מריה קאנג (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
אז מה התירוץ שלך? מריה קאנג ושלושת בניה | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק
בדיוק בשביל אימהות כמו מריה קאנג  הוקם עמוד הפייסבוק "אמהות עילאיות ומתנשאות". למעשה, לא מן הנמנע שאילו הגברת ידעה לקרוא עברית, הייתה נכנסת לקבוצה רק כדי להתנשא על המתנשאות. התמונה שפרסמה כמודעה לאתר שלה – שמנציחה את גופה החטוב בלבוש מינימלי, יחד עם שלושת ילדיה הקטנים ובצירוף המשפט הצורם "מה התירוץ שלך?" גרפה 17,000 תגובות – מיעוטן מפרגנות ומגדירות את קאנג כ"השראה", ומרביתן, כצפוי, עוינות ומאשימות אותה בחוסר סולידריות נשית מן המעלה הראשונה.

"את פוגעת בנשים וחושבת את עצמך יותר מדי"

קאנג, בת 32, היא אמא לשלושה בנים קטנטנים. הבכור בן שלוש, האמצעי בן שנתיים והקטן בסך הכל בן שמונה חודשים. בשעות הפנאי שלה היא מנהלת ארגון התנדבותי לעידוד המודעות לפעילות גופנית, ובמסגרת זו העלתה את התמונה שעוררה את הסערה. בעוד שחלק מהמגיבות ציינו כי המראהּ המצודד והבריא מעניק להן השראה לתחזק את עצמן, היו נשים שנפגעו מהסיסמה שבחרה לעטר בה את התמונה – שאכן, יש להודות, נשמעת מאשימה מעט – ופצחו בטינופים. "בריונית על שמנות", "פשוט דוחה", ו-"את פוגעת בנשים, וחושבת את עצמך יותר מדי" – אלו רק חלק מזערי מתגובות הזעזוע שקיבלה קאנג. מזל שאין סיכוי שהיא הלכה להתנחם עם פחמימות ריקות.

מריה קאנג (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
מנצלת כל זמן פנוי עם ילדיה לכפיפות בטן | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק
אחת המגיבות הגדילה לעשות, וכתבה תגובה שהיא מניפסט נוקב. "אני אמא לשניים, ואני רוצה לומר לך שפשוט נפגעתי מהתמונה הזו. שני ההריונות שלי השאירו לי סימני מתיחה ממש מהצלעות ועד המפשעה – למעשה, בלי חולצה אני נראית כמו מפת כבישים – ולכן, גם אם אתעמל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע לא אראה כך, אלא אם אעבור ניתוח פלסטי. פוסטים כמו שלך גורמים לי לבכות, ואני אענה לך על השאלה ששאלת: התירוץ שלי הוא שלא נולדתי עם גנים טובים כמו שלך".

הייתה גם אחת בשם שרה מייזיס שהחליטה להשיב לה בפוסט ותמונה משל עצמה. "את שואלת מה התירוץ שלי? ובכן, אין לי. וזה לא בגלל שאני אמא במשרה מלאה שלא מוצאת זמן לפילאטיס או כל הדבר הזה שאת עושה. זה פשוט כי אני לא מעוניינת וכי לנמנם נשמע לי הרבה יותר מגניב. אני לא מזלזלת במה שאת עושה, זה ברור שזה מה שאת רוצה. אבל יודעת מה אני רוצה? עוגה! אני רוצה ללמד את ילדיי להכין חביתה שיוכלו להביא לי לארוחת בוקר למיטה ולהכין עוגיות שוקולד צ'יפס שנוכל לאכול ביחד..." לבסוף היא מסבירה ששרירי בטן פשוט לא חשובים לה. אני לא אומרת שמי שבוחרת לעשות כושר ולחטב את גופה לא יודעת לתעדף את חייה כראוי ואני לא אומרת שאמא טובה היא אמא "לא בריאה". אני רק מציינת שלכל אחת מאיתנו יש סדרי עדיפויות משלה ואין לנו מקום לשפוט ולבקר אותה".

"לא אספר לכם איך נכנעתי לחשקים מטורפים בהריון"

מריה קאנג (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
רוצה גם? מריה קאנג תעשה אותך כזאת | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק
קאנג, מצדה, טוענת שלא התכוונה להבעיר מדורה, אלא רק לעורר בנשים חשק להיראות ולהרגיש טוב יותר. "צר לי על התגובות והרגשות השליליים שהתמונה שהעליתי עוררה. אני לא מתכוונת להיכנס לפרטים ולספר על המאבק שלי בגנטיקה שלי, או על העובדה שסבלתי בעבר מהפרעות אכילה, ולא מתכוונת לספר שאני עובדת במשרה מלאה בלי אומנת צמודה או משהו בסגנון. אני גם לא אספר איך לא נכנעתי לחשקים המטורפים שהיו לי לגלידה ולצ'יפס בהריון, ולא השתמשתי בהריון שלי כתירוץ. חשוב לי להבהיר שמה שאתם הרגשתם נוכח הצילום הוא לא באשמתי. הצעד הראשון של קבלת שליטה על החיים של כל אחד מאתנו הוא להבין שהמחשבות והתחושות שלנו הן שלנו, ולא מושפעות מהעולם החיצוני".

שרה מייזיס (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
"נמנום נשמע לי הרבה יותר מגניב". שרה מייזיס מגיבה למודעה | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק
ולמי שהשתכנעה, הנה הסודות של קאנג. 5-6 פעמים בשבוע היא מבלה בין 30 ל-60 דקות באימון משולב של אירובי ותרגילי כוח. את האימון היא מתחילה בשש וחצי בבוקר, כדי להספיק לחזור הביתה "כדי להאכיל, לנקות ולשחק עם הילדים שלי". אגב, לפי נתוני פייסבוק, לתמונה המדוברת נחשפו לא פחות מ-16 מיליון פרופילים, כך שעם  17,000 תגובות - נראה שקאנג יצאה בזול מהלינץ'.

>>בלוג האופנה שיגרום לכן לדיכאון לפני לידה
>> הילד בן שנה: איך תתעדו את חגיגות השנה הראשונה?

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים