השעה אחת לפנות בוקר, אצלי בבית כולם ישנים ופתאום אזעקה חזקה ולא מוכרת נשמעת מאזור הסלון. אני מתעוררת בבהלה ומתחילה לחפש את מקור הרעש. לא מוצאת. ברור לי שזה מתוך הבית ואני יודעת שאף אחד מהמכשירים שלנו לא משמיע צלצול כזה. הלב כבר דופק חזק. אני עוקבת אחרי הקול לחדר העבודה ובין המסמכים מהבהב משהו, אני מתקרבת ומגלה - זה הטאבלט של מוריה כהן ז"ל, אחת מקורבנות הכת של "המשיח" ארקדי וימגוק - הצלצול הוא שעון מעורר או תזכורת שמוריה הכניסה למכשיר כשהייתה עמוק בתוך הכת. הטאבלט הזה התקלקל ועד עכשיו בכלל לא עבד. דפיקות הלב שלי מתחלפות בצמרמורת: כבר חודשים ארוכים אני עובדת על התחקיר הזה ומיום ליום הולכת ונחשפת מול עיני אחת הכתות המסוכנות ביותר שאי פעם צמחו כאן בישראל.

בראש הכת הזו עומד גבר נאה מאוד, כריזמטי בצורה יוצאת דופן אך מעל הכל תאב שליטה ואכזר. הוא נולד בשם ארקדי אבל דורש מהמאמינים הרבים שהולכים אחריו שיקראו לו משיח. כשהגיע אלי קצה החוט הראשון לסיפור, חשבתי ש"המשיח" הוא סתם היפי רוחניקי כזה, דמות צבעונית בטח לא מזיקה - הגלימה האדומה שהוא לובש הצליחה לרגע להטעות אותי. אבל אחרי שאספתי עשרות עדויות, מסמכים והקלטות וראיינתי קורבנות מהכת, גיליתי מאחורי הגלימה הזו צייד מתוחכם. עשרות נשים וגברים ישראלים (וגם אנשים מעבר לים) בעלי משפחות, עם תארים מתקדמים, עבודות ועתיד מבטיח נפלו לתוך הכת שלו, והוא לקח מהם הכל. את הרכוש והכסף, את הגוף, את הזהות שלהם, כמה מהם עד הסוף המר. 

ידעתי שבמרכז לנפגעי כתות כבר שנים מנסים להילחם באיש הזה, לסייע למשפחות של חברי הכת, להזהיר צעירים מפניו, לעורר את הרשויות, אך אלה ממשיכות לנמנם. לרחל מנהלת המרכז ולי היו אינספור שיחות על זה.

_OBJ

הבנתי שהגיע הזמן לחדור אל תוך הכת של "המשיח" וידעתי בדיוק למי יהיה הטלפון הבא שלי. במונית בדרך לבני ברק אל המשרד של החוקר הפרטי המהולל, אשר ויצמן, הזיכרון לוקח אותי עשר שנים אחורה, אל חשיפת הכת של גואל רצון. אז הצוות שעבד איתי בערוץ 10 ואני קיבלנו מ"ויצמן יער" קצות חוט וחומר חקירה ששווה זהב, בדרך אל החשיפה של הכת המפורסמת ההיא והפירוק שלה. אבל הבוקר אין הרבה זמן לנוסטלגיה, על השולחן כת חדשה ומסוכנת. ויצמן מכשיר למשימה חוקרת שנכנה בשם רויטל והם לומדים את "המשיח" מכף רגל ועד ראש. אנחנו יוצאים למשימה לא פשוטה בכלל - להחדיר את רויטל אל תוך הכת של ארקדי. 

במשך חודשים אנחנו עובדים יחד ואל מול המצלמות הנסתרות מתחיל לקרות משהו חסר תקדים. "המשיח" מנסה לצוד את רויטל ולהפוך אותה למאמינה שלו, וכך חושף בפנינו את דפוס הפעולה שלו - בדיוק אותו דפוס מתוחכם ומסוכן שעלה בתחקיר שלנו – רק שעכשיו הכל מוקלט ומצולם. ויצמן ורויטל מצליחים לתעד עבורנו מבפנים את הכת. והחומרים מטלטלים.

השאלות איפה המשטרה ואיפה רשויות הרווחה ליוו את התחקיר שלנו לאורך כל הדרך. במשך עשור ניסו במרכז לנפגעי כתות, יחד עם משפחות הקורבנות, לגרום לרשויות לעצור את האיש המסוכן הזה. יש אצלי תיעוד של הניסיונות האלה. הרשויות לא הצליחו להגן, לא נענו לזעקות העזרה.

אני זוכרת שקציני משטרה ובכירים במשרד הרווחה הבטיחו (גם לי אישית) אחרי החשיפה של הכת של גואל רצון, שזה לא יקרה שוב כי "נשנה את הכללים" ו"למדנו את הלקח". בכאב וצער אני אומרת שהלקח לא נלמד בצורה מלאה ולזה יש מחיר כבד, חיים שמתרסקים. ועדיין, אני מאמינה המשטרה מנסה לעשות תיקון במקרה הנוכחי. אחרי שהעברנו לידיה את החומרים והתיעוד שחשפנו בתחקיר, נפתחה שם חקירה שנראית לי רצינית. בלשי מפלג ההונאה של משטרת תל  אביב עצרו את "המשיח" ואם יואשם ויורשע בעבירות שבהן הוא חשוד, הוא צפוי לרצות שנים ארוכות בכלא.

הצלצול שהקפיץ אותי מהמיטה באמצע הלילה, זה שבקע מהטאבלט של מוריה כהן, ממשיך ללוות אותי. את הנחישות של המשפחה שלה ובמיוחד של אחיותיה הגדולות, לילך ויערית, לא פגשתי בהרבה מקומות בחיי. יחד עם משפחות נוספות וקורבנות אמיצים של הכת הזו, לילך ויערית סייעו לנו בתחקיר. הן רודפות צדק עבור אחותן הרקדנית המוכשרת שלא שרדה את הכת של "המשיח". משימת חייהן היא להזהיר משפחות אחרות מפני הגורל הזה.

את החשיפות, המצלמות הנסתרות והעדויות הבלעדיות שאספתי יחד עם צוות מדהים של אנשים מוכשרים שעבדו על הפרויקט הזה, נשדר במסגרת הסרט "משיח שקר" אחרי החדשות בערוץ 12.

תגובות

ארקדי וימגוק מכחיש את כל הטענות נגדו. לטענתו מעולם לא פגע באיש אלא רק ניסה לסייע לאנשים שפנו אליו. 

ממשטרת ישראל נמסר: "ככל שמתקבלת תלונה במשטרה המעלה חשד לביצוע עבירה פלילית, היא נבדקת ומטופלת בהתאם להוראות החוק, באופן מוקפד ובהתבסס על תשתית ראייתית במטרה להגיע לחקר האמת וכך היה גם במקרים נשוא פנייתך. באשר לחקירת מותה הטרגי של מוריה כהן ז"ל, החקירה טרם הסתיימה ובמסגרתה בוצעו ועוד יבוצעו מגוון פעולות חקירה. בשל צנעת הפרט לא נוכל להרחיב אך נציין כי נגד נשוא פנייתך מתקיימים הליכים משפטיים שטרם הסתיימו בגין אחזקת חומר החשוד כסם מסוכן וכן עבירות נוספות. תיקים נוספים נחקרו ונשקלו בקפידה על פי מארג הראיות, והוחלט על ידי הגורמים הרלוונטיים ובכללם הפרקליטות, לסיים את ההליך הפלילי".