222307 (צילום: חדשות 2)
באירועים האלימים יש לטפל ביד קשה. נעמה מרגוליס מבית שמש | צילום: חדשות 2

אירועי השבועות האחרונים במגזר החרדי עברו כל גבול ואיבדו כל פרופורציה. משירת נשים בצבא עברנו לקווי אוטובוס נפרדים, משם פנינו לעסוק בשעות נפרדות בודדות בבריכות ובחדרי כושר ובימים האחרונים אנו עוסקים ביריקות על ילדות רכות בבית שמש. נדמה שאנו מצויים במלחמה.

אבל ערפל הקרב מקשה עלינו להבחין בפרטים ולהבדיל בין המקרים השונים. גם אם הכותרת שנתנה התקשורת לכל האירועים אחת היא, "הדרת נשים", אין מקרה אחד דומה לחברו. בעיות סביב שירת נשים בצבא ושעות נפרדות בחדרי כושר ובבריכות שחיה ניתנות לפתרון עם קצת רצון טוב והתחשבות הדדית. לעומת זאת, באירועים האלימים באוטובוסים הנפרדים ובבית הספר בבית שמש יש לטפל ביד תקיפה וקשה. לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל ילדה קטנה לא תוכל ללכת בבטחה לבית הספר בו היא לומדת. לא יעלה על הדעת שאישה תושפל ותבוזה רק כי היא מבקשת לשבת במקום מסוים באוטובוס, או ללכת בצד אחד של המדרכה.

לקיצונים לא אכפת

רבים מחבריי בציבור החרדי מבקשים להדגיש באוזני כל מי שמוכן לשמוע שמדובר רק במיעוט. הם מתחננים לא לעשות הכללות גסות ולא להכניס את כולם תחת חופת הקיצוניות ואי השפיות. בוודאי שיש בזה צדק רב. רוב רובו של הציבור החרדי שאני נמנה עליו בוחל בתופעות האלה ולא שותף לטירוף. הציבור החרדי יודע שאין לשיגעון הזה מקום על פי ההלכה והוא אסור באיסור חמור בגלל סיבות רבות. המיעוט הקיצוני בבית שמש ובמקומות אחרים אוכל והורס כל חלקה טובה.

אך המיעוט הזה מצליח להפחיד את הרוב השפוי, וגורם לו להיאלם דום. מנהיגי הציבור החרדי - רבנים, אנשי חינוך ואנשי ציבור - ממעטים להשמיע את קולם בנושא הזה. הם לא רוצים להיות מותקפים בעצמם על ידי הקיצונים, ובכך למעשה הם מפקירים את השטח למיעוט המטורף. לקיצונים הקנאים כמעט ולא נגרם נזק מהתנהגותם האלימה. ממילא הם ממעטים לבוא במגע עם החברה הכללית, הדימוי התקשורתי לא חשוב להם והממשקים שלהם עם מוסדות השלטון הם מועטים, אם בכלל ישנם כאלה.

אך רוב החברה החרדית מודאגת, מפני שהיא קשובה למה שנאמר עליה בציבור הכללי ונמצאת איתו במגע מתמיד. הגל העכור הזה יביא לכך שמעל כל הבנה ורצון לדו קיום בין החברה הכללית לחברה החרדית יתנוסס סימן שאלה גדול. הנזק שייגרם לחברה החרדית מכך הוא עצום, אך היא אחוזת פחד להשמיע קול ברור נגד התופעות הקיצוניות וההזויות. חיל החלוץ במלחמה בקומץ הזה חייב להיות הציבור החרדי השפוי, שהוא גדול ומשמעותי. עד שזה לא יקרה, כתם הקיצוניות והטירוף ידבק בכולנו – הציבור החרדי כולו.

חילונים, עליכם לנהוג בחוכמה

איני יכול שלא להפנות כמה מילים לציבור החילוני, ובעיקר לאלו שמתופפים קצובות על תופי המלחמה. חובה עליכם לנהוג בחכמה בקרב הזה ולא לאבד את הציבור החרדי כולו. מערכה כנגד כל החרדים רק תשרת את הקיצונים המבקשים להוכיח כי יש להגביה חומות, להסתגר ולא לקחת כל חלק בחיים הציבוריים במדינת ישראל. הקיצונים החרדים מדירים נשים מהמרחב הציבורי, אך למעשה מבקשים להדיר את כל הציבור החרדי מהמרחב הזה. אחיי החילונים, אנא, נהגו בחכמה במלחמה הזו. אל תתנו להם רובים.

ח"כ הרב חיים אמסלם הוא יו"ר תנועת עם שלם

>> לטור הקודם שלי: החרדים הם אלה שנפגעים מהדרת נשים
>> האם נושא הדרת הנשים יצית מחדש את המחאה החברתית?