עבור רבים, אריק הוא הדמות האהובה ביותר בסדרת התיכון הפופולרית של נטפליקס "חינוך מיני". לעיתים קרובות מדי, סטריאוטיפ "החבר ההומו" בסרטים ובסדרות מונע מהדמות לקבל קו עלילה חיוני יותר מאשר סתם תמיכה מוראלית בדמות הראשית; אבל דמותו של אריק, התיכוניסט ממוצא ניגרי שיוצא מהארון בגאווה ועליזות, הוא ההוכחה לכך שאפשר אחרת, בעיקר בזכות כתיבה חכמה ומכבדת שהופכת את "חינוך מיני" לסדרה כל כך כיפית.

אבל יותר מאשר הכתיבה, האהבה הגדולה לדמותו של אריק לא הייתה מתעוררת בלי הביצוע המושלם של השחקן שוטי גטווה (29), שמגלם אותו באנושיות ובשמחת חיים בלתי מתפשרת. האהבה לדמות ולשחקן התגברה ככל שהסדרה נמשכה והגיעה לשיא חדש בעונה השלישית, בה אריק נמצא במערכת יחסים מקסימה וכואבת עם אדם שהרגע יצא מהארון, שגם מלווה אותו בטיול למולדתו ניגריה. דמותו של אריק הגיעה לעומקים חדשים והפכה באופן רשמי לעניינת ביותר בסדרה. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ncuti Gatwa (@ncutigatwa)

גטווה, שחי כיום בדירה לונדונית נאה, מככב בסדרה שהיא להיט ענק ומתחזק חשבון אינסטגרם עם 2.7 מיליון עוקבים, אבל למרות זאת, גם בתור מי שנמצא במסלול המהיר לכוכבות על, הוא מעדיף לשמור כמה שיותר מחייו הפרטיים לעצמו, וכך קרה שדווקא השחקן שעומד מאחורי אחת הדמויות הגאות ביותר במסך הקטן שומר על עמימות מוחלטת בנוגע לחייו הזוגיים, ואולי כדי להבין את הסיבות לכך, צריך לחזור להתחלה. 

גטווה הגיע לממלכה המאוחדת כפליט בגיל שנתיים, אחרי שהוריו היגרו לסקוטלנד כדי להימלט מרצח העם ברואנדה. "רצח העם השפיע על משפחתי כמו שהוא השפיע על כל אחד ברואנדה", אמר גטווה בראיון ל-BBC סקוטלנד. "לכן, ברחנו. הוריי הגיעו לממלכה המאוחדת והם התחילו ללמוד באדינבורו". הרצח השיטתי המזעזע ברואנדה נמשך כ-100 ימים וגבה את חייהם של כחצי מיליון אזרחים, אם כי הערכות אחרות טוענות כי הסכסוך בין שבט הטוטסי לשבט ההוטו מתו קרוב למיליון בני אדם. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ncuti Gatwa (@ncutigatwa)

מכאן ואילך, לא הרבה ידוע על חייו של גטווה והוא שומר את כל הקלפים קרוב לחזה. את לימודיו האקדמיים עשה בקונסרבטוריון המלכותי של סקוטלנד, שם למד תיאטרון, הימור משתלם בסופו של דבר, כי הוא הוביל אותו לככב על במת תיאטרון הגלוב של שייקספיר, בתפקיד הראשי בהפקה של "חלום ליל קיץ". אבל עדיין, הקריירה של גטווה לא הייתה במסלול ישיר להמראה. אחרי שחזר מסיבוב הופעות בארצות הברית, הניסיון לאזן בין אודישנים לתפקידים חדשים ועבודות זמניות מהן התפרנס כשל, ולא הצליח לשלם שכר דירה.

"כשעמדתי ברחוב עם המזוודות שלי, מחשבה אחת עלתה בראשי: אני חסר בית", כתב השחקן בטור חשוף ונדיר שכתב למגזין The Big Issue. בתקופה ההיא, גטווה הצליח להסתדר רק בזכות שני חברים: האחד הלין אותו בדירתו, והשני העביר לו כסף לאוכל מדי שבוע. מבמת תיאטרון הגלוב, עבר גטווה לעבוד בחנות הכלבו היוקרתית הרודס כמוכר בשמים. הוא, למעשה, היה הומלס שישן במיטת זוג עם חברו הטוב ביותר, אבל סיפר כי "תמיד החמיאו לי על כמה שנראיתי ייצוגי. כשירדתי במשקל בגלל שאכלתי ארוחה אחת ביום, אנשים אמרו לי שאני נראה רזה ובריא".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ncuti Gatwa (@ncutigatwa)

המזל של גטווה השתנה כשהתקבל לתפקיד במחזה, בהפקה שגם הציעה לו הלנה. "תכננתי לחסוך את הכסף הזה, לחזור לסקוטלנד ואז לפרוש ממשחק", הוא סיפר. "אבל בתקופה שבה הופעתי במחזה, הלכתי לאודישן לסדרה לא-מוכרת בנטפליקס בכיכובה של ג'יליאן אנדרסון". גטווה היה משוכנע שהרס את כל הסיכויים לקבל את התפקיד כי הגיע לאודישן עצבני, אבל מהר מאוד הוא נקרא לאודישן נוסף, והשאר היסטוריה: "חינוך מיני" הפכה לאחת הסדרות המצליחות של נטפליקס, ואריק של גטווה לאחת הדמויות האהובות ביותר בה. 

דמויות של גייז בטלוויזיה וקולנוע הן לעיתים קרובות מדי טראגיות או קאמפיות, אבל אריק לא שם ולא שם. הוא אולי קופצני וקצת אוחצ'י, כמו רבים מאיתנו בתקופת התיכון, אבל הוא גם עומד בפני בני משפחתו הנוצריים והשמרניים, מתמודד עם בריונות ואוהב בתעוזה את מי שהוא רוצה. הוא שובר לבבות, הוא עושה שטויות והוא דורש מחברו הטוב להיות אדם טוב יותר. אריק הוא לא הסיידקיק הגיי; הוא דמות שראויה לסדרה משלה, וייתכן שהיום הזה לא כל כך רחוק. 

"כשאנשים מדברים על גיוון ושילוב, יש כאלה שלפעמים יגלגלו עיניים ויתלוננו שפשוט מנסים לסמן תיבות מסוימות", אמר גטווה בראיון ל-IndieWire כשנשאל על חשיבות התפקיד של אריק. "אבל אני מרגיש שזה הכרחי כי הזירה לא מאוזנת מלכתחילה ואנחנו צריכים לאזן אותה. כשאנחנו עושים את זה, אנחנו יכולים להראות את חייהם וחוויותיהם ולומר 'רואים? זה לא כזה מפחיד'. חשוב שנראה את כל אלה. לפעמים את צריך לשאול 'האם הקול הזה נשמע?'".

באותו ראיון, גטווה הוסיף: "זה נחמד מאוד שיש דמות של הומו שחור בתכנית שמגיעה לקהלים שרק נטפליקס יכולה להגיע אליהם. אני מקווה שילדים שחורים מסביב לעולם מסתכלים על אריק וחושבים שהוא מגניב. חשוב שניתן לדמויות שונות למלא את החללים האלה. אריק הוא כוח מניע בסיפור וזה משהו שאני ממש גאה בו". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Ncuti Gatwa (@ncutigatwa)

למרות ההצלחה, גטווה עדיין מוצא את עצמו מופתע כשאנשים ניגשים אליו כדי לומר לו כמה הם אוהבים אותו, למרות שזה קורה כבר על בסיס יומיומי. "זה מוזר", הוא אמר בראיון לנטפליקס. "אני יכול ללכת ברחוב באוקספורד ומישהו פשוט יתפוס אותי בזרוע, ואני כבר מוכן לתת לו סטירה, אבל אז הוא יגיד לי 'או מיי גאד, אני אוהב אותך'. ואני אומר לו תודה".

נדמה כי גטווה לא התרגל לגמרי למעמד שלו בתור כוכב, אבל אפשר להבין למה. הוא עבד קשה ולא קיבל שום הנחות בדרך, להפך, לפעמים נראה שהעולם רק הערים עליו עוד ועוד קשיים עד שנהיה לאחד השחקנים היותר משובחים שנטפליקס הכירה לנו. גטווה, שיחגוג בשנה הבאה יום הולדת 30, הגיע לאן שהגיע בזכות ולא בחסד, ואולי זו גם הסיבה שהוא מתעקש לשמור על חייו הפרטיים - פרטיים מאוד.