אישה בהריון גולשת 2במחשב - תמונות הריון (צילום: ValuaVitaly, Istock)
יותר ממחצית הנשים בחרו: גיל 29 המתאים ביותר להריון הראשון | צילום: ValuaVitaly, Istock

ההתלבטות מתי להרות היא אף פעם לא פשוטה. הדילמה האם להתבסס קודם מקצועית וכלכלית, או "לגמור עם זה" כשצעירים היא דילמה שמלווה נשים רבות שמתחילות לחשוב על תכנון משפחה.

עם הלחצים מסביב ("את לא נעשית צעירה") והרצונות האישיים (ומה יהיה עם התואר השני?) מסתבר שנשים חושבות שהגיל הנכון להיכנס להריון הוא רגע לפני שהן בנות 30.

סקר אמריקני חדש, שנערך בקרב 3,000 נשים, מנסה לשים סוף להתלבטות, וקובע שמספר הקסם הוא 29: יותר ממחצית הנשים בחרו בשנה האחרונה של שנות ה-20 של חייהם כשנה האידאלית להקים משפחה.

 

להיכנס להריון בגיל 29 : תחושת בטן או ביסוס עובדתי?

"גיל 29 הוא בהחלט במקום טוב באמצע", אומר פרופ' איל סיון, מנהל מערך רפואת האם והעובר בביה"ח שיבא.

"כאשר האשה מבוגרת מדי, עולה השכיחות של יתר לחץ דם וסוכרת, ובעקבות כך עולה גם שיעורן של לידות בשבועות מוקדמים. מעבר לכך, ידוע כאשר האשה צעירה באופן קיצוני, תתכן חוסר בשלות של האגן, העלולה לגרום סיבוכים בלידה. ובשני המקרים – הן ביולדות צעירות מדי והן ביולדות מבוגרות מדי, עולה הסיכון לפתח רעלת הריונית, בהשוואה לנשים בגיל ממוצע".

יתרון נוסף אותו מונה פרופ' סיון הוא תכנון המשפחה, שיכול להיעשות בשיקול דעת וברוגע יחסי כאשר היולדת מתחילה את תכנית הילודה שלה בגיל ממוצע שכזה. "אם היולדת לא מבוגרת מדי, היא יכולה ללדת במרווחים שמתאימים לה, ולא לחשוש מהשעון הביולוגי", הוא מסביר.

"בנוסף, ידוע שבקרב יולדות מבוגרות יש סיכון מוגבר למומים כרומוזומליים, כמו תסמונת דאון". כאשר הוא נשאל מהו טווח הגילאים האידאלי ללידה, עונה פרופ' סיון כי מבחינה רפואית טהורה, הגילים 19-35 הם המתאימים ביותר, אולם כמובן שיש להתחשב בהבדלים בין נשים שונות, שנתוניהן ואורח חייהן אינו זהה.  

"מה שחשוב זו הבשלות של האם"

מלבד הביולוגיה, אין ספק שגם לפסיכולוגיה תפקיד חשוב בקביעת הגיל האידאלי ללידה ראשונה. ככל שהגיל צעיר יותר הסיכון ללקות בדיכאון שלאחר לידה גבוה יותר. בנוסף, אמהות צעירות מדי מתקשות לגייס את המשאבים הרגשיים הנחוצים להורות, ולקבל את הוויתורים הנדרשים.

"כל עוד לא מדובר באמא בת 15 או אמא בת 60, מה שבאמת חשוב זו הבשלות והמוכנות של האמא, וקשה לקבוע גיל אוניברסלי שבו כולן מוכנות", אומרת סיון מדר, פסיכותרפיסטית בכירה. "יותר מגיל אידאלי, מה שחשוב הוא להגיע להורות מתוך בחירה ורצון, שכן ההשלכות הנפשיות של הריון לא רצוי ושלא במועדו הן הרסניות הן לילד והן לאם".

 

>>כך תגדילו את הסיכויים להיכנס להריון