מרתון ההתייעצויות שמקיים היום הנשיא רובי ריבלין עם הסיעות די מיותר למרות שאלה כללי הטקס. הריטואל הזה משודר בשידור חי והנשיא אמנם שואל את הסיעות במהלך כל היום מה הן ממליצות אבל הוא כמו הצופים יודעים יודעים את התשובות כבר מחדשות הבוקר.

גם בלי פתק ועיפרון הנשיא מבין לפני שהתחילו ״ההתייעצויות״, שלאף אחד מהצדדים לא יהיו 61 ממליצים. מה שהיה מחייב אותו להטיל מיד את המנדט על הזוכה בלי להפעיל שום שיקול דעת. הנשיא גם יודע שגם אם לנתניהו יהיו בסוף היום יותר ממליצים, שני הצדדים יהיו רחוקים מדי מ-61, כי הרבה מפלגות ישבו על הגדר.

אני לא יודע מה עבר בלילה בראש של הנשיא כשהוא ישן בבית הריק לבד עם המאבטחים בבית הנשיא ועל מה ומי בדיוק הוא חלם. אני רק יודע שאוטוטו הנשיא מסיים את הקדנציה שלו ואת חייו הציבוריים. אתמול בבוקר דיווחו ברדיו שהפסל שלו שיוצב בשדרת הנשיאים בחצר בית הנשיא לצד קודמיו כבר בשלבי פיסול אחרונים.

ישראל שרויה כבר שנתיים במהומה פוליטית בגלל החקירות וכתב האישום שהוגש נגד נתניהו, שסוחב את כל המדינה אחריו במקום להגיד תודה על הזכות הגדולה להיות בתקופת הזמן הכי ארוכה ראש הממשלה וללכת לפתור את בעייתו האישית והפלילית בעצמו. הנשיא ריבלין, שניסה לפתור את הפלונטר, יזם וגלגל את ממשלת החליפים עם הרוטציה ושני ראשי הממשלה בין ביבי לגנץ כדי לתת לנתניהו לרדת מבימת ההיסטוריה באופן מכובד ולפנות את תפקידו בנובמבר הקרוב אחרי שנה וחצי ולהתרכז במשפטו. אם כל זה היה קורה, לישראל היה היום ראש ממשלה חדש בשם בני גנץ אחרי 12 שנה של ביבי-ביבי-ביבי-ביבי. רק שזה פוצץ על ידי נתניהו והשאר מים מתחת לגשר.

ריבלין כשהיה צעיר עבר את בה״ד 1 כקצין מודיעין צעיר בגייסות השריון ויודע מה עושים כשמתברברים בניווט וחוזרים לנקודה האחרונה בה ידעת היכן אתה נמצא. יזמת את ממשלת החליפים כי רצית שנתניהו ירד מהבמה בכבוד ויתרכז במשפטו. זה לא הלך בטוב. עכשיו ריבלין חזור לנקודה הבהירה האחרונה: תודיע שאינך מטיל שוב על נתניהו וגנץ את הקמת הממשלה למרות שיש לו יותר ממליצים אבל הוא רחוק מ-61 מרחק שלא ניתן לסגור ולכן אתה קופץ דור. תקרא לנפתלי בנט וללפיד לבית הנשיא, כמו שניסית ונכשלת עם ביבי וגנץ. תציע להם את אותו הסדר בדיוק. ותחזור לנקודה הבהירה האחרונה בניווט לפני שישראל התברברה: בנט שנה וחצי ראש ממשלה ולפיד שנה וחצי אחרונה.

נתניהו ישתולל. השופרות שלו בתקשורת יעלו בלהבות. אז מה. קטן עליך. כבר ירדת מהבמה באמצע ההפגנה בכיכר ציון כשצעקו בדם ואש את רבין נגרש. ואז היית בתחילת דרכך הפוליטית. אז עכשיו. כשאתה יורד עוד רגע מהבמה. קשיש נערץ. לא תעשה את הדבר הנכון? לא תצרוב מורשת? לא תתקע גול בין בחיבורים הדקה האחרונה אחרי כל הארכות?

בקיצור ולעניין: הקשב היום לסיעות. זה ריטואל קובע שאתה חייב לקיים. אבל בערב תקרא ללפיד ולבנט לארוחת ערב. גם לליהיא ולגילת. תקים את ממשלת ראשי החליפים בפעם השנייה. זה היה רעיון טוב שנדפק בגלל שיקולים אישיים ויש סיכוי טוב מאד שעם שני הצעירים האלה רובי זה יעבוד. גם רוחה ומורשתה של נחמה ריבלין שלימדה אותך שלעולם אסור לוותר, תהיה בחדר.