אין תמונה
הקריקטורה ביתד נאמן: לא מקרה בודד אלא עמדתם האמיתית של אנשי דגל התורה

נראה שזו היתה רק שאלה של זמן, מתי יתחיל ביטאונה של דגל התורה, יתד נאמן, להתייחס לציונות ולמדינת ישראל באמצעות עולם הדימויים הנאצי. בפועל זה קרה בשבוע שעבר, כש"יתד נאמן" פרסם קריקטורה בה הוצג סמל המדינה, המנורה, כשבבסיסה צלב הקרס, ובמקום הכיתוב "מדינת ישראל" נכתב "שנאת חינם". כמה אירוני - הקריקטורה ביקשה למחות על השנאה שכביכול מופנית כלפי הציבור החרדי במסגרת מחאת האוהלים, ועל הדרישה להעביר משאבים מהחרדים למעמד הביניים.

כמו שאר העיתונים החרדים, "יתד נאמן" פועל תחת פיקוחה של "ועדה רוחנית", ומשגיחים מטעמה מאשרים את כל מה שמתפרסם. אם כך, הקריקטורה אינה רק יצירתו של קריקטוריסט קיצוני ושונא מדינת ישראל, אלא משקפת עמדה עמוקה ושורשית, של מנהיגותה של דגל התורה ועורכי ביטאונה. דגל התורה היא אחד משני הפלגים המרכיבים את יהדות התורה, שהיא סיעה קואליציונית. ח"כ משה גפני מדגל התורה הוא יו"ר ועדת הכספים. חלף שבוע מאז פרסום הקריקטורה המזוויעה, ואיש ביהדות התורה עדיין לא מצא לנכון להתנצל בפומבי על החרפה.

קריקטורה מוגדרת כאיור המתאר את נושאו בצורה מוגזמת במטרה להצחיק ו/או לעורר ביקורת. אך גם להגזמה יש גבול, והקריקטורה הנוכחית עברה אותו. שונאי ישראל המובהקים והקיצוניים ביותר מבטאים את ביקורתם על ישראל תוך שימוש בסמלים הנאציים, ועתה הצטרף אליהם ביטאונה של דגל התורה והקריקטוריסט שלו יוני גרשטיין.

אין זה סוד שהמגזר החרדי נהנה מהטבות מרחיקות לכת בהשוואה לשאר האוכלוסייה, אבל שוב מתברר שמדיניות זו לא רק שאינה זוכה בהכרת הטוב, אלא היא נענית בחרפות, גידופים ושנאה למדינה. בראשית השנה, כאשר חזר ישראל אייכלר לכנסת ואף מונה ליו"ר סיעת יהדות התורה, פרסמה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שבראשה אני עומד דו"ח על התבטאויותיו הקיצוניות הרבות. אייכלר מתייחס למדינת ישראל כאל אויב. עורך "יתד נאמן" הרב נתן זאב גרוסמן כתב בעבר כי אסור לשכוח לרגע שכל הפעילות הפוליטית שמנהלת יהדות התורה בכנסת הציונית אינה אלא משא ומתן עם שודדים. הוא גם כתב על שופטי בג"צ שחובה לשנוא אותם ולראות בהם אויבים.

זו לא שנאת חינם, זו מחאה עניינית

בואו נחזור לרקע לקריקטורה: המחאה החברתית. האמת היא שחסד עשו המפגינים עם ההנהגה החרדית שלא הפכו אותה ליעד מרכזי אפילו יותר של מחאתם. את האחריות לפתרון בעיית הדיור מסרה הקואליציה לשר אריאל אטיאס מש"ס. אחד האמצעים הטובים ביותר של הממשלה להבטחת דיור בר השגה הם מכרזי מחיר למשתכן, המבטיחים מחירי דירות נמוכים יחסית. חדו"ש חשפה לאחרונה כי בשנת 2009 הוצאו 65% מן המכרזים למשפחות חרדיות, ובשנת 2010 – 56%.

בכירי הכלכלנים מתריעים שוב ושוב כי היעדרות הגברים החרדים משוק העבודה מאיימת על עתיד כלכלת ישראל. על פי הערכות שונות, מחירה של היעדרות הגברים החרדים מהעבודה למשק (מעבר לסבסוד הישיר לישיבות וכדומה בסכומי עתק) הוא אובדן תוצר לאומי בשיעור של 5-15 מיליארד שקל לשנה. לכן לא בשנאת חינם מדובר, אלא במחאה עניינית וצודקת על סירובם של החרדים לשאת באופן שווה בנטל הכלכלה והביטחון.

אילו ראש הממשלה היה רציני בהתייחסותו לממשלתו כאל ממשלה לאומית גאה וציונית, הוא היה צריך להראות את הדלת למפלגה אנטי ציונית זו כבר לפני זמן רב. למרבה הצער, נראה שהאינטרסים הפוליטיים והנכונות לשלם כל מחיר עבור קולותיהם של השותפים הקואליציוניים גוברים על הכבוד העצמי וערכי הציונות. הקריקטורה עם צלב הקרס צריכה להיות האור האדום של נתניהו. הגיע הזמן להקים ממשלה אזרחית שתיישם את הבטחת מגילת העצמאות לחופש הדת והשוויון בנטל.

הרב עו"ד אורי רגב הוא מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון

>> הטור הקודם שלי: יש פתרון לנישואים אזרחיים בישראל (בערך)
>> למה המדינה לא מעסיקה ערבים?