סקס אורגזמה (צילום: ThinkStock, getty images)
את עשויה להגיע לשיאים מטורפים | צילום: ThinkStock, getty images
בזמן ההיריון, יש לך המון דברים על הראש. עדיין לא מצאת קורס הכנה ללידה, העגלה שאת רוצה לא מגיעה בכחול פטרול אלא רק בנייבי ואת לא מצליחה בשום אופן להיזכר אם לקחת את הברזל שלך היום. אבל סביר להניח שעדיין, אי שם בין רשימות המטלות והסידורים, את זוכרת שיש לך בן זוג, שבדרך כלל גם אחראי להריון הזה, ושבני זוג נוהגים להפגין חיבה אינטימית מדי פעם. ובכן, אם לא הכרזתם על התנזרות כוללת עד אחרי משכב הלידה, כנראה שייצא לכם לקיים יחסי מין במהלך ההריון – ובדיוק בשביל זה נתכנסנו. כמו כל תחום וז'אנר, גם הסקס שלכם סובל מתופעות לוואי בהריון. השינויים הפיזיים, הסערות ההורמונליות – כולם נותנים את אותותיהם בחיי המין שלכם, ומספקים שלל תופעות שונות ומשונות – ותתפלאי, אבל לא כולן גרועות כל כך. רוצים לשמוע אילו? קחו נשימה עמוקה.

אולי תרצי הרבה, הרבה יותר. "אגדת השליש השני" מספרת על שלב קסום, שבו בחילות הבוקר כבר חלפו אבל הבטן עדיין לא עצומה – והחשק המיני בשמיים. ובהינתן העובדה שהחזה שלך מעולם לא היה מלא ותפוח יותר, אפשר להניח שבן הזוג לא מגלה התנגדות מיוחדת למלא את משאלותייך. למעשה, מדובר בתופעת הלוואי הכי טובה שאפשר לייחל לה, רק שלמרבה הצער – לא כולן חוות אותה. אם בורכת: את יכולה לשמוח בחלקך ולמהר לנצל את האפקט המבורך, אבל גם אם לא – אל תרגישי רע (וקווי שגם תופעות לוואי אחרות ייחסכו ממך).

ואולי הרבה, הרבה פחות. לגעש ההורמונלי יש חוק בסיסי אחד: צפו לבלתי צפוי. ולכן, בעוד שיש נשים שיפתחו ליבידו אימתני במהלך ההיריון, אחרות פשוט יאבדו עניין בסקס. מעבר להיבט ההורמונלי, ישנם גם הסברים נוספים: למשל, העובדה שהגוף שלך משתנה מדי יום, ולא תמיד קל לראות את הצד החיובי בשינויים הללו; העובדה שלפעמים העייפות פשוט מכריעה אותך וגוברת על כל רצון או חשק אחר; ובל נשכח את המיחושים והכאבים השונים שעלולים ללוות אותך במהלך ההריון, ולהוציא לך את החשק לחיות, לא כל שכן לקפוץ למיטה. זה נורמלי, זה מקובל – ועם קצת השקעה אחרי הלידה, זה יעבור.

אולי תגלי שהתחלת להניק מוקדם מהצפוי. הקולוסטרום (החלב הראשוני) מתחיל להיווצר בשלב מוקדם למדי בהריון, בדרך כלל סביב נקודת האמצע. רוב הנשים לא יפגשו את הנוזל השקוף-צהבהב והסמיך עד ההנקה הראשונה אחרי הלידה, אבל יש נשים שחוות דליפת קולוסטרום לאורך ההריון – ובפרט בזמן קיום יחסי מין וההגעה לאורגזמה. זה אמנם עלול להיות מפדח ולהרוס את המומנטום, אבל אם את מגלה שלא מדובר במשהו חד פעמי אלא בדליפה קבועה, ולא נוח לך עם הרעיון, פשוט קיימו יחסים כשאת עם חזיה – ונסו למצוא את הצד המדליק בסיפור.

חרמנות בהריון (צילום: mbogacz, Istock)
חרמנית יותר או פחות? הכול יכול לקרות | צילום: mbogacz, Istock
ייתכן שהאורגזמות שלך יהיו הרבה יותר חזקות. הזרימה המוגברת של דם לאזור איבר המין שלך בהריון, בצירוף עלייה בייצור ההורמון אוקסיטוצין (שיהיה אחראי, בעתיד הקרוב, להתאהבות שתחושי בתינוק שלך ואפילו להצלחת ההנקה), עשויים לגרום לשדרוג מטורף בעוצמת האורגזמות שלך. אגב, מחקרים מראים כי התינוק מקבל שטף של אוקסיטוצין כשאת מגיעה לאורגזמה, כך שאולי לא נעים לחשוב על כך, אבל במידה מסוימת הוא "יודע" מתי את ואבא שלו מקיימים יחסים הרבה לפני שהוא מפתיע אתכם בחדר שלכם באישון לילה.

אולי עדיף שהוא לא "יכוון תדרים". הפטמות שלך מגיעות עד באר שבע אבל כדאי להימנע מלגרות אותן יתר על המידה. יש כאלה שחוששים גם מהמשחק המקדים,  ונמנעים מגירוי וחיכוך הפטמות מחשש לזירוז לידה והם צודקים. עיסוי פטמות יכול לגרום להגברת צירים, מכיוון שגם הוא גורם להפרשה של אוקסיטוצין. אבל כאמור, התהליך יתרחש רק כשהרחם מוכן לתהליך.

רוצה את הארנב השובב? מותר לך!  אם שגרת סקס לא עושה לך את זה ואת מחפשת דרכים יצירתיות לגיוון, דעי שאין שום חשש בשימוש באביזרי מין כי כל עוד משתמשים בהם בעדינות. מה שכן, כדאי להיזהר בשימוש בשמנים מינרלים, העלולים להזיק לסביבת הנרתיק.

אבל איך לעשות את זה? בגדול את יכולה לעשות הכול, אפילו אנאלי (אם אין לך בעיות טחורים, סליחה – כן?). אבל יש בכל זאת כמה תנוחות שיהיו לך נוחות במיוחד: הכפיות, מספריים (שכבו עם הפנים זה מול זו, על הצד. אם את על צד ימין (ובן זוגך, מן הסתם, על צד שמאל), את מעבירה את היד הימנית מתחת לראש שלו, והוא עושה אותו דבר. עכשיו העבירי את רגל שמאל שלך בין הרגליים שלו, הוא יעביר את רגל ימין ויניח אותה מאחורייך – וזהו. בהצלחה), וכשאת למעלה. ויש גם עוד תנוחות אם בא לך לגוון

ואחת ולתמיד: סקס לא פוגע בעובר. העובר אמנם מרגיש התכווצויות ברחם בזמן האורגזמה, אבל הדבר לא מסב לו כאב או אי נוחות כלשהי.

>> הערות חסרות טקט של רופאים להריוניות
>> הסקס הראשון שלי אחרי הלידה

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים