תזכיר החוק של השר שלמה קרעי, שהשיק בשבוע שעבר את הרפורמה שלו להשתלטות על שוק התקשורת, חושף פרטים דרמטיים שלא הציג השר לציבור. בתוכנית שהציג הצהיר קרעי כי הוא מתכוון לפרק את הרשות השנייה ואת מועצת הכבלים והלוויין, ולהקים במקומם גוף שימונה בפועל על ידי השר והממשלה. השר טען שזה יהיה גוף שלא יהיו לו סמכויות, ואחד כזה שלא יוכל להתערב בתוכן וכדומה.

אולם מבחינה של "האותיות הקטנות" שפרסמנו ב"המהדורה המרכזית" אתמול (רביעי) מתבהרת תמונה אחרת לחלוטין.

אותה מועצה מתוכננת לא תהיה עצמאית, והיא תהיה יחידה שרק מוגדרת ככה. בפועל היא חלק ממשרד התקשורת לכל דבר ועניין, מה שאומר ששר התקשורת יוכל לצורך הדוגמה להמליץ לפרק את המועצה - והממשלה יכולה להחליט לפזר אותה. אופציה כזו יכולה לקרות אם למשל בממשלה לא יאהבו את התנהלותו של ערוץ כזה או אחר, מה שלא יכול לקרות היום מכיוון שהמועצות האלו הן עצמאיות לחלוטין.

בנוסף, המועצה שקרעי מתכנן להקים תוכל להטיל על גופי התקשורת קנסות של מיליונים בסעיפים שונים כגון "הפרת החוק". בסעיף נסתר נוסף בתזכיר החוק, נכתב שגובה הקנסות לא יהיה פחות מ-1% מגובה הכנסות הערוץ, במילים פשוטות - קנסות בגובה מיליונים דבר שיכול למוטט ערוץ. ואם רוצים להפחית את גובה הקנס? זה יצטרך להיות בהסכמת שר המשפטים.

 רפורמת התקשורת של קרעי - סיקור N12:

הרפורמה של קרעי

התוכנית של שר התקשורת, אם תצא לפועל, תשנה את פני התקשורת הישראלית. הצעת החוק שקרעי מקדם כוללת את הסרת הפיקוח על הערוצים השונים, תוך מתן הטבות נרחבות לערוץ 14. "אנחנו לא רוצים את הרגולציה שמתערבת ומחליטה מה מותר ומה אסור", אמר השר במעמד השקת התוכנית.

קרעי הציע לסגור את הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלווין ולהקים גוף שאת חבריו ימנו גורמים פוליטיים. בנוסף, קרעי דרש לשנות את הרכב מועצת התאגיד ולאסור שידור פרסומות ברדיו, דבר שיגרור פגיעה כלכלית קשה בתאגיד.

שלמה קרעי בתדרוך עיתונאים לקראת חוק השידורים, יולי (צילום: יונתן זינדל, Flash90)
"אנחנו לא רוצים את מי שמחליף את הציבור בקביעת סדר עדיפויות", השר קרעי | צילום: יונתן זינדל, Flash90

משמעות הצעת החוק תהיה הסרת הפיקוח על התוכן המשודר בערוצי הטלוויזיה והרדיו. ערוץ 14 יהנה מהטבות שונות - הוא יהיה פטור משידורים מירושלים ולא יצטרך לשלם מיליונים לעידן פלוס. כמו כן, הערוץ לא יזדקק לרישיון לשידור חדשות.

 

 

"ברגע שנסיר את החסמים זה יאפשר מגוון רחב יותר ויגרום לציבור להשתקף טוב במה שאנחנו רואים על המסך או שומעים ברדיו", אמר שר התקשורת קרעי במעמד הצגת הרפורמה. "ציבור שהיה מודר במשך שנים בתקשורת לא יהיה מודר יותר. הציבור יוכל להקים ערוצים חדשים, לבסס את דעותיו בתקשורת. אנחנו רוצים להוסיף תחרות שתוריד מחירים בשוק הזה".