הרשתות החברתיות סוערות לאחר שתמונה בסטורי חשפה את דניאל גרינברג, אשתו ההריונית של אייל גולן, עם סיגרה בפה. גרינברג לא התביישה והחליטה להגיב:  "התחשק לי סיגריה. עוד סערה ברשת...", כתבה, "אז כן שיתפתי בעבר בכתבה שעישנתי בתקופת ההריון עם מיאלי בין 3-4 סיגריות ביום. בריא? כנראה שלא. מזיק? כנראה שגם לא".

לא מזיק? אנחנו כאן כדי להסביר למה זה לא מדויק בעליל. ההחלטה להביא תינוק חדש לעולם מלווה ברצון עז לספק לו בית חם, חיים טובים, אושר ובריאות. למרות זאת, יש לא מעט נשים שממשיכות לעשן במהלך ההיריון, ובמודע או שלא במודע, גורמות למעשה לנזק אדיר לבריאותו ולביטחונו של התינוק – הן ברחם והן מחוצה לו.

"מעבר לסיכונים המוכרים שכרוכים בעישון, כמו סיכון מוגבר לסרטן, מחלות לב, מחלות ריאה כרוניות ואף ייתכנות להקדמת גיל הבלות, אישה שמעשנת במהלך ההריון פוגעת באופן ישיר גם בבריאות העובר שלה ועלולה אף לגרום למותו", מזהירה ד"ר יעל בר זאב, רופאה מומחית בבריאות הציבור, מרצה בכירה בבי"ס לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון ב"הסתדרות הרפואית בישראל".

ד"ר בר זאב מונה את כל הסיכונים הכרוכים בעישון במהלך ההריון, ובין היתר היא מתייחסת גם למחקר חדש בהובלתה אודות השפעת העישון על הסיכוי של נשים לסבול מסוכרת היריון. לדבריה, השפעותיו השליליות של ההרגל המזיק מתבטאות עוד לפני תחילת ההיריון, ממשיכות להריון עצמו ונמשכות גם אחריו.

לפני ההריון

פגיעה ביכולת להיכנס להריון: מעטים יודעים, אבל מסתבר שעישון פוגע ביכולת הקליטה של ההיריון. אז נכון, זה לא אומר שכל מי שמעשנת בהכרח תסבול מבעיות פוריות בעתיד, אבל זה בהחלט מגביר את הסיכון. הסיבה היא שעישון פוגע בכל האברים בגוף, ובין היתר גם בכלי הדם, שמספקים חמצן וחומרים מזינים לכלל חלקי הגוף. כשהאספקה הזו נפגעת, עולה הסיכון לבעיות פוריות או לקליטת ההיריון מחוץ לרחם.

מוות תוך רחמי: עישון במהלך ההריון פוגע ישירות בעובר ומעלה את הסיכון למותו בתוך הרחם. חלק גדול מהחומרים המזיקים שנמצאים בסיגריה עוברים ישירות לעובר, ובין היתר חושפים אותו לכימיקלים שונים ולמתכות כבדות שפוגעות בו. מחקר גדול שהתפרסם בכתב העת American Journal of Medicine הראה כי 5-8 אחוזים ממקרי הלידה המוקדמת שנבחנו מיוחסים לעישון. יתרה מכך, 5-7.3 אחוזים ממקרי התמותה שקשורים ללידה מוקדמת מיוחסים אף הם לעישון.

"היפרדות שלייה" ו"שליית פתח": שני המצבים האלו מסכנים גם את האם וגם את העובר, משום שהם עלולים להוביל לדימום ואף למוות. גם הסבירות לסבול מהם מושפעת באופן ישיר מעישון.

אישה מכבה סיגריה (צילום: buenaventura, shutterstock)
אישה מכבה סיגריה | צילום: buenaventura, shutterstock

במהלך ההריון

משקל העובר: לכאורה, מצב של עובר קטן מימדים לא אמור בהכרח לעורר דאגה, אבל כשמצב כזה מופיע על רקע עישון, הוא עשוי להיות סימן לפגיעה בהתפתחות – בפועל המשמעות היא שהעובר לא התפתח כפי שיכול היה אלמלא העישון. תינוקות שנולדים במשקל נמוך חשופים יותר לזיהומים ולסיבוכים שונים, לרבות מחלות בדרכי הנשימה ודלקת באזן התיכונה.

לאחר ההריון

פגיעה מוחית: יותר ויותר מחקרים מצביעים על ירידה בתפקודים הקוגניטיביים של תינוקות שהושפעו מעישון במהלך שהותם ברחם, שמובילה להפרעות התנהגות, בעיות קשב וריכוז ועוד.

סיכון מוגבר להתמכרות התינוק עצמו לעישון בהמשך חייו: נתון זה אמנם טרם הוכח באופן חד משמעי, אבל ישנן נתונים שמצביעים על סיכון מוגבר להתמכרות לעישון אצל ילדים לאימהות שעישנו במהלך הריונן.

סיכון מוגבר של התינוק לסבול מסוכרת: מחקרים שונים מוכיחים כי תינוק לאם שעישנה במהלך הריונה, נמצא בסיכון מוגבר לסבול ממחלת הסוכרת בהמשך חייו. ייתכן שהעניין נובע מהקשר בין חומרי העישון לבין החומר הגנטי שמשפיע על הסיכון לסבול בעתיד ממחלות מטבוליות שונות, ובהן סוכרת.

סיכון מוגבר למוות בעריסה: שליש ממקרי תסמונת ה"מוות בעריסה", שגורמת למות התינוק במהלך שנתו, מיוחסים לעישון האם במהלך ההריון.

מחקר חדש: הקשר בין עישון במהלך ההיריון לבין סוכרת היריון

בנוסף לכל הסיכונים שהוזכרו, מחקר חדש מצא קשר בין עישון במהלך ההריון לבין סיכוי מוגבר של האם לפתח "סוכרת הריון". את המחקר הובילה ד"ר יעל בר-זאב ביחד עם פרופסור אילנה צרטוק וד"ר זלאלם הייל מאוניברסיטת אוהיו בארה"ב.

החוקרים עשו שימוש בנתונים שנאספו על כלל הנשים שילדו בין השנים 2009-2015 בארה"ב, ובמחקר השתתפו 222,408 נשים לאחר לידה, שמהן 5.3% סבלו מסוכרת הריון (12,897 נשים).

לפי המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי Obstetrics & Gynecology, נשים שהמשיכו לעשן את אותה כמות או כמות גדולה יותר של סיגריות במהלך ההיריון, היו בעלות סיכון גבוה כמעט ב-46% ללקות בסוכרת הריון, בהשוואה לנשים שמעולם לא עישנו או שלא עישנו לפחות שנתיים לפני כניסתן להריון. לא נמצא הבדל בסיכון לסוכרת הריון בין נשים שהפסיקו לעשן ממש לפני ההריון או בתחילתו, אם כי לנשים שרק הפחיתו את כמות הסיגריות ולא הפסיקו לעשן לחלוטין עדיין היה סיכון גבוה יותר ב-20%. לסוכרת היריון._OBJ

ומה לגבי עישון פסיבי?

"גם חשיפה נמוכה יותר לעישון, כמו זו שמתרחשת בעת עישון פסיבי, עשויה לגרום לנזקים שונים, בהם משקל לידה נמוך, מוות תוך רחמי, ירידה בהתפתחות המוחית של העובר ולידה מוקדמת", מסבירה ד"ר בר זאב, "ככלל, ככל שהאישה והעובר נחשפים יותר לעשן הסיגריות, כך עולים הסיכונים האלה".

ד"ר בר זאב מזכירה שכיום ניתן לקבל בכל קופות החולים ייעוץ חינם ותמיכה בגמילה מעישון. "חלק מקופות החולים אף מפעילות תוכניות ייחודיות שמותאמות לנשים הרות, כולל ייעוץ טלפוני או פרטני, וכדאי לברר אודות התכניות הרלוונטיות. בנוסף, במידת הצורך, תוכל האישה לקבל גם טיפול תרופתי מסובסד המותר לשימוש בהריון התומך בתהליך הגמילה מעישון ומקל עליו. מומלץ לפנות לרופא המשפחה בקופה ולברר על האפשרויות השונות".