אישה בחדר ניתוח - ניתוח קיסרי
זה ניתוח הכרחי? כי אם לא, בבקשה תלדי רגיל. זה עולה הון | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

נשים שמעוניינות בלידה טבעית מתלוננות הרבה פעמים על חוסר תמיכה מצד המערכת. החרפת הנהלים של לידות הבית, מיילדות שלא תומכות בגישה הטבעית ובמיוחד רופאי נשים שלא מתלהבים מהעניין. באנגליה, לעומת זאת, הרופאים לא רק שלא נרתעים מלידות טבעיות – הם ממליצים לנשים לפחות לשקול את האפשרות. לא, הם לא מתחברים לכוחות הטבע ולאמונה בגוף האישה – הם פשוט מנסים לחסוך קצת כסף.

"ממתי הוחזרו העינויים לחוק הבריטי?"

כדי לצמצם בהוצאות האסטרונומיות שלו, הנחה משרד הבריאות הבריטי את רופאי הנשים לשכנע כמה שיותר נשים לוותר על שירותיו של החבר אפידורל, וכן להקשות על נשים שמעוניינות בניתוח קיסרי אך אינן זקוקות לו לעלות שלא לצורך על שולחן הניתוחים, רק כדי להימנע מלידה רגילה.

לפני מספר ימים פורסם בכלי התקשורת באנגליה כי משרד הבריאות בממלכה, NHS, מתכנן לחסוך 20 מיליון פאונד (כ-100 מיליון שקלים) בשנה, באמצעות צמצום שיעורי הניתוחים הקיסריים והאלחושים האפידורליים למינימום ההכרחי.

כדי לקדם את היוזמה, יתבקשו רופאי נשים להמליץ למטופלות לוותר על הזריקה, וכן להניא אותן מלידה בניתוח קיסרי למעט במקרים שמחייבים זאת מבחינה רפואית. הרוחות בממלכה, מטבע הדברים, סוערות. "זה לא אתי ולא מוסרי למנוע מנשים אפשרות להקל על כאביהן בזמן הלידה", אמרה ד"ר פליסיטי פלאט, רופאה מרדימה בבית החולים קווין שארלוט שבלונדון. ואילו טרייסי בלייק, עיתונאית בריטית ואם לשניים, קבלה: "ממתי עינויים הוחזרו לחוק בבריטניה? האם באמת שווה להרוס לנשים חוויה כל כך מיוחדת כדי לחסוך לממשלה קצת כסף? אם כך, למה שלא יבטלו את ההרדמה אצל רופאי השיניים, כדי לחסוך עוד?"

זריקת אפידורל בארץ: בין 1200 ל- 1500 ש"ח

בניגוד למה שנהוג לחשוב, "לידה טבעית" אינה כל לידה שלא מתנהלת בניתוח קיסרי, אלא לידה שלא נעשה בה שימוש במשככי כאבים, כמו אפידורל. האפידורל אינו שם החומר המוזרק, אלא האזור אליו מוזרק חומר ההרדמה, המכונה "החלל האפידורלי", אליו מוזלף החומר במנות לאורך הלידה.

בעבר היו היולדות בישראל רוכשות את הערכה להזרקת האפידורל ממכונה מיוחדת שניצבה בחדרי הלידה (בדומה למכונת משקאות), אולם כיום כמובן שהאישה אינה משלמת על הלידה, האלחוש או על הניתוח הקיסרי אם היא חלילה נזקקת לו. יוצאות מכלל כך לידות פרטיות, בבתי חולים המקיימים שירותי רפואה פרטית. במסגרת זו אפשר להזמין ניתוח קיסרי אישי על ידי רופא שנבחר מראש, בתשלום של אלפי שקלים למטופלת.

רופא שיניים
למה לוותר רק אלחוש בלידה? למה לא גם אצל רופא השיניים? | צילום: istockphoto

הבריטים מצהירים כי כל אלחוש אפידורלי עולה למשלם המסים 200 פאונד (כ-1,000 ש"ח), וכי ניתוח קיסרי גורע מקופתה של המלכה 1,000 פאונד (כ-5,000 ש"ח). בישראל, לעומת זאת, מועבר לבית החולים מביטוח לאומי סכום של  11,295 ש"ח עבור כל לידה: טבעית, מאולחשת או קיסרית, וכולל גם את ימי האשפוז שאחרי הלידה או הניתוח (על מלונית תיאלצי לשלם בעצמך, לצערנו). ניתוח קיסרי פרטי יעלה לך כ-10,000 שקלים, ואת עלותה של מנת אפידורל, אף שיש נשים שהיו מוכנות לשלם עבורה מיליון שקלים בלי להניד עפעף, קשה יותר לאמוד. בבתי חולים בהם מוצע שירות הרדמה פרטי, מתומחרת זריקת אפידורל בכ-1,200 עד 1,500 שקלים.

ומה אתם אומרים על זה? בואו לדבר על זה בפייסבוק שלנו

>> ההיסטוריה של האפידורל: הדרך שעברה זריקת הפלאים מאז ועד היום