אישה מניקה מביטה למעלה (צילום: Vladislav Gansovsky, Istock)
הציצים במלוא תפארתם, אבל מה קורה אחר כך? | צילום: Vladislav Gansovsky, Istock
אין לחזה הנשי עדנה גדולה מזו של תקופת ההריון וההנקה. אחרי הגודש והכאב הנורא של תחילת ההריון, החזה נשאר במצב אידאלי – מלא אך לא כבד, מתוח ובעיקר נראה כאילו בחרת אותו מקטלוג של מנתח פלסטי. הבעיה מתחילה אחרי שההנקה מסתיימת, ומותירה עיי חורבות. יש נשים שפשוט חוזרות למצב הפרה-הריוני שלהן, אבל אחרות משלמות מחיר כבד על העלייה הזמנית בנפח החזה, ונשארות עם שתי מזכרות עגומות למדי למה שהיה פעם חזה מפואר. ד"ר חיים קפלן, מומחה בכירורגיה פלסטית מביה"ח אסף הרופא, עונה על כל השאלות בנוגע להגדלת והרמת חזה.

כמה זמן אחרי הלידה כדאי לפנות לפלסטיקאי? "מומלץ להמתין מספר חודשים מסיום ההנקה, על מנת שהחלב "יתייבש" ובלוטת השד תתכווץ. לאחר סיום התהליך יכול הפלסטיקאי לראות את המצב הסופי של השד, ולתכנן את הבניה שלו מחדש, בין אם באמצעות שתלים או בניתוח הרמה".

  האם אפשר לבצע תיקון חזה בין הריונות, או שכדאי לסיים את תכנית הילודה לפני הניתוח? "זו אכן שאלה מאוד נפוצה בקרב נשים שמגיעות להתעניין בניתוח, והתשובה היא כמובן אינדבדואלית. מאוד תלוי מהי ההרגשה של האישה, וכמה זמן היא מתכוונת לרווח בין ההריונות. לאישה שמגיעה להתעניין בניתוח ומתכוונת להיכנס להריון שוב המהלך השנה הקרובה אני אמליץ להמתין, אך לאישה שמתכוונת להיכנס להריון בעוד 3-4 שנים, וההרגשה שלה כלפי המראה של שדיה היא שלילית, אמליץ לעבור ניתוח".

אם מחליטים לתקן לפני שמסיימים ללדת, האם צריך לוותר מראש על ההנקה של הילד הבא? "ממש לא. בהקשר זה חשוב לנפץ מיתוס שהשתרש ואינו נכון – אישה שעברה הגדלת חזה לרוב יכולה להניק, והסיליקון לא עובר לחלב באם בשום צורה ואופן. כאשר המנתח יודע שהאישה מתכננת ילדים נוספים הוא יבחר בהליך ניתוחי שינסה למנוע נזק לצינוריות החלב, ועל פי רוב ההנקה לא תיפגע מהניתוח שהאם עברה".

איזה גודל של שתלים מומלץ בתיקון חזה אחרי הריון והנקה? "כמובן שגם תשובה זו תלויה במטופלת ובמבנה גופה. באופן כללי, העור של חזה שעבר הריון והנקה אינו באיכות טובה, ולכן הנטייה היא להמליץ על שתלים קטנים יחסית, בין 250-300CC, על מנת שהעור יוכל לשאת את משקל השתל".

אין תמונה
אז לאיזה גודל תרצי להגדיל ולהרים?
איזה סוג שתלים מומלצים אחרי לידה? "אם האישה יחסית שטוחה והשד שלה ריק לגמרי, אמליץ להשתמש בשתלים אנטומים, שייתנו לשד צורה טבעית יותר ויספקו תמיכה טובה יותר לקוטב התחתון של רקמת השד. אם האישה יותר מלאה או במקרים שבהם האישה מעוניינת שיהיה לה אפקט של פוש-אפ, אפשר לשים שתל עגול, ואז המראה שמתקבל יותר דרמטי. בשני המקרים צריך הפלסטיקאי לבדוק האם יש צורך לבצע גם הרמת שדיים. בגלל העודף עור שנוצר לאחר התרוקנות השד, ברוב המקרים השתל לא יספיק כדי להרים את השד ולתת לו מראה צעיר יותר, ועל כן  צריך לסלק את עודף העור ולבצע הרמה".

מהו משך ההחלמה של הניתוח? "לאחר כשבועיים אפשר לחזור לתפקוד יחסית מלא, כמובן תוך מעקב רפואי והקפדה על כללי זהירות, שנועדו למנוע פגיעה בתוצאות הניתוח".

לכמה זמן הניתוח עמיד? "השד הוא איבר שמשתנה כל החיים – מחזורי וסת, הריונות, השמנה הרזיה, שינויים הקשורים לגיל ולמצב הורמונלי – הכל משפיע על גודלו וצורתו, ולכן לא ניתן לתת מסגרת של זמן לתוצאות הניתוחיות. בדרך כלל, הפטמה שמורמת למקום החדש נשארת במקום הזה למשך הרבה מאוד שנים, וגם אם לפעמים יש צניחה של רקמת השד מעבר לשתל, אפשר לתקן את הבעיה בניתוח חוזר".

האם יש צורך להחליף שתלים במשך הזמן? "אין צורך להחליף את השתלים בצורה מניעתית, מכיוון שאין לכך ביסוס מדעי. ההמלצה היא לבצע מעקב כירורג שד פעם בשנה, כמו כל אישה".

>> מה הנקה עושה לחזה שלנו?
>> "יש לי סיליקון בחזה ואני מניקה"

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים