אישה עייפה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
עד השליש השני זה מאחורייך (אנחנו מקוות) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
די קשה למצוא הריון אנושי שחף מבחילות בוקר. בנוסף לעייפות קשה, בחילות בוקר  הן בדרך כלל  אחד הסממנים לתחילת הריונה של אישה. כ- 85 אחוזים מהנשים ההרות חוות בחילות בוקר. הסיבות לכך לא ידועות לחלוטין אך רופאים מאמינים כי עלייה מהירה ברמות ההורמון גונדוטרופין כוריוני אנושי, אשר משתחרר על ידי השליה, הוא זה שגורם לסימפטומים הללו. מה מצאו מחקרים בשנים האחרונות בנוגע לבחילות בהריון?

גם אבות לעתיד שותפים לבחילות הבוקר. חשבתן שרק אתן סובלות? מסתבר שאבות לעתיד חווים גם הם בחילות בוקר כאשר בנות זוגן בהריון. חוץ מזה, הם גם מתחילים לעלות במשקל, ואפילו להרגיש התכווצויות בבטן התחתונה. התופעה הזו נקראת "תסמונת קובאד", שבה האב לעתיד חווה את ההיריון יחד עם בת זוגו, כולל הצדדים הפחות נעימים שלו.

עד 2% מהנשים ההרות יידרשו לקבל טיפול רפואי בשל בחילות קשות. מבחילות בוקר קשות או כפי שהן מכונות בשפה הרפואית hyperemesis gravidarum סובלות כחצי אחוז ועד שני אחוזים מהנשים ההרות, ונדרש להן טיפול רפואי. מי שנמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות בזה הן נשים שנושאות הריון רב עוברי או שסבלו מהקאות יתר ובחילות חמורות בהריונן הקודם. גם נשים הנושאות עובר ממין נקבה נמצאות בסיכון גבוה, וכן נשים שאמן או אחותן סבלו מתופעה דומה.

לא כל הנשים בעולם סובלות באותה מידה. מחקרים שנערכו ברחבי העולם מגלים כי במדינות ויבשות שונות נשים סובלות מבחילות והקאות בהריון בשיעורים שונים. בעוד שבמדינות מפותחות האחוזים נעים בין 65-75% מהנשים שסובלות מבחילות והקאות בהריון, הרי שבמדינות דרום מזרח אסיה הנתונים גבוהים יותר והאחוזים עומדים על 75%-91% מהנשים בהריון. שתי מדינות בהן הדיווח היה נמוך במיוחד: הודו שם 35% בלבד מהנשים דיווחו על בחילות והקאות, והולנד שם רק 46% מהנשים דיווחו על בחילות והקאות בהריון.  

בחילות נמצאו קשורות להריון בטוח ולסיכוי נמוך ללקות בסרטן השד. מחקרים בארה"ב העלו כי בחילות והקאות בהריון נמצאו קשורים להריונות עם סיכויים נמוכים יותר להפלות, ועם סיכון נמוך יותר ללקות בסרטן השד בשלב מאוחר יותר בחיים.

סובלת מבחילות? יש סיכוי רב שהילד שתלדי יהיה חכם יותר. באחד המחקרים האחרונים של פרופ' גידי קורן וצוותו בטורונטו, עלה כי ילדים לאימהות שחוו בחילות בוקר בעת ההיריון, השיגו ציונים גבוהים יותר במבחני איי קיו. מומחית לרפואת נשים מבית החולים מסצו'סטס שבבוסטון אמרה שבחילות בוקר הן סימן טוב ומעידות על כך שהורמונים טובים מיוצרים בגוף האישה והעובר שלה, וכי העובר מתפתח וגדל באופן תקין.

בחילות והקאות בהיריון הראשון , עלולות לנבא בחילות והקאות גם בהיריון הבא. אם סבלת מבחילות והקאות בהריונות קודמים סיכוי גבוה שתסבלי גם בהיריון הבא מן הסימפטומים של בחילות והקאות. נתונים ממחקרים שונים מראים כי כמחצית עד שני שליש מהנשים שסבלו מבחילות והקאות בהריון הראשון יסבלו  מבחילות והקאות גם בהריון הבא. במקרים של בחילות והקאות קשות (היפראמזיס גרבידרום) הסיכון לסבול מבחילות והקאות קשות גם בהריון הבא עומד על 70%-80% ויש אף נשים ששוקלות לא להיכנס להריון נוסף בשל החוויה הקשה. החדשות הטובות הן שניתן לפנות לרופא הנשים ולדון איתו על הבעיה ועל דרכי ההתמודדות.   

*רוצה ללמוד עוד על בחילות והקאות בהיריון ודרכי התמודדות? היכנסי לכאן. בנוסף, כיום יש בשורה טובה לנשות ישראל: בבית חולים אסף הרופא קיים שירות ייעוץ טלפוני חינם לנושא בחילות והקאות בהיריון. MOTHERISK ISRAEL 08-9778351 שירות לציבור. המידע מוגש בחסות חברת צ.מ.ל ביו-פארמה בע"מ.

 

>> אחרי 11 שנות טיפולים, ילדה בת