את השינויים במעמד של הקהילה הגאה בארץ ובעולם אנחנו רואים בכל מיני תחומים, מהחיים הפוליטיים, דרך ענפי ספורט שונים ועד הצבא, אבל תחום אחד שכולם מאוד אוהבים לראות בו שינוי הוא דווקא על המסך, הקטן והגדול כאחד. 

השינוי הזה בולט מאוד בשנים האחרונות, עם סרטים מכל הז'אנרים ומכל רחבי העולם המביאים את הסיפורים הגאים על האהבות והמאבקים של הקהילה הגאה, אבל יש ז'אנר אחד בולט שלא מצליח עדיין להציג בצורה בולטת את הקהילה הגאה - סרטי אנימציה לכל המשפחה. אבל מסתבר שממש לאחרונה היינו ממש קרובים לזה. אנריקו קאסרוזה, במאי סרט האנימציה המצליח של פיקסאר "לוקה", סיפר בראיון כי המפיקים היו קרובים להחלטה להפוך את הסרט לסיפור אהבה בין שני בנים. 

מתוך "לוקה" (צילום: יח"צ באדיבות פורום פילם)
מתוך "לוקה" | צילום: יח"צ באדיבות פורום פילם

לטובת מי שעוד לא זכה ליהנות מהסרט הנפלא, נספר שהוא עוקב אחרי לוקה, ילד בן 11 שהוא גם מפלצת ים חביבה, שכמו בת הים הקטנה, גם הוא רוצה להגיע ליבשה ולראות מה יש לעולם להציע לו. לוקה פוגש את אלברטו, גם הוא מפלצת ים, שמלמד אותו שעל היבשה הם יכולים להיות גרסאות אנושיות של עצמם, ויחד הם יוצאים להרפתקאות קסומות בעיירת החוף האיטלקית פורטורוסו. 

צופים רבים שמו לב שמערכת היחסים בין לוקה ואלברטו מרגישה לעיתים קצת יותר מסתם חברות, ויש כאלה שכינו את הסרט "גרסת הילדים לסרט קרא לי בשמך". מגזין ואניטי פייר הגדיל לעשות ושאל בכותרת כתבה שעסקה בסרט "האם 'לוקה' הוא הסרט ההומואי הראשון של פיקסאר?". 

לוקה  (צילום: באדיבות דיסני ישראל ופורום פילם)
מתוך "לוקה" | צילום: באדיבות דיסני ישראל ופורום פילם

אבל עכשיו קאסרוזה מאשר שאכן הייתה אפשרות להפוך את הילדים המככבים במרכז העלילה לזוג גאה. "דיברנו על זה", אמר קאסרוזה. "ובאמת התמקדנו בחברות ביניהם, בשלב הפרה-רומנטי בילדות". קאסרוזה הוסיף ואמר כי הסרט הוא לא רק סיפור על חברות בין שני ילדים, אלא גם על שונות. העובדה שלוקה הוא מפלצת ים הופכת אותו לשונה בחברה, כמו שרבים מחברי וחברות הקהילה הגאה מרגישים לעיתים. 

בינתיים, דיסני (חברת האם של פיקסאר), אוהבת לרמוז אחת לכמה זמן על קיומן של מערכות יחסים גאות בשולי הסרטים שלה, כמו דמותו של לה-פו מהסרט "היפה והחיה", שרוקד עם גבר לקראת סוף הסרט ומביע לא מעט עניין בגברבר גאסטון לכל אורכו, או כמו זוג האמהות הלסביות שמטיילות עם הבת שלהן ב"צעצוע של סיפור 4". למרות זאת, תאגיד הענק עדיין לא מרגיש בשל מספיק להוציא סרט שבמרכזו עומדת דמות גאה שלא עושה מזה עניין, אבל אולי זכות סרטים כמו "לוקה", היום הזה לא רחוק מאיתנו עד כדי כך.