ניתוח קיסרי (צילום: the age)
מחזיקה את התינוק אחרי ניתוח קיסרי עדין | צילום: the age
מנורות פלורסנט צהבהבות, מיליון מכשירים מצפצפים ורופאים חמורי סבר, עם אזמלים ביד. זו התמונה שעולה לרובנו כשאנחנו שומעים על ניתוח קיסרי, אבל זה ממש לא חייב להיות כך. בשנה האחרונה קיים זרם חדש בחדרי הניתוח - "קיסרי טבעי", שמנסה לצמצם במידת האפשר את האווירה הרפואית סביב ההליך, ולהפוך אותו דומה ככל האפשר ללידה רגילה.  

לפני שנסביר לכם במה מדובר, נראה לכם את הפלא: בתמונה המקסימה הזאת שצולמה בחדר ניתוח באוסטרליה שפורסמה בעיתון "The Age", ניתן לראות אישה מחזיקה את התינוק שלה שזה עתה נולד בניתוח קיסרי בידיים חשופות, בדומה ליולדות טבעיות. כל מי שחוותה ניתוח קיסרי "קלאסי" יודעת עד כמה הרגע הזה יקר מפז.

"הרעיון של 'קיסרי טבעי' התחיל באוסטרליה, ולפני קצת יותר משנה התחלנו לעשות אותו גם כאן", אומר פרופ' ראיד סלים, מנהל חדרי הלידה במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית. "קהל היעד של הניתוח הזה הן נשים שרוצות לידה טבעית, אבל מנועות מלעשות כך מסיבות כמו מצג עכוז או סיבוכים הריוניים שונים כמו שליית פתח, במטרה לתת להן חוויה שקורבה ככל האפשר ללידה רגילה. 

 

"מבחינת ההיערכות שלנו, אנחנו מתכוננים עם צוות בכיר, שמנוסה בניתוחים קיסריים ומיומן בהם. אנחנו מחברים את האק"ג על הגב של האישה, כדי להשאיר את החזה שלה פנוי לקבל את התינוק, וגם בוחרים חומרי הרדמה שלא מחייבים קשירה של הידיים, כמו בניתוח קיסרי רגיל (בניתוח קיסרי סטנדרטי נוהגים לקשור את ידי המטופלת, מחשש שחומרי ההרדמה יגרמו לה להניע אותן באופן לא רצוני, ר"ש). אחרי שאנחנו מסיימים את פתיחה הבטן, אנחנו מציעים לאישה להסיר את הפרגוד, כדי שתוכל לראות את רגע יציאת התינוק, ונערכים מראש עם מיילדת שתוכל להעביר אותו אליה ולשהות איתם בחדר הלידה, מבלי לפנותו לתינוקייה כמו שקורה בדרך כלל בניתוחים קיסריים. האמא יכולה להניק ולהתחבר לתינוק כבר בחדר הלידה, ולמרות שאין לנו עדיין נתונים רשמיים - אם כי אנחנו מתעתדים להתחיל מחקר בנושא בקרוב - החוויה החיובית הזו, כמו גם השימוש בהרדמה קלילה יותר, מקצרת את משך ההחלמה מהניתוח, ואפילו מסייעת בהצלחת ההנקה".  בימים אלו בודקים בתי חולים נוספים את האופציה לערוך ניתוחים כאלו. ככלל, אין בניתוח קיסרי ״טבעי״ סיכון גבוה יותר מניתוח קיסרי אלקטיבי רגיל, אולם הוא דורש היערכות מצג בית החולים מבחינת צוות וציוד.  

"החוויה פשוט שונה ב-180 מעלות מהקיסריים הקודמים"

שני מרום ילדה את בנה השלישי בניתוח קיסרי טבעי לפני שנה ושלושה חודשים. מכיוון שיש לה שני ניתוחים קיסריים ברזומה, יש לה למה להשוות את החוויה: "שתי הקודמות היו בקיסרי לא מתוכנן: הבת הבכורה שלי נתקעה באלכסון בתעלת הלידה, ובלידה השנייה, בגלל שנכנסתי להריון אחרי עשרה חודשים בלבד, היה חשש שהשליה ננעצה בצלקת וזה סיכן את העובר. התחלתי בלידה רגילה, אבל כשהתחילו ירידות דופק לא לקחו סיכון והכניסו אותי לקיסרי שני. לקראת הלידה השלישית קבעתי כבר תור לקיסרי, ואז שמעתי על הקיסרי הטבעי שעושים ב'העמק'. זה היה ממש בתחילת הדרך, ובגלל העבר שלי לא מיהרו להסכים ולא הבטיחו לי שאוכל לעשות את זה, אבל בסוף הצלחתי - וזה היה שווה הכל. 

ניתוח קיסרי (צילום: SHSPhotography, Thinkstock)
מוותרים על הפרגוד ועל קשירת הידיים ומאפשרים חוויה אחרת ליולדת | צילום: SHSPhotography, Thinkstock
"החוויה פשוט שונה ב-180 מעלות מהקיסריים הקודמים. קודם כל, בן הזוג שלי היה איתי, בניגוד לשני ניתוחי החירום הקודמים. הידיים שלי לא היו קשורות, וכל המכשירים, המוניטורים והמכונות אמנם בחדר, אבל נמצאים מאחורייך ואת לא רואה אותם. המרדימה הייתה מאוד מרגיעה, והייתה איתי מיילדת שתמכה בי. הרופאים מסבירים לך מה הולכים לעשות וממש משדרים לך את הלידה בלייב, מספרים לך מה עושים בכל רגע - והשיא היה כשרגע קט פני שהוציאו את הבן שלי, שאלו אם אנחנו רוצים לראות איך זה קורה, הזיזו את הפרגוד ונתנו לי ולבעלי לראות את הרגע שבו המנתח שולף אותו מהרחם. מיד אחרי שהוא יצא, הניחו אותו עליי, מיד הנקתי והרגשתי אותו וזה שינה את כל החוויה מקצה לקצה. מהפעמים הקודמות אני זוכרת רק את הילד בוכה מרחוק כשלוקחים אותו לתינוקייה, אבל הפעם הוא היה עליי 40 דקות, במשך כל הזמן שתפרו אותי, יצאנו מחדר הניתוח ביחד, ואני ממש מרגישה שהוא ילד יותר רגוע בזכות זה.

"בעיניי, זה היה תיקון לשתי החוויות הקשות הקודמות, ואני מאחלת לכל מי שיש לה קיסרי יזום לעבור חוויה כזו, שמשנה את כל ההחלמה והחוויה סביב הלידה". 

"החלטתי שאני חייבת לנסות את זה"

מאיה בלאו היא אמא לילדה בת ארבע, שנולדה בלידה רגילה, והגיעה לקיסרי כדי ללדת תאומים, לפני שנה בדיוק. "בהתחלה רציתי מאוד ללדת, או לפחות לנסות, לידה רגילה, אבל הבת שלי, שהייתה הראשונה מבין השניים, הייתה במצג עכוז והיה ברור שאצטרך ניתוח. זה מאוד הדאיג והטריד אותי, בעיקר כי בסרטים תמיד רואים חוויה מנוכרת בניתוח, שליפה טכנית של התינוק, שאחריה מראים אותו לאמא לשנייה ולוקחים אותו ממנה, וזה ממש לא מה שרציתי. כדי להתכונן לקיסרי חיפשי חומר באינטרנט וראיתי סרטונים, ואז נתקלתי ברעיון של קיסרי טבעי, והחלטתי שאני חייבת לנסות את זה. 

"בעלי וחברה שלי נכנסו איתי לניתוח, וכל החוויה הייתה ההפך המוחלט ממה שחששתי. אמנם היה איתנו צוות גדול, בגלל שמדובר בלידת תאומים, אבל לא הייתה אווירה של פחד או היסטריה, הכל היה רגוע וזורם מאוד. רגע לפני שהוציאו אותם הורידו את הפרגוד שמסתיר את הניתוח, וראיתי ממש איך מוציאים אותם, הניחו אותם עליי ואפילו ניסיתי להניק אותם בחדר הניתוח - זה הכי קרוב שיכולתי להגיע ללידה רגילה, וזה היה מאוד משמעותי עבורי, פשוט הרגשתי בעננים, אני קוראת לזה 'לידה של רוק-סטאר', כי באמת קיבלתי את מה שהכי רציתי". 

עוד ב-9 חודשים:

>> מחקר: מחצית מהנשים בהריון עולות יותר מדי במשקל
>> מה מרגיש גבר כשגניקולוג בוחן את אשתו?
>> תינוק מת התעורר בזרועות הוריו