הדמייה של הזרע חודר לביצית (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אומגה 3: משפיעה גם על הזרע | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בשנים האחרונות, זוכה האומגה 3 לעדנה, במיוחד בקרב נשים הרות. שמו כבר נקשר בשיפור התפתחות מוחו ומערכת העצבים של העובר, בהקטנת הסיכון ללקות בדיכאון לאחר לידה ואפילו בסיוע לירידה במשקל.

כעת מגלה מחקר חדש: גם גברים – ובמיוחד הזרע שלהם – יכולים להפיק תועלת מאומגה 3 במזון.

ולמה כדאי לך לצרוך אומגה 3 בהריון? קבלי הסבר

"הזרע חייב להכיל אומגה 3 על מנת שיוכל לחדור לביצית"

בתאי זרע נורמליים ישנה קשת פנימית, המכונה "אקרוזום", שנושאת תפקיד חשוב בהפריה: האקרוזום מכיל, מארגן וממיין אנזימים שונים, שמסייעים לתא הזרע לחדור לביצית ולהפרות אותה.

המחקר החדש מראה לראשונה כי חומצות שומן DHA, מקבוצת אומגה 3, חיונית ביותר לבניית אותו אקרוזום, ובעצם מסייעת לתא הזרע לקבל את צורתו המוכרת, של ראשן בעל ראש מחודד וזנב ארוך. "בלי כמות מספקת של DHA, המבנה הייחודי שלהם לא יווצר, ותאי הזרע לא יוכלו לבצע את תפקידם ולהפרות", מסביר טימותי אבוט, מעורכי המחקר.

החוקרים השתמשו בעכברי מעבדה, שניזונו מתפריט נטול DHA לחלוטין. המדענים בדקו את ספירת הזרע, צורת תאי הזרע והתנועתיות של הזרעים, וכן בדקו את שיעורי ההתרבות של אותם עכברים זכרים. לאחר שהתברר כי העכברים הללו היו עקרים כמעט לחלוטין, הוסיפו החוקרים כמויות משמעותיות של אומגה 3 למזון שאכלו – ולמרבה ההפתעה, הפוריות שלהם חזרה לתפקוד נורמלי לחלוטין. "זה היה פשוט מדהים", אמר אחד החוקרים. "כשהתחלנו לתת להם את התוסף, כל בעיות הזרע והכשלים שהיו בו פשוט נעלמו".

כדי להבין טוב יותר את התהליך, השתמשו החוקרים בסריקת לייזר תלת מימדית מיקרוסקופית, כדי לחזות בתהליך היווצרות תאי הזרע בזמן אמת. הם סימנו את האנזימים החשובים ליכולת ההפריה של תא הזרע באמצעות צבע פלורסנטי, כדי שיוכלו לעקוב אחר מיקומם ותנועתם בתוך תא הזרע עצמו.

החוקרים הצליחו לראות בבירור כיצד בעכברים שאכלו אומגה 3 התקבצו האנזימים החשובים בצורת קשת, ובנו את צורת הראשן המוכרת של תא הזרע. בעברים שלא קיבלו את התוסף, התהליך היה משובש, אם התקיים כלל.

"ממצאי המחקר חשובים, אך אינם מפתיעים"  

"ההתמיינות של תאי זרע, כלומר הפיכתם מתא סטנדרטי שמכיל 46 כרומוזומים לתא זרע בצורתו המוכרת, שמכיל 23 כרומוזומים, היא ככל הנראה התהליך המורכב והמסקרן ביותר בגוף האדם", אומר ד"ר שי שפי , מומחה לפוריות הגבר, מרפאת איכילוב טופ.

"הדרך להתמיינות התקינה ארוכה מאד, תחת בקרה של מאות גנים, תלוייה בהרבה מאוד הורמונים – וכמובן שיש הרבה דברים שיכולים להשתבש בדרך, בין היתר בגלל גורמים חיצוניים כמו תזונה", הוא מציין.

לפי ד"ר שפי, כל מה שתורם לבריאות טובה של הגוף תורם לתהליך, ולהפך: עישון, אלכוהול ורעלנים אחרים עלולים לפגוע בפוריות הגבר, כמו גם תזונה לא מספקת שנעדרים ממנה רכיבים משמעותיים. "זה לא מפתיע שאומגה 3 תורם לפוריות, וספציפית לגבי המחקר המדובר, אינטואיטיבית זה נשמע נכון. כשעושים בדיקת זרע, אחד הפרמטרים הראשיים הוא המורפולוגיה של התאים, כלומר הצורה של תא זרע בודד, ואין ספק שיש לכך השפעה על רמת הפוריות של הגבר".

צ'יפ חדשני יאפשר לבצע בדיקת זרע ביתית
לכל החדשות והמחקרים החדשים במדור