מעניין שבעידן כל כך מודע כמו שלנו מודים המדענים שיזדקקו למחקר נוסף ונרחב על מנת להכריע מהי התנוחה המינית מרובת הסיכויים לכניסה להריון. "אין יותר מדי הוכחות מחקריות שמראות שתנוחה אחת היא המנצחת במירוץ להריון," מספרת ד"ר שריל קינגסברג, מומחית לביולוגיית הרבייה נאוניברסיטת קליבלנד, "מורכב לחקור דבר כזה כי משתנים רבים משפיעים על המשוואה. גיל האם, תיזמון היחסים, ועוד. ובכל זאת ישנן תנוחות מומלצות, המקושרות להצלחה רבה יותר."

View this post on Instagram

A post shared by Parents (@parents) on

לפנינו התנוחות המצטיינות, והסיבות לנסות אותן:

1.מיסיונרית

מעט המחקרים שעסקו בנושא רומזים שהתנוחה המיסיונרית עשויה להעניק לכם יתרון אנטומי. בתיאוריה, כשהגבר למעלה, הנרתיק יותר נגיש לזרע, וניתנת גישה חופשית יותר לרירית הרחם. "אין לזה שום הוכחה מחקרית ברורה," מסייגת ד"ר קלי פגידאס, מומחית לפריון. "ולא כל הנשים בנויות באותו האופן. אצל נשים בעלות רחם הפוכה למשל, התנוחה הזו דווקא מקשה על הכניסה להריון. מדובר בבערך שליש מהנשים."

2. דוגי סטייל

"גברים רבים לא אוהבים את התנוחה המיסיונרית, היא דורשת מהם להתאמץ מאוד כדי לא לשים את כל משקלם על האישה, שהיא לרוב קטנה מהם," מסבירה ד"ר מינדי ר. שיפמן, מטפלת מינית ופסיכולוגית קנילית ממרכז הפריון של אוניברסיטת ניו יורק. "הלחץ הזה עשוי לפגוע בסיכויי ההצלחה. כתחליף אפשר ללכת על תנוחות אחרות, כמו דוגי סטייל. בתנוחה הפופולרית ניצבת האישה על ארבע והגבר חודר מאחור. התנוחה מאפשרת חדירה עמוקה יותר ומעניקה לזרע גישה טובה לפתח צוואר הרחם."

3. בוקרת הפוכה

בתנוחה זו האישה ניצבת מעל הגבר, אבל יושבת כשפניה לכיוון כפות רגליו. הזוית מאפשר לאישה לשלוט בעומק החדירה על מנת לייצר אפקטיביות מקסימלית במסע לעומק צוואר הרחם.

View this post on Instagram

A post shared by Farid Ghanbari (@renderburger) on

4. מספריים

בתנוחה הרומנטית הזו שוכבים בני הזוג פנים אל מול פנים על צד הגוף. התיקשורת שנוצרת והקירבה שבאה עמה יכולות להכין את הקרקע, והתנוחה מאפשרת חדירה עמוקה ואיכותית.

5. חדירה מאחור

כמו בדוגי סטייל, התנוחה הזו בנויה על כך שהגבר חודר לנרתיק מאחור, אבל ההבדל הוא שהפעם האישה שוכבת על הבטן, והוא מתכופף על מנת להכנס לתוכה. זו אחת הדרכים הטובות ביותר להשיג חדירה עמוקה.

6. מריצה

התנוחה הכי אתלטית והרפתקנית ברשימה הזאת דורשת מהאישה לתמוך בעצמה בעזרת הזרועות, בעוד בן זוגה עומד ומניף את רגליה, כורך אותן סביב ירכיו וחודר אליה. שוב, כמו בדוגי ובחדירה אחרת מאחור, מדובר במצב אופטימלי מבחינת עומק החדירה.

View this post on Instagram

A post shared by Tiffany Janay (@tiffanyjanay) on

7. התנוחה הכי אהובה

"יש סיכוי טוב שהתנוחה שבני הזוג הכי אוהבים, ושתביא את האישה לאורגזמה, היא התנוחה הטובה ביותר," אומרת ד"ר קינגסברג. "יש מחקרים שגורסים כי אורגזמה מסייעת להזיז את הזרע לאיזור הרחם, בזכות ההתכווצויות. אבל אין מה להלחץ אם לא גומרים בכל פעם. הכי חשוב שיהיה כמה שפחות לחץ. כדאי לשמור על שגרה של סקס, אבל לא שגרה אובססיבית. המחקרים לא מוצאים הבדל באחוזי ההקלטות בין זוגות ששכבו יום כן יום לא לקראת הביוץ לעומת אלה ששכבו כל יום. לפעמים הסקס היומי הופך למטלה מייגעת."

ואיך משפרים את הסיכויים אחרי המין?

גם כאן המומחים לא תמימי דעים: לאחר מין שמטרתו התעברות, נוטים להציע לנשים לשכב על הגב במשך חצי שעה. "אם יש לך זמן לשרוץ במיטה, למה לא ליהנות מזה," אומרת ד"ר שיפמן. "אפשר גם להרים את הישבן עם כרית, או להשעין את הרגליים על הקיר. אבל שום דבר מזה לא מוכח מחקרית כאפקטיבי. ברגע שהזרע נכנס, הוא כבר אמור להגיע לרירית הרחם שתחזיק אותו שם. הוא לא יחזור למטה.

דבר שכן יכול לעשות הבדל הוא חומר סיכה. מחקרים מצאו שחומר סיכה מבוסס מים מייצר אפקט שלילי על הישרדות הזרע. אם יש צורך בחומר סיכה, כדאי למצוא גרסאות המבוססות על הידרוקסיאתיל, וכדאי גם להסתכל טוב על התווית ולבדוק שהחומר לא כולל קוטל זרע, דבר שקיים בחלק מהגרסאות ומן הסתם לא יעזור לסיכויי ההתעברות."

View this post on Instagram

A post shared by Metro OBGYN Commerce Twp! (@metro_obgyn) on