מוחצים את ההטרונורמטיביות גם בעולם האופרה: הזמר, השחקן והדראג קווין "מיס סיסטרטה", אורי אלקיים, עשה לאחרונה היסטוריה בקונצרט של התזמורת הסימפונית ירושלים – כשהופיע עם יצירה שנכתבה לאישה. הקטע מהקונצרט, בו הוא שר אריה מתוך האופרה "הטרובדור" מאת ג'וזפה ורדי כשהוא על דראג מלא, לא רק קבע תקדים חדש – אלא משך תשומת לב לא קטנה ברשת, עם אלפי צפיות ומאות תגובות בפייסבוק.

את ההזדמנות להשתתף בקונצרט קיבל אלקיים בעקבות תחרות "כוכבים בסגר" של התזמורת הסימפונית ירושלים בפייסבוק. הנהלת התזמורת הציעה לזמרות ולזמרים לבחור אחד מתוך שלושה קטעים, כשהמתמודדת או המתמודד עם מספר הלייקים הגבוה ביותר יזכו להופיע בקונצרט עם צילום והקלטה מקצועיים. "באותו זמן הייתי חסר כל מוטיבציה, במצב מאוזן מול נטפליקס, אבל נכנסתי לפרטים והצצתי ברשימת היצירות", הוא אמר בשיחה עם mako. "ראיתי שני שירים ישראליים, ואת האריה המפורסמת מתוך 'כרמן' של ביזה, ואמרתי לעצמי: 'היי זה סימן'".

זו בטח לא ההופעה המקצועית הראשונה של אלקיים בן ה-30. בעשור האחרון הוא היה חבר באנסמבלים כמו "ווקה פיפל" ו"מיומנה", השתתף בהפקה הישראלית למחזמר המצליח "אבניו קיו", ושיחק בסרטים כמו "קרשנדו" של דרור זהבי ובסדרות כמו "צומת מילר". ועדיין, מדובר בהזדמנות מרגשת במיוחד עבורו, מאחר שזו הפעם הראשונה שהוא זוכה לחשיפה בתור זמר קונטרה טנור, הקול הגברי הגבוה ביותר שנושק במנעדו לקול נשי.

"הצלחתי לשבור את תקרת הזכוכית"

"כזמר טנור עשיתי יופי של קריירה במוזיקה קלה, והייתי גם חבר במקהלת האופרה בתור זמר טנור. זה קול גברי גבוה ונפוץ יחסית, כמו הראל סקעת", הוא הסביר. "היינו בחזרה לאופרה כרמן, והגיע הרגע באריה המפורסמת שבו הגברים משיבים לה. באותה חזרה היינו רק אנחנו, בלי הסולנית, ולא היה לנו למי לענות. אז אני קפצתי והתחלתי לשיר בקולי קולות את ההבנרה. המנצח חייך, ובסוף האריה, אחרי ששרתי בקלילות את כל התווים הגבוהים, אחד מזמרי המקהלה הסתובב אליי ואמר לי 'תגיד לי, מה זה הקול הזה? אתה קונטרה טנור מקצועי?', ואני עניתי 'זה סתם חיקוי של זמרת אופרה'. הוא ענה לי: 'מטומטם, תעשה עם זה משהו'. ועשיתי".

אחרי אותה חזרה, אלקיים פנה לאלינור זון, מורה לפיתוח קול וזמרת סופרן שמככבת בימים אלה בתפקיד הראשי באופרטה "העטלף". "היא מדהימה. היא פיתחה אותי, האמינה בי ולא סירסה אותי ואת השונות שלי", הוא מספר. "היא לא עמדה מול הרצון שלי לשיר יצירות לנשים, למרות החוקים הנוקשים והמסורת ארוכת השנים של העולם הקלאסי", הוא מוסיף.

בשלוש השנים שחלפו מאז שפנה לזון, אלקיים השלים את המעבר והתמחה בתור קונטרה טנור. כשהתזמורת הסימפונית ירושלים הציעה לזמרים לבצע את ההבנרה של כרמן, הוא הרגיש שמדובר בסגירת מעגל – סימן מלמעלה – והגיש את מועמדותו. "שלחתי את הסרטון. הם אהבו אותו מאוד, וקיבלתי אינספור תגובות חמות ומפרגנות מאנשים שממש רצו שאזכה. בסופו של דבר לא זכיתי כי לא קיבלתי את מירב הלייקים. התבאסתי, אבל הודיתי למארגני התחרות והמשכתי בשלי". 

אורי אלקיים כ"מיס סיסטרטה" (צילום: גלב סמירנוב, פרטי)
אורי אלקיים כ"מיס סיסטרטה" | צילום: גלב סמירנוב, פרטי

למרות שלא זכה בתחרות, בתזמורת הבחינו בבאז שנוצר ברשת, והחליטו להזמין אותו להופיע בקונצרט אחר. היצירה שנבחרה לבסוף היא האריה של אזוצ'נה מהאופרה "טרובדור" של ורדי, Stride la vampa ("שואגות הלהבות"). "זו אריה איקונית ומעצימה לאישה. אזוצ'נה היא מכשפה שצפתה בילדותה באימה עולה על המוקד ונשרפת למוות", הוא מסביר. "ציינתי שוב שאני מגיע בדראג ושלחתי להם תמונה, והם אמרו שהם הבינו. התמלאתי באושר.

"כשהגעתי ליום הצילום, התגובות נעו בין תדהמה מוחלטת ליחס של מלכה. המאסטרו גיל שוחט התנהג אליי כאילו הייתי אנה נטרבקו. הצלמים שאלו אותי לפני הראיון כיצד ארצה שיפנו אליי, ועלו בי דמעות. הנה אני, בבימת הקונצרטים המכובדת של אולם הנרי קראון עם מאסטרו שוחט והסימפונית ירושלים, לבושה בשמלה בהשראת ביונסה שנתפרה על ידי ג'ון סבהט, עם תכשיטים ופאה של אמן מאתיופיה, עם איפור של טל וקנין הענק, מזמרת לי את הקטע המדהים הזה".

גם הקטע הזה התפוצץ ברשתות החברתיות, עם כמעט 1,000 לייקים ו-1,000 תגובות. "רק אחרי שהפוסט עלה, הבנתי שמבחינת הרבה אנשים הזזתי הר. הצלחתי לשבור את תקרת הזכוכית, הצלחתי לחבר ישן וחדש והצלחתי לטשטש את גבולות המגדר. אני מאחל.ת לעצמי להמשיך לכבוש יעדים ולהופיע עם תזמורות נוספות בארץ ובעולם", הוא מסכם. "אנחנו נמשיך לפזר את הקשת הגאה ונפיץ אהבה וסובלנות".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by uri elkayam (@urile54)