הדבר הטוב ביותר שיצא מכל הכאוס של השבוע האחרון, הן ההסכמות של נתניהו עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר על הקמתו של "המשמר הלאומי" בתמורה לדחיית הליך חקיקת התוכנית המשפטית והסכמה להידברות, שהיה צעד מתבקש לאור הכאוס שנוצר ברחובות ובמשק.

בן גביר הצהיר טרם הבחירות שמטרתו להילחם בפשיעה הגואה בנגב ובצפון, במכת הפרוטקשן שגוזלת לעשרות אלפי בעלי עסקים את היכולת להתפרנס והדרדרות של הביטחון האישי ברחובות באר שבע, וזה אולי חשוב יותר מכל רפורמה.

כוח "המשמר הלאומי" תחת מג"ב מונה כיום מאות לוחמים ובמשטרה דאגו להכריז בתקשורת על פריסת כוחות רחבה בדרום ותגבור שוטרים, אך בנגב עדיין אין משילות, הבנייה הבלתי חוקית מתרחבת והאלימות בחברה הערבית ממשיכה להשתולל וכבר מזמן זלגה מהישובים הערבים לתוך באר שבע כפי שפורסם ב-mako לא מעט בשנים האחרונות.

אחרי שבמשטרה נכשלו לאורך השנים במלחמה מול הפשע המקומי, הגיע הזמן לתת את המושכות לשר שמגיע עם רצון אמיתי לשנות את המציאות הכואבת. כתושב באר שבע אני אומר לבן גביר "אל תתרגש מהביקורת". לכל מבקרי התוכנית שהרימו גבה לנוכח הקמת "המשמר הלאומי", אני מזמין אתכם לנסיעה משותפת בכבישי הנגב הפרוע. ביקור אצל בעלי עסקים שמשלמים עשרות אלפי שקלים בחודש רק בשביל שלא ישרפו את מפעל חייהם או שיפגעו בבני משפחותיהם, ושיחות עם הורים לילדות צעירות שחוו הטרדות מיניות במרכזים מסחריים בבאר שבע.

ההרתעה לא קיימת כאן, והמצב ממש לא השתנה. לאורך השנים סיפקו לנו לא מעט הבטחות ודיבורי סרק על "משילות", "ביטחון אישי", אבל אנחנו עדיין חיים במציאות של פחד, שרק הולך ומתגבר. קשה לעיין בקבוצות הפייסבוק המקומיות בבאר שבע ולפספס פוסט יומי על איזו גניבת רכב, שוד אלים בקיוסק או הטרדה מינית שסופגים התושבים והתושבות.

עדיין לא בדיוק ברור איך יעבוד "המשמר הלאומי" החדש לפי הצעתו של בן גביר שתובא לאישור הממשלה בשבוע הבא, והאם הכוח יישאר תחת מג"ב ויזכה להקצאה של אלפי לוחמים ותקציב, או שיוקם מחדש תחת המשרד לביטחון לאומי, אך מה שבטוח הוא שבן גביר הביא את הבשורה לתושבי הדרום שמייחלים לשינוי. אבל בין הבטחות לביצוע המרחק רב. המבחן הגדול של בן גביר יהיה להחזיר את הביטחון האישי של תושבי הדרום ואת הזכות הבסיסית שיש כמעט לכל תושב בגוש דן – ללכת ברחוב בלילה בלי חשש. מבחינת תושבי הדרום רק על זה הוא יימדד.