האם ייתכן שבקרוב יימצא פתרון לבעיית העקרות הגברית? חוקרים מאוניברסיטת קיוטו שביפן הצליחו לייצר תאי זרע זכריים באמצעות תאי גזע עובריים, בניסוי שמעניק תקווה לאלפי גברים הסובלים מאי פריון.

אבא ותינוק (צילום: istockphoto)
החוקרים מבטיחים: בקרוב יימצא פתרון לבעיית העקרות הגברית | צילום: istockphoto

בעיות פוריות גבריות מהוות כמחצית מהסיבות לאי פריון בקרב זוגות. כאחוז אחד מהגברים אינו מייצר זרע כלל, ועל מנת להפיק זרע מאשכיהם הם נאלצים לעבור ניתוחים שנים, ובמקרים קשים: להיעזר בתרומת זרע על מנת להביא ילדים לעולם.

תאי זרע מלאכותיים מתאי גזע עובריים

החוקרים היפניים הצליחו לגדל תאי זרע מלאכותיים, באמצעות תאי גזע עובריים שנלקחו מעכברי מעבדה. בניגוד למחקרים דומים שנערכו בעבר, שיצרו עוברים בעייתיים, הצאצאים שנולדו כתוצאה מהפרייה בתאי הזרע הללו היו נורמליים לחלוטין, נטולי מומים, ואף הצליחו להתרבות בעצמם.

תאי גזע עובריים הם תאים שטרם הספיקו להתמיין לתפקידיהם השונים, והם בבחינת דף חלק שאפשר לכתוב עליו תפקיד ביולוגי לפי רצונו של החוקר. התאים נלקחים מעוברים ימים ספורים לאחר היווצרותם, ומגודלים במעבדה. אותו תא שיטופל בתנאים שונים יכול להתפתח לתא לב, תא עור – וכעת גם לתא מין, כלומר תא המסוגל להפרות ביצית נקבית וליצור עובר.

"החוקרים נטלו תאי גזע מעוברי עכברים, הזינו אותם בשילוב של כימיקלים וויטמינים שונים והצליחו לגרום להם להפוך לתאי זרע ראשוניים. התאים הראשוניים הושתלו באשכים של עכברים, ולשביעות רצונם של החוקרים: הפכו לתאי זרע בשלים ומתפקדים", מסביר פרופ' איתן לוננפלד, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת הכללית.

"מדובר בניסוי חשוב, עד היום כשלו כל הניסיונות הקודמים"

אף שמדובר בתרומת זרע מתוּוכת, הצלחת הניסוי מעוררת תקווה בקרב גברים הסובלים מבעיות פוריות הן ברמה הפסיכולוגית (אף שמדובר בתרומת זרע, אם יצליח הניסוי גם בבני אדם יהיה גם לגבר העקר "תפקיד" בתהליך ההפריה), והן בשל ההתקדמות המחקרית, שאולי תאפשר ליצור בעתיד תאי מין גם מתאי גוף של אדם מבוגר, ולא רק מתאים עובריים.  

החוקרים שביצעו את הניסוי הנוכחי מקווים כי יוכלו להפיק בעתיד תאי זרע מתאי עור של גברים עקרים, ובכך לאפשר להם ולבת זוגם לקבל צאצא ביולוגי מלא.

"אף שנעשו בעבר מחקרים דומים", אומר פרופ' לוננפלד, "טרם נעשה ניסוי שהצליח, כמו הניסוי הנוכחי, ליצור שגר של צאצאים בריאים ופוריים בעצמם. נכון שישנה כברת דרך עד ליישום המחקר בבני אדם הנאבקים בקשיי פוריות, אולם בהחלט מדובר בניסוי חשוב".

הניסוי מעורר גם לא מעט שאלות אתיות, מוסריות ומגדריות לא פשוטות. "אם יבוצע בהצלחה גם בבני אדם, הרי שתיאורטית ניתן להפיק תאי זרע מנשים וביציות מגברים – כעת צריך רק להמציא רחם מלאכותי, ולשכוח מכל מה שידענו על התרבות אנושית", אומרת ג'וזפין קווינטבל, מומחית לאתיקה של פריון, ומעניקה נקודה חשובה למחשבה.

>> אבא טרי? כך תיצור קשר עם התינוק