כמעט כל הריונית מכירה את זה: את מסתובבת לך בכיף עם הבטן התופחת, מרחפת בחנויות לבגדי תינוקות כבר בשבוע ה- 12 ואז בלילה - נכנסת למיטה, עוצמת עיניים ומגלה שנולדה לך בחודש השישי מפלצת בדיוק כשעלית על אוטובוס.
מחקרים מראים שחלומות בתקופת ההריון הם עזים ומוחשיים במיוחד, ועוסקים בחששות מההורות ומהתינוק שייוולד.
מה פירושם של החלומות הייחודיים לתקופת ההריון? ניתוח חלומות מקצועי נעשה תמיד עם החולם כיוון שמדובר בנושא סובייקטיבי למדי. בכל זאת, הנה ניתוח כללי של חלומות אוניברסאליים לנשים בהריון. כן, לא רק את חולמת אותם.

הריונית חולמת (צילום: istockphoto)
אסור לי להירדם, אני אומרת לכם. הריונית על סף נמנום | צילום: istockphoto

חלומות על ההריון והלידה: הצהרת נשיות

החלום: את לא בהריון.
הפיתרון: חלום כזה יכול לרמוז על תחושות של ריקנות פנימית, של משהו שאיבדת ולא התמודדת איתו, של רגשות ריק בתוכך שלא קשורים בהכרח להריון כמו חוסר סיפוק בעבודה, חוסר סיפוק במערכת היחסים שלך או היעדר כיוון בחיים.

החלום: את עירומה ברחוב מול כל האנשים, וכולם רואים את הבטן.
הפיתרון: חלומות של עירום בפומבי (כשכל השאר לבושים, כמובן) נפוצים מאוד בתקופה זו. פעם זה באצטדיון כדורגל הומה, פעם בקניון השכונתי, בדרך כלל סתם ברחוב. בטן הריונית היא ביטוי של נשיות שלא ניתן להסתרה, ולכן יש כאן הכרזה לעולם בדבר הנשיות שלך, רצון להוכיח למה את מסוגלת. לא חלום מעורר אימה במיוחד, בקיצור.

החלום: את יולדת עכשיו, למרות שבמציאות את עדיין לא בשלב מתקדם בהריון.
הפיתרון: החלום מבטא פחד עצום מהלידה, חשש שאת עדיין לא מוכנה לה. הפחד מהלידה ומלקיחת האחריות הגדולה מייצרים בחלום סיטואציה של חוסר מוכנות.

החלום: תוקפים אותך צירים באוטובוס או ברכבת, את יולדת לבד באמצע יער, על הר גבוה או בכל מקום ביזארי אחר שאינו בית חולים.
הפיתרון: לא תמיד החלום מעורר פחד או מהווה סיוט לחולמת. לפעמים במהלך החלום האישה תרגיש שהחוויה דווקא נעמה לה, ושעצי היער ויללות התנים דווקא עשו לה טוב. הקול הפנימי מלמד את ההריונית בחלום את מה שהיא כבר יודעת: שלמרות שהביאה דולה מרחוק ודאגה לתכנית לידה מפורטת, הלידה בסופו של דבר תלויה רק בה ולא באף אחד אחר.

החלום: התינוק יוצא דרך הבטן
הפיתרון: לא, זה לא מנבא שהלידה תסתיים בחדר הניתוח. מתברר שהרבה נשים שנולדו בעצמן בניתוח קיסרי חולמות את החלום הזה. כאילו הגוף שלהן זוכר את הלידה שלהן עצמן. החלום מבטא גם הוא את החשש הטבעי מפני הלידה, ואת הציפיות שקיימות אצל היולדת לגביה.

תינוק חמוד (צילום: mschalke, Istock)
מה את דואגת, בסוף הוא ייצא הכי חמוד | צילום: mschalke, Istock
חלומות על התינוק: חרדה מכובד האחריות

החלום: העולל הקטן שרק נולד נשמט לך מהידיים או נחטף ברחוב על ידי זר, או נעלם כשלרגע לא הסתכלת עליו במכולת.
הפיתרון: החלום מבטא חרדה גדולה מעצם הולדת התינוק, מהאחריות הגדולה שעומדת ליפול עלייך ומאי הוודאות האם תהיי אמא טובה. החלום מבטא אולי משאלת לב כמוסה להיפטר מההריון, העיקר לא לעמוד מול כובד האחריות.
בווריאציה רכה יותר יופיע בחלום חתול, כלב, עכבר, או אגרטל יקר שהתבקשת לשמור עליו, ואז קורה להם דבר נורא - את מאבדת אותם או שוברת את האגרטל. וכל זה למה? מחשש שלא תהיי אמא למופת.

החלום: התינוק יוצא לאוויר העולם ומיד מתחיל לדבר.
הפיתרון: בכולנו קיים חלק ילדותי שדאגנו להדחיק. כל התסכולים והאירועים שאת סוחבת מילדותך, החוויות מהגן ומהכיתה והיחסים עם ההורים – מתעוררים עכשיו לחיים. הילדה שבך מקבלת את הקול שלה דרך התינוק שעתיד להיוולד.

החלום: את שומעת את הבכי, מביאים לך תינוק רחוץ ונקי ואז את קולטת שהוא בעצם מפלצת.
הפיתרון: ברמה הכי פשוטה, קיים תמיד הפחד שהילד לא יהיה נורמלי, שהבדיקות לא יהיו תקינות, שהלידה תסתבך ובכלל, שמשהו ישתבש. מעבר לזה, החלום מעלה תהיות אצל החולמת - האם היה נכון מבחינתה להיכנס להריון, ואיך תחיה עם התוצאות של ההחלטה שלה.

טיפ: כיצד להתמודד עם החלומות?
הכי חשוב להיות מודעת לעצמך; שימי ליד המיטה מחברת ועט, ושרבטי את חלומך ברגע שהתעוררת ממנו. ברגעי היקיצה השכל שלנו עדיין רדום, והתחושות והרגשות מהחלום עדיין חזקים מאוד ונקיים מהשפעות חיצוניות. כך תוכלי לדעת מה באמת הרגשת בחלום, ולא מה ההיגיון שלך אומר לך להרגיש. אחר כך קראי את החלום ונסי להבין מה הרגש הספציפי שהתעורר בכל חלום, וממה את פוחדת. כמובן שאפשר להיעזר באיש מקצוע.
עיבוד הפחדים מסייעים לאישה היולדת לעבור את הקשיים הרבים שמצפים לה אחרי לידה.

סייעו בהכנת הכתבה: טניה שמוקלרמן, מטפלת בפסיכותרפיה גופנית דרך חלום; ורד דהן, דולה, כתבה עבודת מחקר על חלומות בהריון

בהריון או אחרי לידה? קבלי הדרכה