיק? עם שיא במספר התקיפות האלימות כלפי הקהילה, ועוד יותר כלפי האחים והאחיות הטרנסג'נדרים שלנו, מתי נפסיק להתעלם מכמה שה'בדיחות' הטרנספוביות הבורות האלה מזיקות? מתי נפסיק להתעלם מכמה שהן תורמות לשנאה ולאלימות שאנחנו סובלות מהם מדי יום? בואו נהיה ברורות: אנחנו לא בדיחה". בין התגובות שתמכו בג'יג'י הייתה גם קייטלין ג'נר, שהגיבה: "יו גו גירל, אני איתך!".