גבר מנשק בטן של אישה בהריון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
"אה, זה לא מזרז? אז נוותר" | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
בחודש תשיעי, יש נשים שיעשו הכל. יאכלו אוכל חריף, יקלו הר של חצילים, ילושו בצק, יצעדו על חול רטוב, ישתו שמן קיק – הכל, רק לסיים עם זה כבר.

בין הסגולות היותר חביבות לזירוז לידה טבעי נמנים יחסי מין, מלאים או חלקיים – אבל מחקר חדש מצנן את ההתלהבות, ושולח את ההריוניות בחזרה אל זרועותיהן של המדרגות או הפיטוצין.

 "כל התוצאות הצביעו: סקס לא מזרז את הלידה"

המחקר, שנערך באוניברסיטת מלאיה שבמלזיה, השווה בין מועד תחילת לידתן של נשים שקיימו יחסי מין וכאלה שהתנזרו מהם, ולדברי ד"ר טן פנג צ'יונג, מוביל המחקר: "התאכזבנו קצת לגלות שבניגוד להשערה הרווחת, אין ממש קשר בין הדברים. חבל, כי יכול להיות נחמד להיעזר בזירוז כזה שאינו מסוכן וגם יכול להיות מהנה, אבל לצערנו התוצאות מצביעות על כך שסקס פשוט לא אפקטיבי בהשראת לידות". ההריוניות יכולות להתנחם בעובדה שהמחקר אושש שוב את ההנחה לפיה בהריון תקין, סקס בטוח לחלוטין בכל שלב עד ירידת המים.

המחקר מפתיע למדי, מכיוון שלכאורה, יש הסברים הגיוניים מאוד מדוע סקס יכול לקדם לידה ואף להשרותה מאפס. בזרע הגברי ישנם פרוסטגלנדינים, חומרים המבשילים את צוואר הרחם, מרככים אותו ומכינים אותו ללידה וחיקוי שלהם אף משמש להשראת לידה כימית.

בנוסף, סברו כי האוקסיטוצין, המשתחרר בגוף בזמן יחסי מין וביתר שאת בזמן אורגזמה, מסייע ללידה להתחיל, בדומה לאחיו התאום הסינטטי, פיטוצין, שניתן בבתי חולים לחיזוק והסדרת הצירים.

המחקר הקיף 1,100 נשים בחודש התשיעי להריונן, שלא קיימו יחסי מין בששת השבועות שקדמו לתחילת הניסוי. מחצית מהנשים הונחו לקיים יחסי מין בתכיפות הרצויה להן כאמצעי לזרז את הלידה, ולמחצית השנייה נאמר כי סקס אמנם בטוח במהלך ההריון, אולם לא ידוע האם יש לו השפעה על זירוז הלידה.

מאותו רגע ניהלו החוקרים רישום מדוקדק של זמני תחילת הלידות בשתי הקבוצות, וכן חילקו לנשים שאלונים באשר לפעילות המינית שלהן. כ-85% מהנשים שהובטח להן כי סקס מזרז את הלידה אכן קיימו יחסי מין שלוש פעמים בשבוע, ובאופן מפתיע – כמותן עשו גם 80% מהנשים בקבוצה השנייה, אולם הסתפקו בפעמיים בשבוע. ואולם, בקרב כל הנשים המשתתפות – כולל אלו שלא קיימו יחסי מין כלל – נרשמו שיעורים דומים למדי של נשים שילדו לפני שבוע 40, ונעו סביב 20%.

"המזרזים היחידים המוכחים: עיסוי פטמות וסטריפינג"

"המחקר הזה מוכיח את מה שאנחנו טוענים כבר לא מעט זמן: הקשר בין יחסי מין וזירוז לידה הוא מיתוס", אומר ד"ר בני שכטר, גינקולוג ומטפל מיני ."זה נכון שיש בזרע פרוסטגלנדינים, שמעודדים לידה, אבל הריכוז שלהם אינו גבוה, ובכמות כמו שמגיעה לנרתיק בזמן קיום יחסים אין ממש משמעות. בנוסף, כיווצים של הרחם ורצפת האגן במהלך אורגזמה לא הוכחו כמזרזים לידה: אמנם יש נשים שמתחילים להן צירים משמעותיים או ירידת מים אחרי קיום יחסים, אבל לא מן הנמנע שהן היו יולדות בכל מקרה, והתזמון הסמוך ליחסים מקרי".

אז מה כן הוכח כיעיל? לדברי ד"ר שכטר, שני המזרזים הטבעיים היחידים שהוכחו מחקרים כאפקטיביים הן עיסוי פטמות וסטריפינג (הפרדת קרומים שמבצעים רופא או מיילדת בעזרת אצבע המוחדרת לנרתיק). "עיסוי פטמות גורם לשחרור מוגבר של אוקסיטוצין, ולכן אין לנסות לעסות פטמות לפני שבוע 37 מלא, מכיוון שמדובר בזרז חזק למדי. ל גבי סטריפינג, נכון שהוא לא טבעי לחלוטין כי יש כאן התערבות, אבל עדיין מדובר בזירוז טבעי למחצה ויעיל מאוד. למעשה, שני שלישים מהנשים שעוברות סטריפינג ייכנסו ללידה תוך 48 שעות מביצוע הפעולה, כך שמדובר בהחלט בזירוז שמוכיח את עצמו".

>> ממהרת? כמה שדברים שחשוב לדעת על זירוז לידה

 

ועדיין: 8 תנוחות יצירתיות לסקס בהריון