אין תמונה
"זו צלקת קטנה, בקושי רואים"

בשנים האחרונות יש לניתוחים קיסריים תדמית אליטיסטית, ולא מעט כוכבות הוליוודיות אפילו מתהדרות בלידותיהן הקיסריות. אבל במציאות מדובר, ברוב המקרים, בתענוג מפוקפק למדי, במיוחד אם הניתוח לא תוכנן מראש, ונדרש בעקבות לידה שלא התקדמה כראוי או עובר שנכנס למצוקה ("קיסרי חירום", לא עלינו).

כידוע, ההחלמה מניתוח קיסרי קשה בדרך כלל הרבה יותר מהתאוששות אחרי לידה רגילה, לניקי פניגטון, בלוגרית אמריקאית שילדה בניתוח קיסרי, נמאס לשמוע הערות והתחכמויות של אנשים - ולכן, במקום לעקם את הפרצוף ולסבול בשקט, היא גיבשה את המדריך השלם "מה לא לומר לנשים שילדו בניתוח קיסרי". לקרוא ולהפנים.

"כששכבתי בחדר הלידה, רגע אחרי שחתמתי על הטפסים שמאשרים לצוות לנתח אותי, הייתי עסוקה בעיקר בלהתאבל על הלידה הטבעית שכל כך חלמתי עליה והתכוננתי לקראתה. כבר השלמתי עם רוע הגזירה, והבנתי שהניתוח הכרחי כדי לשמור עליי ועל התינוק שלי, אבל אז אחד המלווים שלי - ממש לא משנה כרגע מי - מצא לנכון להגיד: 'אוי, כל כך התפללתי שלא תיאלצי לעבור קיסרי. אף אחת לא צריכה לעבור את זה!". ברגע הזה, חומת המגן שבניתי לי קרסה, והתחלתי למרר בבכי. אבל אם חשבתם שחוסר הטאקט הסתיים שם - אתם מוזמנים לחשוב שוב. הנה חמישה משפטים ששמעתי הרבה יותר מדי - בצירוף הסבר למה אסור לומר אותם לאף אישה, אף פעם.

"לפחות לא היית צריכה לעבור לידה". בפועל, לא מעט נשים עוברות את כל שלבי הלידה - לפעמים עד פתיחה מלאה - לפני שהן עוברות לחדר הניתוח. וזה עוד לפני שדיברנו על ההתאוששות הקשה מהקיסרי, ובכלל: אף אחד לא עושה תחרות סבל בלידות.

ניתוח קיסרי (צילום: SHSPhotography, Thinkstock)
ניתוח קיסרי - לא טיול בפארק | צילום: SHSPhotography, Thinkstock

"אני לא מצליחה להחליט את מי לקחת איתי לחדר לידה". ובכן, מכיוון שמי שיולדת בקיסרי חירום נכנסת לבד לגמרי לחדר הניתוח, וגם מי שיולדת בניתוח מתוכנן יכולה להכניס רק מלווה אחד, בדרך כלל בלי מצלמה וחשוב מכך: בלי יכולת ממשית לתמוך בה שם - בהחלט מדובר בצרות של עשירות.

"איזה כיף, לא היית צריכה להתאמץ - פשוט הוציאו אותו!". ובכן, חלק לא מבוטל מהנשים עוברות אי אילו צירים לפני הניתוח, וגם אם לא - גם לשכב בחדר קר וסטרילי בזמן שהבטן שלך פתוחה לרווחה זה לא בדיוק פיקניק.

"זו צלקת קטנה, בקושי רואים". נכון, בשלב הסופי לא ממש רואים, אבל עד שהיא מחלימה לחלוטין יכולים לעבור חודשים של כאבים, עקצוצים וגירודים, שלא לדבר על זיהומים או מקרים של סגירה לא תקינה.

"לפחות לא דיממת שבועות אחרי הלידה". אה, לא? תפתחו ספר אנטומיה, חמודים. זה שהתינוק לא יצא מהנרתיק ממש לא אומר שאין דימום מהרחם אחרי לידה קיסרית, בדיוק כמו אחרי לידה רגילה".

>> מה לא להגיד להריונית בשבוע 40?