ביטול החובה לעטות מסכה בכיתות לתלמידי כיתות ד'-י"ב ובמרחב הציבורי לכלל האזרחים בגלל גל החום, הוא חרטוט אחד גדול, כניעה ללחצים סביבתיים לא ענייניים והמשך לאובדן הכיוון והבלבול המביך של הציבור ע"י מי שאמורים להיות אמונים על בריאותו.

זה מתחבר לכאוס סביב החזרה ללימודים בבתי הספר ובגנים, לצפצוף על הנחיות משרד הבריאות מצד ראשי המדינה וסלבריטאיה, לאי הדיוקים בנתוני התחלואה, להטבות-לא-הטבות לעצמאים, לחוסר ההחלטיות ואי ההסכמות בין בכירי משרד הבריאות לבין עצמם. שגעתם את רבי.

זה די פשוט: אם חייבים לעטות מסכה כדי למנוע כמה שיותר את התפשטות המגפה, אז חייבים לעטות מסכה, נקודה. אם אין צורך לעטות מסכות כי חם ולא נוח, אין שום סיבה לעטות מסכות כשלא חם וכן נוח. גל החום לא צריך להיות תירוץ, כמו שגל קור לא צריך להיות תירוץ, כמו שאם המסכה לא מתאימה לחולצה זה לא צריך להיות תירוץ. אי אפשר לפני חודש כן והשבוע לא ואחר כך אולי, לא בטוח, נראה.

בישראל, כמו גם בחו"ל, כמו גם בארגון הבריאות העולמי, אין המלצה רפואית לעטות מסכה בשטח פתוח. כך שמרגיש כאילו מישהו חיפש הזדמנות לרדת מהעץ הגבוה של ההנחיות המחמירות ונתלה במזג האוויר כדי לסגת. ממילא ברגע שהסגר הוסר, הציבור הישראלי פורק כל עול, מתקהל, לא עוטה מסכות, הולך למקומות שבינתיים עוד אסור ללכת אליהם. ייתכן אם כך שבמשרד הבריאות בראשות השר החדש יולי אדלשטיין בסך הכל החליטו כבר ליישר קו עם המציאות.

כי שר הבריאות היוצא יעקב ליצמן חי במציאות משל עצמו, מציאות שבה הוא מבקר את בכירי משרדו על "בהלת יתר" וטוען שאולי "פעלנו יותר מדי חזק", אבל בעצמו אמר לפני חודשיים כי "אם אנחנו לא נשמור על הבידודים שחייבנו - אנחנו חלילה וחס יכולים להגיע למה שקורה בחו"ל". מציאות שבה הוא חלה בקורונה אבל תרם במו מעשיו להפצת המחלה. מציאות שבה הוא אפילו לא ידע איך קוראים לווירוס בתחילת הדרך. 

וכמה זה מעמיד באור מביך את הקנסות שהוחלט להטיל על מי שהסתובב בלי מסכה ברחוב. אם אני אחד הנקנסים, אני מגיש כבר עכשיו ערעור בטענה שהיה לי חם. איך מישהו שפוי - שמוחו עדיין לא נמס מהחום - יוכל להחזיר את האכיפה הזו? הנה דוגמה עתידית דמגוגית במיוחד:

- בחור למה אתה בלי מסכה? אני רושם לך דו"ח.

- סליחה אדוני השוטר פשוט ממש חם לי.

- אוקיי צודק, סבבה.

אנחנו לפני קיץ ארוך וחם, וחודש יולי שבחלק ממנו התלמידים ימשיכו ללכת לבתי הספר. אין שום צורך להחזיר את המסכות עד שהלימודים יסתיימו, או עד סוף הקיץ, או בכלל. פרט, כמובן, למתי שנמצאים באזור של התקהלות.

ואם בכל זאת מתעקשים, אפשר למצוא פתרונות אחרים שלא חייבים לעמוד בסתירה להנחיות הנוכחיות. או הקודמות יותר נכון. או מה שזה לא יהיה. במקרה של בתי הספר - להשאיר את המזגנים דולקים במהלך הלילה למשל, או להוסיף מאווררים עומדים. במקרה של הסתובבות ברחוב, ובכן, מי שיוצא לרחוב ב-43 מעלות, צריך לעשות בדק בית בלי קשר למסכה ולקורונה.