הריון תאומים הוא תמיד מפתיע. גם אם יש לשניכם (ולכל השכנים שלכם) תאומים במשפחה, הרגע הזה, שבו הרופא אומר: "יש דופק... ועוד אחד!", הוא תמיד מטלטל. ואם מפתיע לשמוע על תאומים בבדיקה הראשונה בהריון, דמיינו כמה מפתיע להתחיל הריון עם עובר אחד, לגלות בהמשך שבעצם יש שניים – וכעבור כמה שבועות להתבשר שאתם מצפים לשלישייה.

אין תמונה
"לא הכנו את עצמנו לשלושה בבת אחת". הזוג תומפסון והשלישייה | צילום: none

"תמיד רצינו שלושה ילדים, אבל לא חשבנו שנקבל אותם יחד"

קמיל ופול תומפסון הגיעו נרגשים לאולטרסאונד הראשון שלהם. הם ניסו כמה חודשים, והיו פשוט מאושרים לשמוע שהכל בסדר, הבדיקה הביתית לא שיקרה ויש להם תינוק אחד קטנטן, עם דופק ברור.

אולטרסאונד נוסף, שנערך חודש וחצי מאוחר יותר, השאיר אותם חסרי מילים: התברר שהבדיקה הראשונה פספסה עובר אחד, ולמעשה הם מצפים לתאומים. בני הזוג היו מאושרים: הם תמיד חלמו על שלושה ילדים, וההריון הכפול היה קיצור דרך משמעותי.

אבל אז הגיעה בדיקה נוספת, בחודש השלישי להריונה של קמיל, והדהימה אותם כשגילתה: הרחם מאוכלס בלא פחות משלושה עוברים קטנים.

אין תמונה
"אופס, התאומים הם בעצם שלישייה" | צילום: none

"בבדיקה השלישית, כשגילינו שיש לנו שלישייה, הרופא הסביר שככל הנראה אחת הבנות התחבאה מאחורי האחיות שלה", אמרה קמיל בת ה-34. "תמיד רצינו שלושה ילדים ודיברנו על זה, אבל בחיים לא חשבנו שנקבל את כולם באותו יום".

השלישייה – אמלי, לורי וסופיה – נולדה לפני חודש וחצי בניתוח קיסרי, בשבוע 34, במרווחים של שתי דקות בין אחות אחת לשנייה. למרות השבוע המוקדם והעובדה שהשלוש חלקו את הרחם ביניהן, משקלי הלידה היו סבירים: לורי וסופיה שקלו 2.400 ק"ג כל אחת, ואמלי הסתפקה ב-2.100 ק"ג.

אחרי שהות של פחות משבועיים בפגייה הן נשלחו הביתה, לאתגר את ההורים המופתעים, שלא הספיקו לעכל את הבשורה במהלך ההריון המקוצר.

פול, האב, אמר: "אני כבאי, והייתי במארינס עשר שנים – אני רגיל שהכל בשליטתי כל הזמן. אין ספק שזה השתנה עכשיו, אבל אני לא מתחרט לרגע".

המומחים: "המקרה נדיר, אבל טעויות קורות"

"כשהייתי מתמחה צעירה הייתה במחלקה אישה שהתחילה את ההריון עם תאומים. אחרי כמה שבועות גילו שזו שלישייה, ואחרי כמה שבועות – רביעייה, אבל זה בהחלט משהו נדיר",  אומרת ד"ר ליאת גינדס, רופאת נשים מומחית לאולטרסאונד מבית החולים שיבא. "אגב, באותה תקופה הייתי בהריון בעצמי, אבל אצלי מתחילתו ועד סופו הייתה רק תינוקת אחת".

ד"ר גינדס מציעה כמה הסברים אפשריים לטעות של הרופאים במקרה של קמיל: "ייתכן שהבודק התמקד בשק הריון אחד שהיה ברחם, ופספס את שני השקים הנוספים. ייתכן גם ששתיים מהבנות היו באותו שק, ועדיין חמקו מעינו של הבודק. ייתכן גם ששק או שקי ההריון הנוספים היו לא ברורים, ונראו לבודק כמו נוזל ברחם, או שהזווית של העובריות ברחם הקשתה עליו לראות את שלוש הבנות כבר בבדיקה הראשונה".

ד"ר גינדס מציינת, שהכי קל להגיד שמדובר בבודק לא מיומן. "אבל אין מה לעשות: כולם אנושיים, וטעויות קורות. אני רוצה להוסיף שאמנם לא מדובר במום, חלילה, אבל גם לא מדובר בהפתעה משמחת במיוחד. הריון שלישייה הוא קשה מאוד, מסכן את האמא ואת העוברים ונגמר ברוב המקרים בפגות – וזה עוד לפני הקשיים בגידול של שלושה תינוקות במקביל". 

סיכוי של אחד למיליון: שני זוגות של תאומות זהות לזוג הורים אחד