גיניקולוג (צילום: Thinkstock)
חוקן או לא חוקן? זאת השאלה | צילום: Thinkstock
זה אולי החלק הכי פחות נעים והכי פחות מדובר של הלידה - אבל ללא ספק המסקרן ביותר בחייה של כמעט כל הריונית. שום דבר לא באמת יכול להכין אותך לרגע שבו את מגיעה לחדר הלידה, ובין ציר לציר, כשבקושי הספקת למלמל איך קוראים לך, המיילדת שואלת בחביבות אם תרצי לעשות חוקן.

כן, כמו כל דבר בלידה, זכותך להחליט אם את בעניין או לא, אבל  רק הפחד להוציא את תכולת מערכת העיכול שלנו ביחד עם התינוק, גורם לרובנו לזרום עם הרעיון – וכך אנו מפקירות את ישבננו המיוחס בידיה האמונות של המיילדת, לצורך ביצוע פרוצדורת האימים. לצערנו לא נוכל לחסוך לך את הפאדיחה הלא נעימה הזו, אבל כן נוכל להביא לך כמה סיפורי חוקן של נשים שעברו את זה – וחזרו כדי לספר. אל דאגה, לא מדובר בסיפורים גרפיים. אנחנו מבינות שמדובר בנושא רגיש.

 טעים לכם הבורקס, כן?

"אני זוכרת שהגיעו לעשות לי חוקן, זה היה אחרי שאמא שלי הביאה לי טוסט עלוב מהקפיטריה למטה. לא האמנתי שמישהו מסוגל להרוס טוסט, אבל זה קרה: הוא היה רטוב וחסר טעם ובסופו של דבר, זה מה שאכלתי כל היום הארוך הזה. בדיוק בזמן שעשו לי חוקן, אמא שלי נכנסה לחדר  והפעם עם שקית בורקסים לוהטת שהריחה כמו גן עדן. אני כמובן כבר לא יכולתי לאכול מהרגע שהאחות עשתה בי שמות. כשנכנסתי לשירותים, הצלחתי לשמוע מבעד לדלת שהמיילדת נכנסה לחדר לבדוק מה שלומי. בעלי ואמא שלי היו בדיוק בזמן מלאכת הבליסה של הפחמימות האלה, והם מלמלו לה: 'היא בדיוק בפנים. עשו לה הרגע חוקן'. מדהים איך זה לא הוציא להם את התיאבון. חמודים".

 להתכופף בבקשה

"זאת הייתה הלידה הראשונה שלי, וכל מה שאמרו לי – עשיתי. אז כשבאו לבצע את החוקן, אמרו לי לעמוד ולהתכופף בתנוחת ר'. זה לא הרגיש לי הכי בנוח, אבל זה מה שאמרו לי לעשות. לימים, כשסיפרתי לחברות את סיפור החוקן שלי, הן התנפלו עליי (אחרי שהתפקעו מצחוק), והסבירו לי שזה ממש לא צריך להיות ככה!".

 חמודה, שירתנו יחד?

אישה בהריון אוכלת צ'יפס (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
תזכרי שכל מה שנכנס, גם יוצא בסוף. כן? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
"כל ההריון סבלתי מגזים מטורפים, ברמה שכל לילה לפני שנרדמנו בעלי אמר לי שהוא מרגיש שהוא במילואים ולא במיטה עם הנסיכה שלו. בכל מקרה, כשהגעתי לחדר לידה האחות שאלה אם אני רוצה לעשות חוקן, ותוך כדי שהיא מדברת ברח לי אחד מה זה רועש ומשפיל. היא הייתה קלילה ואמרה לי שרואים שהמערכת שלי עובדת פיקס, אבל היא בכל ממליצה לעשות. רק מהפדיחה הסכמתי".

שומעים? אשתי בחוקן

"בלידה בעלי היה על תקן שדר קווים. לא הסכמתי שאף אחד ייכנס, אבל איך שהודענו שאנחנו יוצאים לחדר לידה - אמא שלו וכל האחיות שלו הגיעו לבית החולים לפנינו, וחיכו במסדרון בחוץ. הוא יצא לעדכן אותן שעושים לי מוניטור, ואחרי שבדקו לי פתיחה, וכשעשו לי חוקן, וביקשתי שהוא ייצא, שמעתי אותו מעבר לדלת מסביר להן למה הוא יצא רגע לשבת בחוץ. כל המסדרון היה מלא משפחות של יולדות אחרות, רציתי לחנוק אותו".

נכשלתי בהתערבות

אישה בהריון לוחצת יד לרופא (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
נעים מאוד דוקטור, שנעשה חוקן? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
"בלילה שלפני הלידה חטפתי קלקול קיבה מהגיהנום. רק אחר כך גיליתי שזה קורה להרבה נשים, ושזה לא קשור למשהו שאכלתי אלא לזה שהלידה מתקרבת. את רוב הלילה ביליתי בשירותים, ולכן כשמיילדת הציעה לי חוקן - אמרתי לה שחבל לה על הזמן, כי אני כבר רוקנתי את כל מה שהיה לי, בריבית. היא צחקה, אמרה לי שכולן אומרות את זה והציעה לנו להתערב. התערבנו על קפה, ובואו נגיד שדי מהר בעלי ירד למטה לקנות לה קפוצ'ינו".

רגע, לא עשיתם לי חוקן!

"בלידה הראשונה שלי נתקעתי בחדר לידה יותר מ-20 שעות, ולקראת הלידה השנייה החלטתי שאני לא עוברת את זה שוב, אלא מושכת כמה שיותר זמן בבית. הלידה השנייה התקדמה הרבה יותר מהר, ותכלס די הגעתי לחדר לידה כשהראש של התינוקת כבר חצי בחוץ – אבל תוך כדי הצרחות, אני אומרת למיילדת: 'רגע! לא עשית לי חוקן!'. בערך שניה אחרי זה התינוקת כבר הייתה בחוץ, והמיילדת אמרה לי 'אני לא צריכה, היא כבר עשתה לך'". 

>> חייבים לעשות חוקן לפני לידה?
>> בפעם הקודמת: הפעם הראשונה שלנו אחרי הלידה
>> לעוד וידויים של מדברות מהבטן