מיום ליום גדל השימוש של בני האדם בפלסטיק ובמוצרים חד פעמיים העשויים ממנו. הפלסטיק הוא חומר בלתי מתכלה, ולאורך השנים הוא מתפרק לחלקיקי מיקרופלסטיק: פיסות זעירות הנישאות ברוח, גודשות את הים והטבע, חודרות למזון ולשתייה שלנו, ואף מגיעים לגופנו דרך מערכת הנשימה.

אך מחקר חדש ומדאיג במיוחד מצביע על הימצאותם של חלקיקי מיקרופלסטיק אפילו בשלבי יצירת החיים הראשוניים של בני האדם; בשליית עוברים שטרם נולדו. לדבריהם, החלקיקים הזעירים הגיעו לשליית העובר דרך מזון או קנה הנשימה.

החוקרים ביצעו בדיקה של 4% בלבד מהשליה, ומצאו בה תריסר סוגים שונים של מיקרופלסטיק, מה שמצביע על כך שייתכן שמספר החלקיקים הקיימים בפועל גבוה בהרבה. החלקיקים נמצאו אצל ארבע נשים בריאות שעברו הריונות ולידות רגילות. המיקרופלסטיק זוהה בצד העובר ובצד האם, וכך גם בקרום שבתוכו מתפתח העובר.

החלקיקים לא נמצאו בשליות של שתי נשים אחרות במחקר, דבר שעשוי להיות תוצאה של פיזיולוגיה, תזונה או אורח חיים שונה, לפי המדענים.

במחקר, שפורסם בכתב העת Environment International ובוצע בהובלת בית החולים סן ג’ובאני ברומא, מצאו החוקרים חלקיקי פלסטיק שצבעם כחול, אדום, כתום או ורוד וייתכן שהגיעו במקור מאריזות, צבעים או מוצרי קוסמטיקה ומוצרי טיפוח אישיים.

גודל החלקיקים היה ברובו 10 מיקרון (0.01 מ"מ), כלומר, קטנים מספיק כדי להגיע לזרם הדם. ייתכן כי החלקיקים נכנסו לגופם של התינוקות, אך החוקרים לא הצליחו להעריך זאת. "יש לבצע מחקרים נוספים כדי להעריך האם נוכחותם של חלקיקים אלו עלולה לגרום לתגובות חיסוניות או לגרום לשחרור מזהמים רעילים", כתבו החוקרים.

האם המחקר מעורר סיבה לדאגה? לפי ד"ר חגית אולנובסקי, מומחית לניהול סיכוני בריאות וסביבה, התשובה היא כן. "לצערי, אני מאוד מודאגת", היא אומרת. "הפלסטיק אמנם משרת אותנו בנוחות בכל יום ואפילו בכל שעה, אבל מרוב סוגי הפלסטיק יש זליגה של כימיקלים לסביבה, בעיקר לכלי האוכל והשתייה המכילים מזון או נוזל. חלק מהכימיקלים משבשים את פעילות המערכת ההורמונלית בגוף, ובכלל זה התבגרות מינית מוקדמת ובעיות פריון, ואף גורמים למחלות קשות. חלקיקי המיקרופלסטיק קטנים ולכן חודרים בקלות לגוף שלנו, ובגלל שכבר עברו תהליך של התפוררות והיחלשות - הזליגה של החומרים האלו מהמיקרופלסטיק לתוך מערכות הגוף שלנו היא עצומה".

הכתבה פורסמה באתר גלובס