מחאת הדיור. ארכיון (צילום: חדשות 2)
אתם אלה שצריכים להחזיק את השלטים | צילום: חדשות 2

המחאה החברתית הוכיחה שהסטודנטים בראשות איציק שמולי הם הכוח הצעיר המאורגן בישראל, שיכול לדחוף ולחולל שינויים. פתיחת שנת הלימודים הבוקר היא ההזדמנות של התיכוניסטים והתיכוניסטיות להצטרף למאבק החברתי ולהוכיח שגם הם, משוחררי צבא לעתיד, סטודנטים לעתיד וזוגות צעירים לעתיד, חזקים לא פחות, ויכולים להשפיע על סדר היום הציבורי במדינת ישראל ולסייע בשינויו. התיכוניסטים יכולים וצריכים לעזוב היום את הכיתות, לצאת החוצה, להתאחד, להתאגד, ולהניף את נס המרד. לדרוש, כי מגיע להם, מערכת חינוך טובה יותר בהווה וחיים טובים יותר בעתיד.

אותם תיכוניסטים רואים את הוריהם נושאים שנים בנטל הכבד שנופל על כתפי המעמד הבינוני. הם רואים את אחיהם הגדולים חורקים שיניים ונאנקים בתל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע, נאבקים בשכר דירה גבוה, משכורות נמוכות ושכר לימוד בשמיים. הם יודעים שיום אחרי הטיול-הגדול-של-אחרי-הצבא גם הם יהיו באותו המצב בדיוק, אלא אם כן יירתמו כעת למאבק החברתי.

צדק חברתי – סיקור מיוחד: כל החדשות, כל התמונות, כל הדעות

תנועות הנוער שהצטרפו למאבק היו רק חוד החנית, ועכשיו צריך לבוא תורן של המאסות הגדולות. בני 15 עד 18, שנכנסו הבוקר לכיתות הלימוד העמוסות מדי, עם המורים והמורות הלא תמיד מוצלחים, מול חומר לימוד שעל רובו אבד הכלח ובחינות בגרות שלא יכינו אותם לחיים האמיתיים.

רואים אתכם במוצ"ש?

זו זכותם וחובתם של התיכוניסטים להצטרף למאבק החברתי-כלכלי, שהוא כמובן גם חינוכי ממדרגה ראשונה, ולדרוש שינוי גורף, דרסטי, במערכת החינוך. מרמת המורים, דרך החומר הנלמד ועד רפורמה בקבלה לאקדמיה דרך הבחינה הפסיכומטרית. הם ראויים להיבחן במספר מצומצם של בגרויות, קטן ככל האפשר ואת שאר הזמן להקדיש למציאות. המציאות הטכנולוגית, המציאות הישראלית.

הם ראויים ללימודי אזרחות ודמוקרטיה מתוגברים, לימודי מחשבים וטכנולוגיה ברמה גבוהה יותר, לימודי שפות טובים יותר (כולל סינית), כלכלה, תקשורת, חינוך גופני, משפט ובעיקר צדק. הם צריכים לדרוש שילמדו אותם באופן חוויתי יותר, ושיעשירו אותם באיך מנהלים חיים נכונים בעולם האמיתי, ואיך נמנעים מכך שהם, בניגוד אלינו, יממנו את הילדים של אלה שלא עובדים ולא מפרנסים את עצמם, ורק עושים עוד ועוד ילדים.

תיכוניסטים, תיכוניסטיות, נוער נוער נוער - אתם העתיד שלנו, אתם חלק מאיתנו, אתם רקמה אנושית צעירה אבל חשובה מאין כמוה. זה הזמן להגיד שלום יפה למורים ולהורים, לשים רגע בצד את השטויות והאלכוהול, ולהתגייס למלחמה על החיים שלכם. זה מתחיל בשבת. תעשו לייק ותבואו.

>> הטור הקודם שלי: למרות האישומים, המוזיקה של מרגול עוד איתנו
>> שאנן סטריט שמח שנגמר החופש