סתיו שפיר (צילום: דורון הבסי)
המחאה אשמה בגירעון? תבדקו מה כתוב בתוכנית הכלכלית שלכם | צילום: דורון הבסי
הממשלה שלנו מאמינה שמה שעם ישראל זקוק לו יותר מכל זה ריסון. נהדק חגורות - ובסוף הכל יסתדר. אבל תקציב, הוא מתמטיקה. אז בבקשה, בואו נפתח ביחד פנקס. יש לנו זוג, יותם ויעל, בני שלושים פלוס, הילד בן שלוש. היא עובדת כמורה ומשלימה תואר שני, הוא עורך דין במשרד ממשלתי. הוא מרוויח 9,000 שקל ברוטו בחודש. היא 6,000. הנטו שלהם עומד על 13,100 בניכוי ביטוח לאומי, מס בריאות והפרשה לפנסיה.

הם משלמים 3,500 שקלים בשכר דירה על שניים וחצי חדרים בראשון לציון. 2,000 שקלים יוצאים על הדלק וביטוח, ונקווה שלא נצטרך תיקונים. 128 שקלים על החופשי-חודשי סטודנט של אמא. הגן של הילד עולה 2,300 בחודש. 700 שקלים לבייביסיטר פעם בשבוע. 2,400 בחודש לסופרמרקט. 150 על מים, 398 חשמל וגז, 327 ארנונה, 328 ועד בית ותחזוקה. 1,100 פלוס על ריהוט, ציוד וביגוד. 780 על שירותי בריאות, שיניים, תרופות. 614 על טלפון ואינטרנט.

את הנתונים האלה קיבלתי מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. עשיתם חשבון? אנחנו עומדים על הוצאות בסך 14,785 שקלים בחודש. לפני ששלחנו את הילד לחוגים, לפני הספרים של אמא לאוניברסיטה. בלי חופשות. למשפחה הזו חסרים 1,700 שקלים כדי לסגור את החודש.

עכשיו הוספתם למשפחה הזו אחוז במע"מ ואחוז וחצי במס ההכנסה. ייקרתם בעשרות שקלים בחודש בחשבון החשמל. קיצצתם בנקודת המס לסטודנטים שסיימו לימודים. עשיתם קיצוץ רוחבי בכל השירותים שהם מקבלים - ייקרתם את ביטוח הבריאות, ביטלתם את החינוך חינם לגילאי שלוש. וחכו, יום אחד הם עוד יחלמו על דירה, המפונקים. זה יעלה להם 118 משכורות חודשיות לדירת שלושה חדרים בראשון לציון, אם לא יוציאו מתוכן שקל. 

אתם גיבורים גדולים על המשפחה הזו. על מאות אלפי משפחות שלא יכולות לחלום על לסגור את החודש. אותן אתם מאשימים בגירעון!

המילים שאסור להגיד

שר האוצר הקודם, שטייניץ, אמר אתמול בגלי צה"ל שהמחאה אשמה בגירעון, "ביקשתם תקציבים, ביקשתם חינוך חינם, הנה לכם". כדאי שתקראו שוב את מה שכתבתם בעמוד 11 של התוכנית הכלכלית: "הפער בין הגירעון המתוכנן ל-2012 לבין הגירעון בפועל נבע רובו ככולו מחוסר בהכנסות". ככה אתם כתבתם!

מה שהביא לגירעון זה היעדר הכנסות, וזה חסר גם בתקציב החדש שלכם: חסרה העלאה של מס חברות. חסרה העלאה של מס רווחי הון, צמצום הפטורים בחוק לעידוד השקעות הון, מס עיזבון. העלאה פרוגרסיבית של מס ההכנסה. שמי שמרוויח מעל 40 אלף שקלים ישלם קצת יותר, לא מי שמרוויח בקושי 7,000. חסרים הרווחים הכלואים. חסרים התמלוגים. מים מינרלים, פוספטים, אשלג. אם נחיל את מסקנות ועדת ששינסקי על כל משאבי הטבע נקבל מיליארדים בשנה.

ובוא נגיד את המילים שאסור להגיד, עד כדי כך שאני לא מצליחה למצוא אותם בתקציב. איפה הקיצוץ בהעברות עודפות מתקציבי המדינה להתנחלויות, שעומדות על עוד מיליארד בשנה? במענקים, ועוד סבסוד בארנונה, ועוד הטבות בחינוך. איפה הכסף הזה? למה הוא לא מושקע בפתרונות דיור בכל הארץ?

ובסוף זה הציבור, שאשם בגירעון? אתם לא מתביישים להגיד את זה? עשרת אלפים איש יצאו לרחובות השבוע. שוב. מחר תגידו שהדרישות שלהם לא ברורות. מחר תאשימו אותם בחוסר אחריות, בזמן שאתם, הממשלה, חסרי האחריות, גיבורים על חלשים. ממשלה של פחדנים. מפחדים לריב עם המתנחלים בגלל אינטרסים פוליטיים, מפחדים לקצץ בתקציב הביטחון, מפחדים לגעת בבנקים, מפחדים מבעלי ההון.

הציבור ראוי למנהיגים, לא למי שמעמידים את האינטרסים שלהם מעל הצרכים של הילדים, המבוגרים והקשישים במדינה. הציבור שיוצא לרחוב למרות ההכפשות שלכם הוא הגיבור כאן, והוא ימשיך. יש לכם, עדיין, הזדמנות להוכיח אחרת. תוכיחו.

מתוך דבריה של חברת הכנסת סתיו שפיר במסגרת הצעת אי-אמון בממשלה