פרידה הכט נכנסת למסעדה פפראצי (צילום: ראובן שניידר)
פגעה קודם כל בעצמה כאדם, כאשה וכיהודיה. פרידה הכט בכניסה למסעדה | צילום: ראובן שניידר

התכנית "האח הגדול" אמנם הסתיימה כבר בשבוע שעבר, אבל גלי המשנה שנוצרו בעקבות הצונאמי שחוללו האירועים והפרובוקציות שהתרחשו בבית המפורסם, ממשיכים לשטוף אותנו. אתמול הייתה זו ההתנכלות ע"י אלמונים במסעדה של פרידה הכט, ככל הנראה במחאה על כך שפגעה בספר התנ"ך.

אינני חסיד של הושטת הלחי השנייה במקרה שמישהו פוגע ברגשותיך, ואינני דוגל במדיניות של הבלגה וויתור במקרה של התגרות. אבל יש מקרים בהם השיטה היא כן להבליג ולשתוק, או כמאמר ראש הממשלה - "לפעמים איפוק הוא כוח".

כבר לפני שלושה חודשים, כשאירע האירוע המחריד לדעתי בו פרידה הכט זלזלה ופגעה בספר הספרים, סברתי כי כל תגובה לעניין המביש היא היגררות לפרובוקציה שלה. למה להעצים את הרעש התקשורתי? למה לתת לה את התענוג הזה? גם התביעה המשפטית בנושא הייתה טעות, משום שהפכה את התקרית ל"אישו".

הרי בסופו של דבר, כשפרידה הכניסה את התנ"ך לשירותים היא פגעה קודם כל בעצמה כאדם, כאשה וכיהודיה. בכך היא מחקה באחת את כל העבר שלה, את המסורת והתרבות העשירה שלה ואת הקשר שלה לעם ישראל ולארץ ישראל שהובטחה לעם היהודי על ידי בורא עולם בתנ"ך. לכן גם אין זה פלא שבמהלך התוכנית היא הצדיקה והבינה את המחבלים המתאבדים, שנאבקים על הזכות לחיות בארץ שלהם. לכן כל תגובה לא תפגע בה כמו המעשה החריג שעשתה בעצמה, אלא רק תוסיף שמן למדורה ללא כל תועלת.

מאותה סיבה אני חושב שצריך להיות לכולם ברור שהמעשה הנואל שנעשה אתמול ראוי לכל גינוי וביקורת. מדובר בחציית קו אדום, שכאמור לא רק שאינה פוגעת בפרידה (להיפך, לא יזיק קצת יח"צ למסעדה) אלא בראש ובראשונה פוגעת בציבור הדתי שנחשד (אולי שלא בצדק) כמי שהתוקף נמנה על שורותיו.

כשלעצמי, אני בטוח שמדובר באדם הזוי שאין לו שום קשר לדת. הרי אם היה מאמין בתנ"ך שעל כבודו קם להגן, היה יודע שבמעשה האלים שעשה עבר על לא מעט מהחוקים ומהמצוות הכתובים בו. כאמור, גם במישור הפרקטי זה מעשה שלא משרת את האינטרסים של הציבור המאמין ושומר המסורת. מהיכן שלא נסתכל על כך, הוא ראוי לגינוי ולהוקעה.

ובמאמר מוסגר - פרידה טענה שהיא מבינה טרוריסטים ומחבלים מתאבדים, שפועלים בעקבות הפגיעה וההשפלה שהם עוברים. האם היא גם מבינה את ה"טרוריסטים" היהודים שחיבלו בדלת החנות, בשל ההשפלה שהם חשו בעקבות הפגיעה בתנ"ך?

>> הטור הקודם שלי: פרסום תמונות הנרצחים באריאל - פגיעה בכבוד המת
>> פרידה וחברותיה בתקשורת: האם לסבית זה ההומו החדש?