אילוסטרציה (צילום: AP, חדשות)
מזלו של העם היהודי שרות חיה לפני שהחרדים השתלטו על הגיור | צילום: AP, חדשות

מה הסיכוי שבית דין חרדי של ימינו היה מאפשר לאם סבו של דוד המלך להתגייר? ואם היה נמצא בית דין מקל שיגייר אותה, מה הסיכוי שקנאים חרדים לא היו מבטלים את הגיור?

התשובות ברורות. לרות היה סיכוי קטן לעבור את דרך הייסורים של הגיור. גם אם הייתה מצליחה להתגייר, אם מסיבה כלשהי (למשל גירושים) היה המקרה שלה מגיע לבית דין רבני חרדי, סביר שהיה מבטל את הגיור. איזה מזל לעם היהודי שרות חיה לפני שהחרדים השתלטו על הגיור. כיום אלפי ממשיכות דרכה, המבקשות להצטרף לעם היהודי, נאלצות להתחתן בקפריסין או בפראג ולהתמודד עם סימני שאלה המועלים חדשות לבקרים באשר ליהדותן ויהדות ילדיהן.

בעשרים השנים האחרונות מובילה המדינה מאמץ לאומי גדול לשלב בעם היהודי יותר מ-300 אלף עולים הנחשבים חסרי דת. אלא שהמפלגות החרדיות השותפות בקואליציה והרבנים החרדים השולטים ברבנות הראשית עושים כל מאמץ לחבל בכך. כתוצאה מכך גוירו בשנים האחרונות רק כאלפיים מעולי חבר המדינות בשנה, מספר שמהווה כשלון מוחץ. מתוך גרים אלה, 800 מתגיירים בגיורי צה"ל שנתונים עתה למתקפה קשה. גם לאחר הגיור, נתקלים הגרים בקשיים ברישום היהדות ובנישואים.

כשלון זה בולט במיוחד לאור העובדה שמדי שנה נולדים לעולים אלה כמה אלפי ילדים שאינם יהודים על פי ההלכה. לא רק שהמדינה אינה מצליחה להכניס את העולים המוגדרים "חסרי דת" לתוך העם היהודי, אלא שמספרם הולך וגדל.

במקביל, נמשך כבר עשרות שנים המאבק של יהודי התפוצות להכרה בגיורים של כל הזרמים, כלומר להכרה של מדינת ישראל בגיורים של הרוב הגדול של העם היהודי בתפוצות. גם לאחר שבג"צ הורה למדינה להכיר בגיורים רפורמים וקונסרבטיבים לצורך חוק השבות, מדינת ישראל עדיין אינה מאפשרת לגרים אלה להתחתן פה.

האזרחים מתנגדים למדיניות

מדיניות זו מנוגדת לחלוטין לרצון רוב הציבור. סקר מכון סמית עבור חדו"ש מגלה ש-75% מהציבור היהודי בישראל, כולל 60% מהציבור הדתי, מתנגדים לביטול גיורים או להתניית גיור בשמירת שבת וכשרות. 84% מהציבור בישראל סבורים שהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים לא הצליחו או נכשלו במימוש האתגר הלאומי של גיור עולי ברית המועצות לשעבר. מחקר מדד הדת והמדינה, שערך מכון סמית בקיץ האחרון עבור חדו"ש, מגלה ש-61% מהציבור היהודי בישראל בעד שבירת המונופול האורתודוכסי על הגיור והכרה בכל סוגי הגיור.

הבעיה ברורה: הממסד החרדי מהווה מחסום כמעט בלתי עביר בדרך ליהדות אבל ידו קלה מאד על הדק ביטול הגיורים. לכן גם הפתרון צרך להיות ברור: יש להוציא את השליטה בשערי העם היהודי מידי הרבנות ובתי הדין הרבניים הנשלטים בידי החרדים.

במקום רודנות המונופול הנשלט על ידי הרבנות, יש להכיר בגיורים של כל הזרמים. רק כך נוכל להבטיח שאחינו עולי ברית המועצות לשעבר יתקבלו ליהדות ברצון ולא ירימו ידיים עוד לפני תחילת התהליך, בשל דרך הייסורים, ההשפלות והעמדת פנים שדורשת מהם הרבנות. הצעד הזה אינו רק חיוני והכרחי לישראל ולגרים, הוא גם יחזק את מעמד היהדות ואת הקשר בין יהדות התפוצות לישראל.

לכן פתחה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון לקראת שבועות בקמפיין אינטרנט בסיסמה "מי ביטל את הגיור של רות". במסגרת זו אנו קוראים לגולשים לשלוח מיילים לראש הממשלה בקריאה לשים קץ למחדל הגיור הלאומי, להכיר בגיורים של כל הזרמים ולעצור את ביטולי הגיורים. חג השבועות הוא הזמן להזכיר לכולנו, ולראש הממשלה במיוחד, את המצווה "ואהבתם את הגר".

הרב עו"ד אורי רגב הוא מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון

האם לדעתכם צריך לשנות את מדיניות הגיור? מחכים לתגובות שלכם

>> צנזורה חרדית נגד עלמה זק?
>> ניצן הורוביץ: למה הרבנות מכריחה ישראלים להתחתן בחו"ל?