האמן הברזילאי ז'ונתס דה אנדראדה עורר הרבה רעש לאחר שהעמיד למכירה יצירה שהוצגה בתערוכת The Armory Show בניו יורק, פורטוגל וצרפת, ובה הוא מקבץ יחדיו תחתונים של אקסים ומוציא לאור את פטיש התחתונים ביצירת אמנות מינית-פטישיסטית. 

על פי הפרסום, הפרויקט שנקרא "faísca/spark eye-Olho" מורכב מ-68 זוגות תחתונים משומשים שהשאירו מאהביו השונים של האמן לאורך השנים. בין התחתונים אפשר למצוא לבנים, טנגה, בוקסרים ועוד סוגים שונים, כולם מנויילנים בוואקום ומוצגים כאילו הם עומדים למכירה בחנות. כל האוסף, שלא ברור כל כך אם עבר כביסה או לא, יכול להיות שלכם בעבור לא פחות מ-50 אלף דולר בלבד, כלומר, 735 דולר לתחתון (משומש כן?). 

"היצירה מקבלת הרבה תשומת לב. אנשים שואלים המון שאלות, כמו 'האם באמת כל אלו היו מאהבים שלו?'", אומר דניאל רוזלר, שותף בגלריה לאמנות עכשווית נארה-רוזלר, המבוססת בניו יורק וברזיל. אבל אנדראדה שומר על עמימות בנוגע למספר האקסים המדויק שהיו מעורבים בהליך היצירה, והוא לא חושף כמה זמן לקח לו לאסוף את 68 זוגות התחתונים. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Nara Roesler (@galerianararoesler)

אם נכנסים לעומקם של דברים, היצירה של אנדראדה עשויה להציע מספר פרשנויות. האם מה שנותר מאחור הוא סמל לעצבות של האמן על מערכות יחסים שנכשלו, או שמא זהו סימן לשחרור קווירי, לאור עלייתן של תנועות אנטי-להט"ביות ברחבי העולם לאחרונה, ובפרט בארה"ב וברזיל. "זה נוגע בתשוקה ובנקודת המבט על הגוף הגברי" אומר רוזלר על היצירה. "אני רואה באנדראדה סוג של חוקר שחי את חייו באופן מלא, מאוד פתוח בקשר לזה וגם מאוד גאה". 

זו אינה הפעם הראשונה שהאמן בן ה-41 לוקח השראה מאינטימיות גברית ופריטי לבוש. בשנת 2020 יצר אנדראדה סדרת פסלי חימר שונים של טורסו גברי אותם הלביש במגוון של בגדי ים מסוג ספידו, אותם מצא בבריכות ברחבי ברזיל במשך עשור.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Fondation Bullukian (@fondationbullukian)

 אנדראדה נבחר לייצג את ברזיל בשנת 2022 בביאנלה לאמנות בוונציה, וערך תערוכות יחיד במוזיאונים המובילים בעולם, ביניהם מוזיאון לאמנות עכשווית בשיקגו, תחנת הכוח בטורונטו, מוזיאון ג'ומקס במקסיקו סיטי ומוזיאון האמנות של ריו דה ז'נרו. בנוסף, שני סרטים שלו נרכשו לאחרונה על ידי המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק.