אין תמונה
בגלל המשקל, במשך שנים הוא נתפס כגימיק ולא כקומיקאי אמיתי. ירון ברלד

המאה ה-21 היא זמן שמאוד קשה להיות שמן בו. כן, שמנים. המגזר הזה שיותר קשה להשתייך אליו מאשר הנשים. המגזר שלעולם לא יהיה לו לובי תקשורת וגאווה כמו לגייז. המגזר שאין לו ייצוג בכנסת כמו לערבים, לרוסים או לחרדים. המגזר שלפעמים מרגיש יותר דחוי מהאתיופים (ונסו לדמיין מה מרגישה רוסיה/חרדית/אתיופית/ערביה שמנה ולסבית). השמנים מתביישים בגוף שלהם. הם מנהלים מולו מלחמה יומיומית שנמשכת כל החיים. הם לנצח יישארו שמנים. אם לא בגוף – אז במוח. אתה נולד שמן ומת שמן. גם אם תהפוך לדוגמן תחתונים או קומיקאי מצליח. תשאלו את רועי בר נתן, למשל.

קשה להיות שמן, לא כל שכן שמן בשואו ביזנס. כי שמנים בדרך כלל מודרים ממסך הטלוויזיה, מקום שרוב האנשים שנמצאים בו נראים רזים הרבה יותר במציאות. כי כן, הטלוויזיה מוסיפה בין 5 ל-10 ק"ג – מי שעל המסך נראה נורמלי, הוא במציאות רזה; מי שנראה רזה, הוא רזה מאוד; ומי ששמן, נראה בטלוויזיה כמו הר. ואני ממש לא אומר את זה רק בגלל שנראיתי כמו ג'מוס ביצות ב"פיצוחיה" בערוץ 8 או ב"פעם בחיים" עם אסי דיין. כי הייתי. עכשיו אני עם 15 ק"ג פחות, אבל אני יודע שבשביל להופיע על המסך ולא בטייפקאסט של "שמן" אני חייב לרדת עוד 30. ככה זה.

האם קים גורם נזק לייצוג השמנים?

סופי וקים רבים (תמונת AVI: mako)
יותר מעוד דמות בקרקס. קים רטוש | תמונת AVI: mako

אלא שבחודשים האחרונים חל שיפור מסוים, ואנחנו זוכים לראות עוד ועוד שמנים בטלוויזיה, שמייצגים אותי ועוד רבים כמוני. זה התחיל בדביר בנדק, שהפך לכוכב פרסומות ונמשך בליהוק שלו לתפקיד הראשי ב"סברי מרנן". גם קובי מרציאנו (מני) ועדנה בליליוס (מירב) ששיחקו לצדו בסדרה הם לא בדיוק אנשים קטנים. נכון ש"סברי" היא קומדיה, ושוב אפשר לומר שלקחו שמנים כי יש להם סטיגמה של מצחיקים-משעשעים-טובי לב, אבל האמת היא שבחרו בהם כי הם א. שחקנים טובים, ב. מייצגים חתך הולך וגדל באוכלוסיה.

כל המחקרים מראים שבניסיון להיות אמריקה, אחוז השמנים בישראל נמצא בעלייה מתמדת, בעיקר בקרב בני נוער. לכן הבחירה בקים רטוש לעונה הנוכחית של "האח הגדול" היא בחירה חכמה. נכון, יש לו פה גדול והוא לא דופק חשבון. נכון, אפשר לומר שהוא רק עוד דמות בקרקס שכולל פרחה, שמאלני, גיי ועיוור. ועדיין, עצם הנוכחות של קים על המסך, ולא כמישהו שנחבא אל הכלים, אלא כדייר דומיננטי שעומד על שלו – מעניקה ייצוג מסוים למגזר הזה באוכלוסיה. האם קים גורם נזק לייצוג השמנים? את זה נדע אחרי שהעונה תיגמר, או אחרי שייצא מהבית.

האחרון והחביב מכולם הוא ירון ברלד, הכוכב של "בובה של לילה" בערוץ הספורט, וכעת גם של "ארץ נהדרת". מי שקצת הסתובב במועדוני סטנד אפ בעשור האחרון יודע שברלד מוכשר בטירוף (למרות שהגג של היונה מיצה את עצמו מזמן), אלא שבמשך שנים הוא נתפס יותר כגימיק ופחות כקומיקאי אמיתי, עקב המשקל העודף. לפני כמה שנים הוא עשה דיאטת כסאח והעיף עשרות קילוגרמים, אבל כמו שקורה לנו לא פעם – החזיר הכל, ועם ריבית. עכשיו ברלד על הסוס (נקווה שהסוס לא יתמוטט), ונאחל לו שיהפוך לחלק קבוע מהנבחרת בעונה הבאה.

נכון, זה שוב השמן המשעשע שקטעים-לצחוק-איתו-על-כמה-שהוא-שמן, אבל ברלד יכול לגלם גלריית דמויות שטל פרידמן (לא שמן) והאחרים לא יכולים. רני רהב היה רק המתאבן. עכשיו אני מחכה למנה העיקרית, חיקוי של קים. בתיאבון.

>> הטור הקודם שלי: דפני ליף מנהיגה אותנטית
>> איך נינט יכולה לדגמן תחתונים בלי ללבוש תחתונים?