תינוקת קטנה שוכבת ואמה לידה (צילום: NiDerLander, Istock)
בוכה בלי דמעות? זה נורמלי. אמא ותינוק | צילום: NiDerLander, Istock
כבר גיליתם שאפשר להיות מאושרים בגלל קקי של מישהו ולתפקד עם חצי שעת שינה שפוזרה (ולא בנדיבות) לאורך הלילה. גיליתם רמות אחרות של אהבה ודאגה, גיליתם שאחרי שתיים בלילה משדרים תכניות שאפילו עיוורים לא רוצים לראות – אבל יש עוד דברים שלא גיליתם על התינוק שלכם. קבלו חמש עובדות מפתיעות ומעניינות על תינוקות שתראו בעצמכם בקרוב, ואת חלקן אפילו ממש עכשיו. זהירות, ספוילר.

1.  תינוק מזהה את קולה של אמו כבר בחדר הלידה. תינוקות מגיבים אחרת לקול של אמא שלהם, שאותו הם למדו לזהות וזוכרים מהרחם. חלק מהתינוקות אפילו יסובבו את הראש למשמע קולה של אמא שלהם ימים ספורים אחרי הלידה.

2.  אם תוציאו לו לשון, יש מצב שהוא יוציא לכם בחזרה. כלומר, אם הוא עירני ולא עייף מדי. למה? מאותה סיבה שאם תגישו לו אצבע הוא ימצוץ אותה בעוצמה, ויילך באוויר אם תעמידו אותו. מדובר ברפלקסים מגניבים ביותר, רק אל תציקו לו יותר מדי.

3.  ייתכן שבתחילה הוא יבכה ללא דמעות. שק הדמעות מתפתח בשבועות הראשונים לחיי התינוק, ולכן לא כולם מתהדרים בבכי רטוב מיד עם הלידה.

4.  תינוק לומד המון משיחות שלכם עם אחרים. אל תרגישו אשמה אם אתם מדברים בטלפון או זה עם זה ולא מעניקים לו תשומת לב מלאה; הכישורים השפתיים והאישיים מתפתחים גם כתגובה לגירוי שלא קשור אל התינוק ישירות. שמיעת שיחות שלכם עם אחרים תורמת המון לפיתוח השפה שלו, גם כאשר הוא רק בן כמה ימים. 

5.  והוא לא חייב להתפתח לפי הספר. אם חשבתם שהציר: התהפכות בטן/גב – התהפכות גב/בטן – זחילת גחון – זחילת שש – עמידה – הליכה חקוק בסלע, תחשבו שוב. לפחות אחד מכל עשרה תינוקות מדלג על שלב הזחילה, ובניגוד למה שסבתא אומרת, זה ממש לא מעיד על נטייה לפתח לקויות למידה ולא גורם לבעיות גב.

 30 דברים שלא ידעתם על לידה